reklama

Migréna kompas: Aplikace, která pomáhá s bolestí hlavy. Zaznamenává spouštěče

Silnou bolest hlavy zažil asi každý z nás. Migréna se ale kromě intenzivní bolesti vyznačuje i nevolností, světloplachostí, únavou či podrážděním. Celkem 7 520 pacientů se zúčastnilo on-line průzkumu na téma „Jak se žije lidem s migrénou“. Ve studii, která zahrnovala deset evropských zemí, bylo i víc než 500 pacientů z Česka.

reklama

Průzkum ukázal, že téměř polovina lidí s migrénou v Evropě svoji nemoc před okolím tají, a to dokonce i před svým partnerem a dětmi. V České republice migrénu tají zhruba 60 procent dotázaných. On-line průzkum měl za cíl zjistit, jak se lidem v několika evropských zemích s migrénou žije. Přesně 85 procent lidí s migrénou uvedlo, že společnost nebere jejich nemoc vážně. V Česku to tak vnímá až 91 procent dotázaných pacientů. Průzkum měl zároveň upozornit na to, že migréna není jen obyčejnou bolestí hlavy, ale chronickým onemocněním, které pacienty omezuje v běžném životě.

„Dřív se o tom nemluvilo, takže vlastně řekli, že to musíte přežít. Vás hlava bolela, vy jste to nějak přežila a žila dál,“ promluvila o svých zkušenostech s migrénou Jindra Nebovidská. „Žije se s tím špatně. Některé migrény byly delší, některé kratší, takže když jste měla tu kratší, tak jste odpoledne něco udělala. Když to trvalo déle, tak jste neudělala nic, prostě jste se tomu přizpůsobila, jinak to nešlo,“ dodala.

Zásadní je rychlá diagnóza

Podle neurologů je při léčbě migrény důležitá především rychlá diagnóza a následně správný postup léčby. Mezi prvními symptomy a diagnózou migrény ale u většiny případu uběhnou dva roky. Odborníci ve středu zároveň představili aplikaci Migréna kompas, která má pacientům pomoct migrénu zvládnout. Má je nejen informovat a zaznamenávat spouštěče, ale i připomínat, aby si vzali léky.

„Hlavní funkcí je evidovat si jednotlivé záznamy o migréně a díky tomu získat přehled o průběhu a vývoji nemoci. Dále poskytnout informace o léčbě a nějaké užitečné tipy pro každodenní život s migrénou. A v té poslední řadě připomínat důležité věci, které pacient nemá zapomenout, jako je aplikace léku nebo návštěva lékaře,“ popsal aplikaci její vývojář Jaromír Krotký. Migréna kompas by mohl podle něj v budoucnu být jakousi první pomocí při atace bolesti hlavy, zabývat se propojením změny tlaku, počasí a vlivu na spuštění migrény. Další vylepšení se týká spuštění modulu, který by mohl pomáhat s úpravou životosprávy či lepším spánkem.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama