MET konference: Trénování psa jako lva? Jak budovat důvěru skrze chráněný kontakt

Chráněný kontakt (protected contact), tedy trénink zvířete přes mříž či jinou ochrannou bariéru, je asi nejčastější formou pozitivního tréninku v zoologických zahradách. V mnoha případech je také jedinou možnou verzí vzhledem k bezpečnostním pravidlům v zoo. Ve skutečnosti však dává chráněný kontakt pocit bezpečí spíše zvířeti než samotnému trenérovi. I na toto téma bude přednášet na letošní MET konferenci František Šusta, světově uznávaný trenér zvířat. MET konference se koná již po páté a bude bohatá i na další světová trenérská esa. Nejen, že vám řekneme, co vás čeká, ale můžete vyhrát i online vstupenky.

Bariéra pomáhá hlavně zvířeti

Bariéra umožňuje zvířeti pracovat na nižší úrovni stresu, protože může trénink kdykoliv svobodně ukončit, vstoupit do bezpečného místa mimo dosah trenéra a opět, po snížení stresu, v práci pokračovat. Trenérovi zase umožňuje se v případě agrese zvířete vyhnout přímému boji a zkažení si vztahu se zvířetem. I proto v chráněném kontaktu dochází v zoo ke snadnějšímu navázání první spolupráce s plachými či agresivními jedinci stejně jako k řadě dobrovolných veterinárních zákroků.

Vhodné pro útulkáře, adoptované a traumatizované psy

V tréninku psů probíhá většina práce v přímém kontaktu (free contact). Nicméně praxe ukazuje, že občasný přechod do chráněného kontaktu může psovi poskytnout řadu benefitů a záruk, které mu standardní přímý kontakt dát nemůže. Nejvíce je to patrné v práci s traumatem u adoptovaných psů a celkově strachovými reakcemi psa především na lidi. Velmi užitečný ale může být přechod do chráněného kontaktu i u nácviku specifických ošetření, které se v přímém kontaktu nedaří.

Trénink v chráněném kontaktu má však pro trenéra také výzvy a obtíže, se kterými se v kontaktu přímém příliš nesetkáme a vyžaduje proto vlastní metodiku. V projektu, který vám František Šusta představí, se seznámíme s touto metodikou pro trénink psů inspirovanou systémem tréninku divokých druhů šelem v zoo, s některými výsledky a přínosem pro psy i jejich lidi.

Co se na přednášce dozvíte?

  • Jak poznat situace, ve kterých je chráněný kontakt prospěšný dokonce i pro psy v běžném domácím soužití.
  • Jaké použít pomůcky a jak nastavit prostředí pro trénink psa přes bariéru.
  • Často podceňované první kroky k vytvoření pevných základů pro další práci.
  • Výběr nejužitečnějších úkonů a manipulací proveditelných v chráněném kontaktu.
  • Postup pro nacvičení nejužitečnějších poloh na kontaktní mříži.
  • Zásady při navykání na dotyky a nepříjemné vjemy přes bariéru.
  • Co zvládnou v chráněném kontaktu trenéři zoozvířat včetně veterinárních výkonů na dobrovolné bázi.
  • Jak může bariéra pomoci adoptovaným psům vyrovnat se s traumatickou vzpomínkou z minulosti.

Valentýnská soutěž o online vstupenky

MET konference se letos bude konat 8. a 9. března 2025 a vy můžete soutěžit o 2 vstupenky v hodnotě 3 390,- korun na našem Facebooku Prima Mazlíček.

Všechny přednášky budeme tlumočit do češtiny a můžete si je pustit z archivu následujícího půl roku. Na mezinárodním virtuálním pódiu vystoupí například známá trenérka Jean Donaldson, autorka knihy Lidé a psi: Střet kultur, profesorka Susan Friedman nebo český trenér František Šusta. Naším společným cílem je lepší a etičtější soužití se psy. Připojte se k nám!"

Co dalšího vás čeká?

  • Mgr. Magdalena Šimečková: Hluboké pouto. Psi jako zrcadlo našich emocí a potřeb
  • Alexa Capra: Od nátlaku k propojení
  • Susan G. Friedman: Jak se učíme: Úvod do analýzy chování a výcviku
  • Katja Krauß: Jak porozumět chování psů skrze neutrální pozorování. Principy a nejčastější chyby
  • Jean Donaldson: Zdrojová agresivita a manipulace: Technika a případové studie
  • Kellie Snider: Čtení varovných signálů: Přeměna agresivity na přátelské chování pomocí metody CAT
  • Problémy mezi psy na vodítku i v domácnosti

Více než 18 hodin nových poznatků a praktických postupů. Záznam konference na 6 měsíců. V původním znění v angličtině nebo s kvalitním tlumočením do češtiny. Do měsíce od spuštění archivu možnost vrácení peněz.

Tagy: