Když člověku někdy není dobře, vezme si prášek. K tomu přidá ještě nějaké vitaminy a doplňky stravy v domnění, že se mu udělá lépe. Jenže kombinace některých léků může nejen snižovat jejich účinnost, ale leckdy i uškodit. Nebezpečný může být například grapefruit či třezalka tečkovaná.
Lidé často dávají dohromady vitaminy, minerály, doplňky stravy, léky na bolest hlavy a leckdy i antibiotika. Některé kombinace ale mohou snižovat nejenom účinnost jednotlivých preparátů, ale také ohrozit zdraví člověka. Málokdo si s tím však láme hlavu.
„Příbalový leták si čtu skoro vždy. Zvlášť u nových léků, která neznám,“ řekl v anketě jeden z dotazovaných. Ne všichni jsou ale tak důslední. „Vždycky mě na to někde upozorní, ale je mi to asi tak nějak jedno, spíš léky beru podle toho, jak se cítím,“ řekl druhý dotazovaný. Někteří pak nechávají vše na svém lékaři a jiní řeší indikace jen u některých léků. „Když třeba beru nějaké vitaminy nebo doplňky stravy, ani se na to nedívám,“ řekl další dotazovaný.
Problémy způsobují i běžné produkty
Mezi produkty nejčastěji ovlivňující účinnost léků patří například třezalka tečkovaná, jablečná a pomerančová šťáva, grapefruit a samozřejmě alkohol.
Třezalka tečkovaná je přírodní antibiotikum. Využívá se například při nespavosti, stresu, ale i při nemoci jater, žlučníku nebo žaludku. Rozhodně by ji neměli užívat lidé, kteří trpí cukrovkou, velmi nízkým tlakem nebo epilepsií.
„Může se stát, že hladina léku nebude v kombinaci s třezalkou tečkovanou dostatečná a člověk bude mít epileptické záchvaty,“ řekla Kornélia Chrapková, vedoucí farmaceutka IKEM. Třezalka totiž může v kombinaci s antiepileptiky radikálně snížit účinek léku.
Uškodit mohou i doplňky stravy
Problém může nastat i s velmi oblíbenou ginkgo bilobou. Ta zlepšuje paměť a soustředění, ale není vhodná pro pacienty, kteří užívají léky na snižování srážlivosti krve.
„Ginkgo bilobu si lidé běžně kupují, když mají studené nohy anebo na prokrvení končetin. Celkově je to oblíbené léčivo, ale ve vysokých dávkách může zvyšovat riziko krvácení,“ vysvětlila Chrapková.
U doplňků stravy v kombinaci s jídlem by lidé měli být velmi opatrní. Třeba u aktivního uhlí hlavně dodržovat časové rozestupy. „Teď je období, kdy se nám občas stane nějaká dietní chyba, to může snižovat absorpci,“ popsala farmaceutka.
Záleží i na zapíjení léků
Vliv na působení léků má i tekutina, kterou je člověk zapíjí. Pozor by si lidé měli dát na grapefruitový džus, který může zvýšit účinek léků až o 100 procent.
„Některá léčiva není vhodné zapíjet grapefruitovým džusem a jablečnou šťávou. Ideální je prostě čistá, kohoutková voda,“ řekla Chrapková.
Doslova vražednou kombinací je podle odborníků dlouhodobé užívání paracetamolu a alkoholu. To může vést až k vážnému poškození jater a někdy i smrti.