reklama

Meteoroložka: Nejsilnější tornádo v naší historii, i lehké předměty létají jako projektily

Ničivé tornádo, které ve čtvrtek zasáhlo jižní Moravu, bylo podle meteoroložky Jany Hujslové, nejsilnější, které kdy zasáhlo ČR i české země vůbec. Podle aktuálních odhadů mělo na Fujitově stupnici sílu F3, což znamená rychlost 254–⁠332 km/h. Podle Hujsové je takové tornádo u nás zcela výjmečné.

reklama

Podle meteoroložky Jany Hujslové se síla tornáda nedá hodnotit zcela přesně. „Vždycky jsou to spíše takové předběžné odhady nebo odhady podle stupně škod, které vidíme,“ uvedla pro CNN Prima NEWS. Z dostupných fotografií a videí je nicméně podle ní jasné, že to tornádo bylo.

„Co se týká síly, vždycky se určuje z následků. Nedá se to změřit nebo nedá přesně určit ta síla podle rychlosti větru, protože právě v tornádech jsou rychlosti tak velké, že by to žádné měřící přístroje nepřežily,“ vysvětlila.

Odhady: Moravou se prohnalo tornádo o rychlosti přes 300 km/h

„Zatím podle těch snímků to vypadá, že to bylo tornádo F3, což je u nás bezprecedentní záležitost. Zatím známá popsaná tornáda byla F2,“ uvedla meteoroložka s odkazem na Fujitovu stupnici, která rozděluje tornáda do šesti stupňů (F0–⁠F5).

„Tornáda F0 způsobují většinou jen lehké škody. Můžou poškodit střechy nebo polámat nějaké stromy. Pak naopak kategorie F5, to jsou už tornáda ničivá. Slyšela jsem i označení boží pěst. Po F5 už nic nezůstává,“ popsala rozdíly meteoroložka.

Tornádo F3 pak už pohne i s automobily nebo kontejnery, jak bylo na záběrech ze zasažených oblastí vidět. „I ty lehčí předměty, pokud je vír unáší stokilometrovými rychlostmi, tak se stávají vlastně projektily, dělovými koulemi a ničí vše, co jim stojí v cestě,“ upozornila Hujslová a dodala: „Viděli jsme na těch záběrech, že ničí nejen vegetaci, ale mohou kromě rozbitých střech pobořit i domy.“

Tornádo jako takové u nás tak neobvyklé není, síla toho čtvrtečního byla ale překvapivá. „Tornáda jsou u nás pozorovaná. Každý rok se třeba jedno nebo dvě nahlásí, ale většinou se jedná o kategorie F0, maximálně F1. Tornádo F3, nebo to včerejší tornádo, vypadá, že je opravdu nejsilnější, které kdy Českou republiku nebo vůbec české země v historii zasáhlo,“ míní Hujslová.

Situace se uklidnila, nadále platí povodňová výstraha

Přestože záběry ničivých tornád známe především z pobřeží USA, ani v Evropě nejde o ojedinělé jevy. „Pokud se podíváme do Evropy, tak tam se samozřejmě ročně tornád objeví více (než v ČR). Většinou se hlášení pohybují od 300 do 500 tornád nebo i vodních smrští za rok,“ doplnila.

Aktuální situace už je ale podle Hujslové klidná. „Sice se teď bouřky vyskytují, ale to hlavní, co se teď děje, je dešťové pásmo, které přechází od jihozápadu přes Plzeňský kraj, střední Čechy, taky Prahu směrem k severovýchodu. Převažuje vyloženě déšť, bouřky se v tom objevují, ale nejsou vůbec tak silné jako včera,“ uklidňovala ve vysílání CNN Prima NEWS.

Nadále však platí výstraha před povodňovou aktivitou. „Od včerejšího dne platí výstraha před stupni povodňové aktivity na většině našeho území a ta platí až do dnešního večera. Nicméně ty bouřky byly ničivé hlavně jak těmi tornády, tak velkými kroupami,“ dodala k současné situaci s tím, že aktuálně se toky většinou pohybují pod stupni povodňové aktivity a jen několik málo z nich je na prvním stupni povodňové aktivity.

Tagy:
Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu
Koronavirus

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou
Historie

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Drama v Tokiu: Běžkyně kritizovala Lukašenkův režim, ten ji nutil vrátit se domů

Aktualizováno

Běloruská běžkyně a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská obvinila zástupce národního olympijského výboru, že se ji pokusili donutit k návratu z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská by měla závodit v pondělí v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji odvezl na letiště. Tam se atletce podařilo zalarmovat místní policii a do letadla mířícího do Istanbulu nenastoupila.

reklama

Domácí zpravodajství

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama