reklama

Japonci cupují radnici. Utratila miliony na boj s covidem za obří růžovou oliheň

Obří socha olihně rozčílila obyvatele japonského města Noto.
Zdroj: Profimedia.cz

Obyvatelé japonského města Noto cupují tamější radnici za to, že utratila peníze na boj s covidem za obří sochu růžové olihně. Výroba stála 25 milionů jenů, což je necelých pět milionů korun. Radní města se ale brání, podle nich oliheň pomůže povzbudit domácí turistický ruch, jakmile bude pandemie opět na ústupu. Informují o tom japonská média.

reklama

Pobřežní město Noto v prefektuře Išikawa je proslavené jako centrum lovu chobotnic a olihní, které pro místní představují oblíbenou specialitu. Vřelý vztah k plodům moře byl jedním z argumentů, proč se radnice rozhodla postavit 13 metrů dlouhou sochu růžové olihně před budovou turistického centra a populární rybí restaurací. Zájemci mohou mořskému stvoření vlézt do úst nebo se nechat „omotat“ jedním z chapadel.

Obyvatelé města ale pro novou pětitunovou atrakci příliš pochopení nemají. Stála totiž 25 milionů jenů (téměř pět milionů korun) ze státního grantu určeného na zmírnění následků pandemie koronaviru. Mnoho z nich si myslí, že peníze měly jít spíše do kapes zdravotníků či podniků, které kvůli nedostatku zahraničních i domácích turistů skomírají.

„Chápu, že to možná z dlouhodobého hlediska pomůže turismu, ale byla bych radši, kdyby se peníze použily na mimořádné situace. Nebo bych je poslala zdravotníkům a pečovatelům,“ uvedla místní seniorka japonskému listu Čúniči šinbun. Jiní kritici připomínají, že zatímco radnice soustředí svou pozornost a energii na obří oliheň, zemi trápí pomalé očkování, neefektivní testování a krachující podniky.

Obří socha olihně v japonském městě Noto.
Obří socha olihně v japonském městě Noto.
Zdroj: Radnice japonského města Noto

Vedení města se brání tím, že většina prostředků ze státního grantu opravdu putovala na boj s koronavirem, na instalaci sochy tak prý šly peníze navíc. Z dotace ve výši 800 milionů jenů (zhruba 133 milionů korun) padlo téměř 90 milionů jenů na podporu podnikatelů a zaměstnanců. Radnice věří, že nová atrakce má své opodstatnění. Argumentuje, že i cestovní ruch byl před pandemií důležitým zdrojem příjmů přímořské prefektury Išikawa.

Samotné město Noto o 16 tisících obyvatel zaznamenalo od začátku pandemie jen pár desítek nakažených, proto radnice nevidí investici do olihně jako problém. „Doufáme, že se socha stane hlavním tahákem v postcovidové éře,“ uvedl pro The New York Times Tecudži Šimojači, jeden ze zastupitelů města.

Podobných soch je po celém Japonsku spousta. Města či celé prefektury je využívají jako turistické atrakce k propagaci místních tradic, historických událostí či kulinářských specialit. Například Hokkaidó, nejsevernější ze čtyř hlavních japonských ostrovů, je proslavené velkými kraby královskými. Na různých místech ostrova tak lze narazit na sochy obřích klepet.

Od loňského března má Japonsko, stejně jako některé další asijské státy, zavřené hranice pro turisty. To se výrazně odrazilo právě na příjmech z turismu, jelikož se Japonsko v posledních několika letech těšilo obrovskému množství zahraničních návštěvníků.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Královéhradecký kraj

Na škole v přírodě musely zasahovat sanitky. Desítky dětí po jídle zvracely

Na škole v přírodě musely zasahovat sanitky. Desítky dětí po jídle zvracely

  • Aktualizováno

Záchranná služba v noci na dnešek zasahovala v rekreačním zařízení v Hradci Králové, kde byla škola v přírodě. Nevolnost způsobená zřejmě stravou zasáhla dvacet dětí a dva dospělé. V nemocnici skončilo pět lidí. Záchranáři dostali informaci o větším počtu lidí trpících náhlou nevolností a zvracením v úterý krátce před půl jednou v noci.

EURO 2021

Osmifinálový soupeř pro Čechy? Nizozemci v Budapešti, narazit mohou ale i na Slováky

Osmifinálový soupeř pro Čechy? Nizozemci v Budapešti, narazit mohou ale i na Slováky

S trochou nadsázky lze říct, že cíl pro utkání české reprezentace proti Anglii byl splněn. Šilhavého svěřenci nezískali ani bod (0:1), což znamenalo, že skupinu D fotbalového Eura nevyhrají. Tím pádem se paradoxně vyhnou v osmifinále nejděsivějším soupeřům. Přesný osmifinálový sok zatím není známý, ale možnosti jsou už značně osekané a úplně jasno bude ve středu večer. Koho tedy mohou Češi potkat?

Český herní průmysl válcuje filmy i hudbu. Vydělal miliardy, pandemii navzdory
Spisovatelem navzdory. Autor Rozmarného léta Vančura se narodil před 130 lety
reklama
reklama
Kvůli zásahu v Teplicích se chystají protesty. Za „českého Floyda“ lidé zapalují svíčky

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Praktiky straší vyhazování vakcín. Nenasytní pacienti blokují dávky pro ostatní
Řidič ujížděl v Praze policistům, naboural několik aut. Na místě je šest zraněných
Další články
reklama
reklama