Vance a Rubio kritizují extremistické označení pro AfD. Dojde na zrušení německé strany?

AfD obviněna z extremismu

Americká administrativa se tvrdě opírá do rozhodnutí německé civilní kontrarozvědky označit Alternativu pro Německo (AfD) za pravicově extremistickou stranu. Viceprezident J. D. Vance to dokonce považuje za „obnovení Berlínské zdi“ a ministr zahraničí USA Marco Rubio pro změnu hovoří o „tyranii v přestrojení“. Německá diplomacie taková slova odmítá a tamní politici mimo AfD zároveň hlásí, že by označení nemělo vést k jejímu zrušení.

Označení pro AfD od kontrarozvědky nenechalo americké politiky klidnými. „AfD je nejpopulárnější stranou v Německu a zdaleka nejreprezentativnější stranou východního Německa. Nyní se ji byrokraté snaží zničit. Západ společně strhl Berlínskou zeď. A ta byla znovu postavena – nepostavili ji Sověti, ani Rusové, ale německý establishment,“ uvedl na sociální síti X Vance.

„Německo právě dalo své špionážní agentuře nové pravomoci sledovat opozici. To není demokracie – to je tyranie v přestrojení. Skutečně extremistická není populární AfD, která v nedávných volbách skončila druhá, ale spíše smrtící imigrační politika establishmentu v podobě otevřených hranic, proti které se AfD staví. Německo by mělo změnit směr,“ napsal na X pro změnu šéf amerického resortu zahraničí Rubio.

ČTĚTE TAKÉ: Desítky mrtvých za každý dobytý kilometr. Analýza odhaluje rekordní ztráty Rusů na Ukrajině

Právě na Rubia zareagovala německá diplomacie končící vlády kancléře Olafa Scholze. „Toto je demokracie. Rozhodnutí je výsledkem rozsáhlého a nezávislého vyšetřování, aby chránilo naši ústavu a vládu práva. Jsou to nezávislé soudy, které budou mít poslední slovo. Z naší historie jsme se poučili v tom, že pravicový extremismus musí být zastaven,“ uvedla německá diplomacie.

Vedení AfD označilo rozhodnutí kontrarozvědky za „politicky motivované“ a s kritikou pochopitelně přispěchala i spolupředsedkyně partaje Alice Weidelová, která byla v nedávných volbách kandidátkou na německou kancléřku. „Špionážní agentura pracuje pro vládu, která je zodpovědná za nelegální masovou migraci, rychle se zvyšující úroveň kriminality, vysoké daně a nejvyšší ceny energií. Jelikož je dnes AfD nejsilnější stranou v průzkumech, tak se snaží umlčet opozici a svobodu slova,“ napsala na X Weidelová.

Dojde na zrušení AfD?

V souvislosti s označením od kontrarozvědky se začalo spekulovat o možnosti, že by AfD mohla být zrušena. „AfD je útokem na Německo. Chtějí jinou zemi, chtějí zničit naši demokracii a musíme je brát vážně,“ nechal se podle deníku Bild slyšet spolupředseda sociálních demokratů z SPD a budoucí ministr financí Lars Klingbeil.

Ten má usednout v kabinetu nastupujícího kancléře z CDU/CSU Friedricha Merze. Klingbeil na dotaz, zda by měla být AfD přímo zrušena, odpověděl, že před dramatickými kroky je třeba vše náležitě promyslet.

Před zákazem AfD jinak varují sami rivalové partaje. Například končící kancléř Olaf Scholz podle Deutsche Welle prohlásil, že takové rozhodnutí „nesmí být uspěchané“.

Proti se pak staví kandidát na lídra FDP Christian Dürr. „Nemyslím si, že je správné jít procedurou zákazu, to už narazilo u NPD,“ cituje Dürra Berliner Morgenpost. Politik k tomu zmínil neonacistickou stranu NPD, která se odkazuje na Třetí říši Adolfa Hitlera. K tomu Dürr dodal, že německé politické strany musí AfD jednoduše porazit a učinit ji marginální.

AfD skončila v únorových předčasných volbách v Německu druhá za vítěznou konzervativní unií CDU/CSU. Vance před hlasováním otevřeně podpořil AfD, stejně jako miliardář a blízký spolupracovník šéfa Bílého domu Elon Musk.

PODÍVEJTE SE: Zklamání z Ruska i dodávky zbraní. Trump prozradil, o čem mluvil se Zelenským ve Vatikánu

Tagy:
Německo Berlínská zeď politika demokracie volby diplomacie vláda Olaf Scholz Rubio J. D. Vance špionáž a zpravodajství Christian Dürr