Láhev francouzského vína, která zrála 14 měsíců na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), je nyní v prodeji. Podle odhadů by mohla vydělat až milion dolarů (21,5 milionu korun). Výtěžek má pomoci financovat další výzkum společnosti, která předloni víno na oběžnou dráhu vyslala.
O prodeji vína informovala ve svém prohlášení aukční síň Christie's. „Obyčejná“ lahev Château Pétrus 2000 se dá prodat i za 10 tisíc dolarů, po návratu z vesmíru však cena značně vzroste. „Je to velmi harmonické víno, které má schopnost výtečně uzrát, a proto bylo pro tento experiment vybráno,“ řekl znalec aukční síně Christie's Tim Tiptree. Poté, co „zrálo v jedinečném prostředí“, bylo podle něj víno velmi chutné.
Hrozí nedostatek vína? Francouzskou révu poškodily jarní mrazy, úroda bude mizerná
Letošní mimořádně chladné jaro zřejmě způsobí, že úroda francouzského vína bude velmi podprůměrná. Mrazy totiž poškodily nezvykle velkou rozlohu tamních vinic a francouzští vinaři hovoří o ztracených desítkách milionů hektolitrů. Situace u tuzemských pěstitelů je zatím dobrá.
Tiptree proto očekává, že by se suma za lahev mohla vyšplhat až k milionu dolarů. „Obdrželi jsme spoustu dotazů. Toto je jedinečný kus vesmírné historie,“ uvedl pro CNN s tím, že víno ocení jak jeho znalci, tak ti, kteří mají velký zájem o vesmír. „Je to jedinečná příležitost,“ doplnil Triptree.
Startup Space Cargo Unlimited v listopadu 2019 poslal na ISS celkem 12 lahví značky Château Pétrus, jejíž vína patří k nejopěvovanějším a nejdražším na světě. Cílem experimentu bylo mimo jiné lépe pochopit proces zrání a fermentace.
V březnu se skupina expertů účastnila degustace ve Francii, přičemž obsah lahve vyslané do vesmíru porovnávala s lahví stejného vína, které zůstalo ve sklepě. Podle AP došli k závěru, že chuť nebyla stejná, ovšem „rozdíl byl těžko popsatelný“. Jane Ansonová, která píše do vinařského magazínu Decanter, uvedla, že klasický Pétrus 2000 chutnal jakoby „mlaději“ a že „vesmírná“ verze byla „trochu měkčí a více aromatická“.
Srovnání si bude moci udělat i ten, kdo zakoupí nabízenou lahev dopravenou z ISS. Společně s ní totiž dostane i jednu „pozemskou“ lahev, karafu, sklenice a otvírák vyrobený z meteoritu. Výtěžek podle AP poslouží k financování dalšího výzkumu Space Cargo Unlimited.
Ze 12 lahví, které strávily více než rok ve vesmíru, zůstává neotevřených ještě několik dalších. Christie's uvádí, že jejich prodej se zatím nechystá.