reklama

COVID-19 si nevybírá. Řecko uzavřelo kvůli nákaze již dva uprchlické tábory

Řecké úřady uvalily karanténu na další tábor pro migranty, Malakasu. Reagovali tak na pozitivní testu na COVID-19 u třiapadesátiletého Afghánce, informovala agentura Reuters. Lidskoprávní skupiny volají po evakuaci táborů.

reklama

Nakažený Afghánec, který žije s rodinou a dalšími stovkami žadatelů o azyl v táboře Malakasa severně od Atén, byl pozitivně testován na COVID-19. Úřady se nyní snaží vysledovat „trasu“ viru. Tábor Malakasa, který leží asi 40 kilometrů od řeckého hlavního města, má být v karanténě po dobu čtrnácti dnů. Úřady posilují policejní složky v oblasti, aby zajistili dodržování opatření.

Hlavní brána do EU pro migranty a uprchlíky

Řecko od prvního únorového případu eviduje 73 obětí a 1 735 nakažených novým typem koronaviru. Minulý týden tam uzavřeli vůbec první uprchlický tábor Ritsona v centrální části země, ve kterém bylo pozitivně testováno na COVID-19 dvacet azylantů. V Řecku je momentálně celostátní karanténa a platí zákaz vstupu občanům ze zemí mimo EU a rovněž z Německa, Velké Británie, Itálie a Španělska.

Do země se od roku 2015 z Turecka dostal už přes přes milion uprchlíků. Tisíce migrantů se snažily donedávna Řecko-turecké hranice překročit často i násilím, zejména poté, co Turecko v únoru „otevřelo brány“ a přestalo běžencům bránit v odchodu právě do Řecka.

V zařízeních pro migranty je momentálně v Řecku nejméně 110 tisíc lidí, z toho 40 tisíc žije v přeplněných táborech na pěti tamních ostrovech.

Tábory jsou přelidněné, případů zřejmě přibude

„Počet (migrantů a uprchlíků) je velmi vysoký, takže je matematicky dáno, že budou potvrzené případy,“ uvedl tamní ministr pro migraci Notis Mitarachi pro Skai TV. „Máme nouzový plán, ale implementovat ho na ostrovech je mnohem těžší,“ dodal.

V táborech na ostrovech zatím nebyl zaznamenán žádný případ nákazy. Řecká vláda má už delší dobu v plánu nahradit všechny stávající tábory na ostrovech menšími uzavřenými centry. Snaha se však střetává s odporem místních úřadů i obyvatel, kteří volají po uzavření takových zařízení.

Kritika ze strany lidskoprávních organizací

Řecká vláda chce v souvislosti s opatřeními proti šíření COVID-19 také izolovat nově příchozí od zbytku migrantů, ale většina ostrovů zatím pro tento krok nevyhradila území nebo ubytování.

Lidskoprávní organizace zatím na Athény naléhají, aby evakuovaly tábory – ideálně do pevninských center, která jsou považována za méně přeplněná, a varují před rychlým šířením viru mezi lidmi žijícími ve ztížených hygienických podmínkách a bez dostatečného odstupu či soukromí.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama