Nastává nejvýhodnější období pro změnu dodavatele energií. Lidé stále více sahají k fixacím

Jarní měsíce jsou nejlepším obdobím pro změnu dodavatele elektřiny nebo plynu. Je to tím, že končí topná sezona a s klesající poptávkou přicházejí společnosti s příznivými nabídkami. V poslední době navíc dochází k cenovým výkyvům na energetických velkoobchodních burzách. Odborníci proto doporučují zvážit víceletou fixaci, která přinese domácnostem jistotu.

Letošní rok je ve znamení nárůstů i poklesů cen energií. V současné době činí cena elektřiny na velkoobchodních burzách 89 eur za MWh, což znamená, že je na podobných hodnotách jako před rokem. U plynu je ale situace odlišná. Na burze se MWh plynu prodává za 34 eur, jde tedy o meziroční nárůst ve výši 20 procent. Z ceny plynu se navíc odvozuje i cena elektřiny, takže se i v tomto případě dá předpokládat postupné zdražení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ceny potravin jako klíč k volebnímu úspěchu? Rozhodujeme se přes žaludek, míní politolog

Uvědomují si to i energetické společnosti, které hlásí zvýšený zájem o fixované produkty. Neboli takové, u kterých si zákazník zvolí pevnou cenu za elektřinu a plyn na delší časové období. „Poptávka po fixovaných produktech se neustále zvyšuje. Domácnosti v minulém roce výrazně změnily své preference a zatímco u našich zákazníků v letech 2022 a 2023 jednoznačně vedly nefixované či na rok fixované produkty, v loňském roce se situace obrátila a 75 procent zákazníků odebíralo energie s fixovaným produktem,“ uvedl obchodní ředitel společnosti epet Roman Šmíd.

Společnost proto připravila nabídku, která se zaměřuje na fixování ceny po dobu tří let. Právě takto dlouhé období je v poslední době nejoblíbenější.

Přesto některé nabídky už začínají pomalu zdražovat. „Současný vývoj na trhu s elektřinou již přiměl některé dodavatele zvýšit ceny u vybraných nabídek, jako jsou produkty s měsíční fixací. Ty se stávají méně výhodnými oproti produktům s fixací na dva nebo tři roky, které ale zákazníkům nabízí jistotu stabilních cen bez výrazných výkyvů, které mohou přijít v podstatě kdykoliv,“ uvedl energetický analytik Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.

Ten také upozorňuje, že u plynu je fixace ještě výraznějším tématem. „Zejména akviziční nabídky, kterými dodavatelé lákají nové zákazníky, loni neustále zlevňovaly. Současné ceny jsou ovšem dlouhodobě neudržitelné a dodavatelé budou nuceni zdražovat. Pokud se dnes koncové ceny plynu pohybují kolem 1 100 korun za MWh, v příštích měsících mohou dosáhnout úrovně 1 250 až 1 300 korun za MWh bez DPH,“ uvedl expert Vrňák, podle kterého by lidé měli zvážit i tříletou fixaci.

Ekonom: Výhodné nabídky končí

Dlouhodobější fixaci doporučuje i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, podle kterého už výhodné nabídky nejsou na trhu. „Hlavní dodavatelé elektřiny sice ještě letos začátkem února zhusta zlevňovali, ale dost možná naposledy. Taková Pražská plynárenská už ale v rámci smlouvy s roční fixací zdražovala, stejně jako někteří jiní dodavatelé. To může signalizovat obrat na trhu. Vyplatit se nyní může dvouletá fixace, neboť růst cen elektřiny v nadcházející době je vysoce pravděpodobný,“ uvedl Kovanda.

V únoru atakovala cena plynu dvouleté maximum. Od té doby ale klesá. V dubnu meziměsíčně klesla o 19 procent. Přesto na trhu panuje nejistota, zda se vysoké ceny energií nebudou držet delší dobu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ceny potravin jako klíč k volebnímu úspěchu? Rozhodujeme se přes žaludek, míní politolog

Tagy:
elektřina energie ceny ekonomika burza Pražská plynárenská TRINITY BANK a.s. produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje technická infrastruktura