reklama

COVID-19 si nevybírá. Řecko uzavřelo kvůli nákaze již dva uprchlické tábory

Řecké úřady uvalily karanténu na další tábor pro migranty, Malakasu. Reagovali tak na pozitivní testu na COVID-19 u třiapadesátiletého Afghánce, informovala agentura Reuters. Lidskoprávní skupiny volají po evakuaci táborů.

reklama

Nakažený Afghánec, který žije s rodinou a dalšími stovkami žadatelů o azyl v táboře Malakasa severně od Atén, byl pozitivně testován na COVID-19. Úřady se nyní snaží vysledovat „trasu“ viru. Tábor Malakasa, který leží asi 40 kilometrů od řeckého hlavního města, má být v karanténě po dobu čtrnácti dnů. Úřady posilují policejní složky v oblasti, aby zajistili dodržování opatření.

Hlavní brána do EU pro migranty a uprchlíky

Řecko od prvního únorového případu eviduje 73 obětí a 1 735 nakažených novým typem koronaviru. Minulý týden tam uzavřeli vůbec první uprchlický tábor Ritsona v centrální části země, ve kterém bylo pozitivně testováno na COVID-19 dvacet azylantů. V Řecku je momentálně celostátní karanténa a platí zákaz vstupu občanům ze zemí mimo EU a rovněž z Německa, Velké Británie, Itálie a Španělska.

Do země se od roku 2015 z Turecka dostal už přes přes milion uprchlíků. Tisíce migrantů se snažily donedávna Řecko-turecké hranice překročit často i násilím, zejména poté, co Turecko v únoru „otevřelo brány“ a přestalo běžencům bránit v odchodu právě do Řecka.

V zařízeních pro migranty je momentálně v Řecku nejméně 110 tisíc lidí, z toho 40 tisíc žije v přeplněných táborech na pěti tamních ostrovech.

Tábory jsou přelidněné, případů zřejmě přibude

„Počet (migrantů a uprchlíků) je velmi vysoký, takže je matematicky dáno, že budou potvrzené případy,“ uvedl tamní ministr pro migraci Notis Mitarachi pro Skai TV. „Máme nouzový plán, ale implementovat ho na ostrovech je mnohem těžší,“ dodal.

V táborech na ostrovech zatím nebyl zaznamenán žádný případ nákazy. Řecká vláda má už delší dobu v plánu nahradit všechny stávající tábory na ostrovech menšími uzavřenými centry. Snaha se však střetává s odporem místních úřadů i obyvatel, kteří volají po uzavření takových zařízení.

Kritika ze strany lidskoprávních organizací

Řecká vláda chce v souvislosti s opatřeními proti šíření COVID-19 také izolovat nově příchozí od zbytku migrantů, ale většina ostrovů zatím pro tento krok nevyhradila území nebo ubytování.

Lidskoprávní organizace zatím na Athény naléhají, aby evakuovaly tábory – ideálně do pevninských center, která jsou považována za méně přeplněná, a varují před rychlým šířením viru mezi lidmi žijícími ve ztížených hygienických podmínkách a bez dostatečného odstupu či soukromí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Rozhovor

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl
Rozhovor

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkujte se, stihl vyzvat miliony fanoušků. Pak slavný youtuber covidu podlehl

Proslavil se vytvořenými sériemi skriptových videí ze hry Minecraft, na Youtube ho sledovalo více než 1,5 milionu odběratelů. Americký 36letý youtuber Brandon Ashur však podlehl komplikacím spojeným s nemocí COVID-19. Své sledující o svém zdravotním stavu pravidelně informoval na sociálních sítích. „Doufám, že to přežiju,“ psal pod fotografie z nemocnice. Nakonec všechny žádal o jediné: „Prosím, očkujte se, tohle nechcete.“

Řidiči, pozor. Běžný lék na úzkost vás může připravit o řidičák kvůli drogám

Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama