Mexiko může oficiálně žalovat velkovýrobce střelných zbraní působících v USA, rozhodl federální odvolací soud v americkém Bostonu. Vládě středoamerického státu jsou trnem v oku dodávky zbraní, kterými jsou zásobovány tamní drogové kartely, a obviňuje firmy z nedbalosti. Ty naopak kontrují, že se vedení země snaží zástupně odvrátit pozornost od své neschopnosti bojovat s organizovaným zločinem. Na listu obžalovaných je i společnost Colt, pro niž pracuje klíčový poradce prezidenta Petra Pavla Petr Kolář. Informuje o tom web CNN.
Představitelé Mexika podali žalobu již v srpnu 2021. V dokumentu obvinili zástupce amerického zbrojního průmyslu, mezi nimiž se objevily i firmy Smith & Wesson, Colt či Glock, z toho, že „navrhují, vyrábějí, distribuují a prodávají své produkty“ takovým způsobem, že nepřímo napomáhají mexickým drogovým kartelům ke značnému vyzbrojování, a tím i přispívají ke zvyšování kriminality a násilí v středoamerické zemi, připomíná web CNN.
K TÉMATU: Dávný „ostrov míru“ Ekvádor se zmítá v chaosu. Co bylo rozbuškou nepokojů a kdo je boss Fito?
Mezi žalovanými se objevily firmy Smith & Wesson, Glock či Colt’s Manufacturing Company, která je součástí skupiny Colt CZ. S ní je spojen i poradce české hlavy státu Kolář. Dříve například pomáhal navazovat spolupráci amerického zbrojařského gigantu s Českou zbrojovkou. Podle výroční zprávy z roku 2022 je Kolář členem firemního výboru „pro compliance a etiku“.
Hlášení podezřelých nákupů zbraní nic neřeší. Vrahovi bohatě stačí dvě pistole, tvrdí expert
Masový vrah může vraždit i nelegální zbraní, stačí mu k tomu dvě nabité pistole, řekl střelecký instruktor Pavel Černý v pondělním vysílání CNN Prima NEWS. Reagoval na páteční prohlášení ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), že by prodejci zbraní měli mít povinnost hlásit podezřelé nákupy většího množství zbraní. Nařízení podle Černého problém nevyřeší. Legální nákupy zbraní už totiž řeší centrální registr.
Stížnost ovšem byla zamítnuta americkým okresním soudem v září 2022. Zasedající senát tehdy připomněl, že se na podobné případy vztahuje zákon o ochraně obchodníků se zbraněmi, známý pod zkratkou PLCAA.
Mexická vláda, která požaduje odškodnění ve výši deseti miliard dolarů, nebyla s verdiktem spokojena, a proto se obrátila na odvolací soud. Členové poroty tak v pondělí uvedli, že s rozhodnutím nižší instance nesouhlasí. Hlavní soudce William Kayatta se mimo jiné vymezil proti aplikaci známého zákona, jelikož se má legislativa vztahovat pouze na legální trh, uvedla agentura Reuters.
Představitelé státu v následné tiskové zprávě sdělili, že rozhodnutí vítají, a dodali, že se s případem vrátí nazpět k nižšímu soudu. Tam hodlají prokázat „výraznou nedbalost obžalované strany“. Samotné zbrojařské firmy se k dění nehodlají vyjadřovat, ovšem zástupce společnosti Glock již dříve pro CNN uvedl, že se hodlají nařčení aktivně bránit.
„Mexická vláda by se spíše měla zaměřit na to, aby postavila tamní drogové kartely před soud,“ uvedl viceprezident amerického svazu pro střelecké sporty Lawrence G. Keane, který rovněž právně zastupuje společnosti. „Nemá podávat takovou nepodloženou žalobu, aby odvrátila pozornost od své zkorumpovanosti a hanebné neschopnosti chránit své občany,“ dodal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: DeSantisovi voliči půjdou k Trumpovi, míní amerikanista. Výhra Haleyové by byl zázrak