Neutichající protesty anarchistů, vandalismus, žhářství, bezdomovectví, rekordní počty vražd a pandemie koronaviru. Portland zažívá nelehké období. Během čtyř let se město propadlo na žebříčku nejžádanějších lokalit realitního trhu ze třetího místa na šestašedesáté. Už tak těžce zkoušený Portland ale dostal další ránu. Tamější policejní sbor totiž zažívá doslova exodus policistů. Ti necítí podporu místních politiků ani obyvatel.
„Nemáme žádnou podporu komunity. Městská rada je plná běsnících idiotů. Starosta i rada navíc ignorují skutečná fakta o kriminalitě ve prospěch snů extrémní levice a anarchistů. Ještě horší je přístup policejního okresku v Portlandu, jehož velení je arogantně nekompetentní a zbabělé,“ zdůvodnil svůj odchod ze služby nejmenovaný detektiv. Jeho dopis je jedním z více než třiceti výpovědí, které zveřejnil deník The Oregonian.
Jedná se ale jen o špičku ledovce. Od července minulého roku totiž opustilo portlandský bezpečnostní sbor více než 1 100 policistů. To je vůbec nejvíce z jeho novodobé historie. Exodus policistů se už podepsal na klesající bezpečnosti ve městě. Metropole s šestissty tisíc obyvatel hlásí od začátku tohoto roku 21 vražd. Více než polovina z nich byla spáchána střelnými zbraněmi.
Před čtyřmi roky měl přitom Portland 24 úmyslných zabití za celý rok. Pokud by současný hrozivý trend pokračoval, mohl by Portland překonat svůj smutný rekord z roku 1987, kdy bylo ve městě během jednoho roku zavražděno 70 lidí. Pozadu ale nezůstává město ani se statistikami postřelených. Z 284 nahlášených útoků střelnými zbraněmi, bylo od začátku roku postřeleno 91 lidí.
Anarchisti ničí vše, co jim přijde do cesty
Největší katastrofou pro Portland a jeho místní obyvatele představují nekončící protesty. Ty v květnu minulého roku odstartovala vražda černocha Georga Floyda. Přestože se během podzimu situace mírně zlepšila, počátkem nového roku protesty opět přidaly na intenzitě. Důkazem toho jsou události z posledních týdnů, kdy stovky vandalů ničily, rabovaly a zapalovaly místní obchody po celém Portlandu.
Large commercial fire SE 79th and SE Stark. @KGWNews #pdxtraffic pic.twitter.com/ajixvir5UY
— Eric Patterson (@KGWphotog) April 19, 2021
Zvrácené chování anarchistů na vlastní kůži zažila i mladá podnikatelka Britt Howardová. Té neznámý žhář zapálil v pondělí ráno továrnu na oděvy. „Vzbudil mě telefonát v pět hodin ráno. Oznámili mi, že moji budovu zasáhl požár. Byla to noční můra,“ řekla pro místní stanici KGW8. „Dala jsem se v autě do breku a křičela jsem. Jakmile jsem tu spoušť konečně zahlédla, udělalo se mi zle,“ popsala své pocity.
Water continues to pour on a fire at Portland Garment Factory near SE 79th and Stark Street. About a dozen people were evacuated from nearby apartments. No injuries. Fire investigators on scene. @KGWNews @PDXFire pic.twitter.com/qpxKvLnqJf
— Eric Patterson (@KGWphotog) April 19, 2021
Když se propadla střecha budovy, ztratila Howardová veškeré naděje. Třináctiletá tvrdá práce byla ta tam. Přátelé však mladou podnikatelku morálně podpořili a doporučili jí poprosit o pomoc skrze webové stránky „gofundme.“ Rada byla v tomto případě nad zlato. Howardové se podařilo vybrat téměř 100 tisíc dolarů (asi 2,1 milionu korun), dostatek peněz, aby mohla přesídlit svoji výrobu se zaměstnanci na jiné místo.
„Vím, že jsou v tomto městě lidé s duševními problémy. Je potřeba to řešit, protože například mě to stálo vypálení podniku,“ vzkázala Howardová radnici. „Pojišťovny už nepojišťují obchody v Portlandu tak, jako tomu bylo dříve,“ dodala s odkazem na permanentní rabování.
Starosta pod palbou kritiky
Místní politici v čele s demokratickým starostou Portlandu Tedem Wheelerem se snaží podnikatelům pomoci prostřednictvím finančních injekcí. V uplynulých měsících poskytla radnice podnikatelům 720 tisíc dolarů (asi 15,5 milionu korun) na opravy. V souvislosti s pokračujícím rabováním schválili politici dalších 250 tisíc dolarů na obnovu obchodů ve městě.
Floyd není symbolem pro spravedlnost. Proces s Chauvinem ovlivnila média, míní Owensová
Úterní rozhodnutí poroty, která shledala policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití George Floyda, vzbudilo rozporuplné reakce. Zatímco jedni výsledek procesu kvitují, jiní ho kritizují. Do druhé skupiny se řadí i komentátorka Candace Owensová. Ta verdikt označila za „davovou spravedlnost“ a nařkla demokratické politiky a média z ovlivňování procesu.
Starosta Wheeler dokonce v pátek vyzval, aby lidé pomohli policii s dopadením „anarchistů.“ „Musíme proti tomuto pokračujícími násilí a zastrašování jako komunita držet při sobě. Společně se tomu můžeme postavit a vzít si naše město zpět,“ apeloval na občany. Byl to přitom ale sám Wheeler, kdo se před rokem zastal demonstrantů před prezidentem Trumpem a jeho vysláním národní gardy. Starosta se dokonce na konci července mezi demonstranty sám objevil a byl při střetech s federálními jednotkami zasažen slzným plynem.
Jeho prosba o pomoc se proto ze strany konzervativců dočkala posměchu. „To se stane ve vašem městě, když se snažíte udobřit s fašisty. Starosta Wheeler si konečně uvědomil, že lidé mohou svoje podnikání přemístit do jiného města,“ komentovala na Fox News kroky starosty komentátorka Lisa Kennedy. Starosta se svým prohlášením ale neuspěl ani u hnutí „Black Lives Matter.“ „Snaží se, abychom vypadali, že stojíme proti sobě. Možná se všichni neshodneme na tom, jakým způsobem bychom měli protestovat nebo bojovat. Ale víme, že musíme bojovat,“ odpověděl Wheelerovi demonstrant Kevin Wright z hnutí BLM.