Město, které léčí už jen tím, že se v něm nadechnete. Co všechno nabízí Mariánské Lázně?

Mariánskolázeňská kolonáda

Prameny v Mariánských Lázních

Ať už ve svém volném čase vyhledáváte historii, romantiku, relax, potřebujete podpořit zdraví a posílit tělo či snad sníte o naplnění všech zmíněných potřeb najednou, víme, kde se toho dočkáte – v Mariánských Lázních. O nevelkém a relativně mladém západočeském městě jste jistě slyšeli mockrát. Ale zažili jste ho? Už pouhé nadechnutí tady prý léčí.

Mariánské Lázně byly letos uznány šestými klimatickými lázněmi u nás. Jednoduše řečeno – léčí se tam už jen pouhým pohybem na čerstvém vzduchu. „Klimatické lázně byly posledním lázeňským statusem, který Mariánské Lázně neměly. Nyní jsou v přírodní léčbě nejkomplexnější,“ vykládá Martin Hurajčík, zdejší starosta.

Při příjezdu do města proto roztáhněte své hrudní koše a košíčky a plnými doušky ochutnávejte místní atmosféru. S pořadem Prima Česko zde sice nejsme poprvé, pořád je však co objevovat.

Na Mariánky si dopřejte dost času

Vyžití tu najdou dospělí i děti. Jedním z prvních cílů se může stát rozhledna Hamelika. Její autor Fridrich Zickler ji pojal jako romantickou zříceninu fiktivního hradu. A dostanete se k ní po červené turistické stezce. Na město z výšky sta schodů shlíží už od roku 1876 a nabízí výhled na celou lázeňskou část. Večer, když se okolí utiší, na ní můžete dokonce slyšet i zpívající fontánu.

Okouzluje, těší a dojímá. Zpívající fontána v Mariánských Lázních láká i na hit Karla Gotta

Už déle než tři desítky let je symbolem Mariánských Lázní. Okouzluje nejen hudbou. Dojímá tisíce lidí, kteří se od jara do podzimu mohou těšit jejím něžným půvabem. Tou tajemnou kráskou je Zpívající fontána. A protože přes zimu se na její hudební vystoupení můžeme nanejvýš těšit, připomeňte si její magickou atmosféru v našem článku.

Většina návštěvníků do Mariánek míří za odpočinkem a relaxem. Obojí se dá zařídit třeba v hotelu Falkensteiner, i tady samozřejmě dbají na možnosti zdravého pohybu. Na zahradě si lze zacvičit jógu a kdo raději trochu vzpruhy, na toho čeká venkovní vyhřívaný bazén. A velmi dobře tu znají i sílu knih, proto se tu už čtyřikrát po sobě konal festival Knižní lázně, na kterém nejen že poznáte nové příběhy, ale i jejich autory. Mezi těmi letošními byl i český básník Petr Borkovec, který má k Mariánským Lázním vztah od malička. „První, co se mi vybaví, je nějaký svět, který si jenom představuju, ale moje matka se z něj vrací zhublá, opálená a s novými slunečními brýlemi – takže se mi vybaví určitý luxus,“ vypráví český básník.

A jak je známo, nejen čtení, ale i hudba léčí. Tou vás potěší každoroční festival Falkensteiner Jazz Summert, kterému tady patří páteční večery až do konce léta.

ČTĚTE TAKÉ: Nestíháte navštívit všechny památky, které byste chtěli? Zkuste park Boheminium

Léčivé prameny, stará dobrá klasika

V okolí Mariánských Lázní najdeme více než 100 vývěrů, ve městě pak asi 40. Jeden lze ochutnat v samotném hotelu. Přezdívá se mu pramen mládí, což vypovídá mnohé. Dá se pít, můžete se v něm i vykoupat. Doporučuje se třeba k léčbě trávicího traktu, ale možnosti jeho využití jsou široké. „Koupel v Alexandřině prameni rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak,“ uvádí manažerka hotelu, Jana Gottfert-Zwink.

Pak už naše kroky mohou zamířit na kolonádu, která pramenů nabízí hned několik. „Všechny jsou nejlepší, záleží samozřejmě, s čím lidé přijeli,“ doplňuje pak starosta.

Pokud vás trápí urologické onemocnění nebo ledvinové kameny, určitě by vaše kroky měly směřovat na kolonádu ke Karolininu prameni. A při zánětlivých onemocněních močových cest můžete zvolit také Rudolfův pramen. Poslední Křížový pramen podporuje funkci zažívacího ústrojí. A ne nadarmo se mu přezdívá slaná kyselka. Na místě je proto varování: Pramen má projímavý účinek, takže pokud budete chtít pokračovat v další prohlídce města, rozhodně ho nepijte moc.

A kam v Mariánských Lázních zamířit dál? Přece na lázeňskou oplatku! Nebo třeba do zdejšího muzea či do nedalekého Slavkovského lesa k rybníku a zámečku Kladská.

Tagy: