Migréna kompas: Aplikace, která pomáhá s bolestí hlavy. Zaznamenává spouštěče

Bolest hlavy

Až polovina lidí, kteří trpí migrénou, onemocnění před svým okolím tají

Silnou bolest hlavy zažil asi každý z nás. Migréna se ale kromě intenzivní bolesti vyznačuje i nevolností, světloplachostí, únavou či podrážděním. Celkem 7 520 pacientů se zúčastnilo on-line průzkumu na téma „Jak se žije lidem s migrénou“. Ve studii, která zahrnovala deset evropských zemí, bylo i víc než 500 pacientů z Česka.

Průzkum ukázal, že téměř polovina lidí s migrénou v Evropě svoji nemoc před okolím tají, a to dokonce i před svým partnerem a dětmi. V České republice migrénu tají zhruba 60 procent dotázaných. On-line průzkum měl za cíl zjistit, jak se lidem v několika evropských zemích s migrénou žije. Přesně 85 procent lidí s migrénou uvedlo, že společnost nebere jejich nemoc vážně. V Česku to tak vnímá až 91 procent dotázaných pacientů. Průzkum měl zároveň upozornit na to, že migréna není jen obyčejnou bolestí hlavy, ale chronickým onemocněním, které pacienty omezuje v běžném životě.

„Dřív se o tom nemluvilo, takže vlastně řekli, že to musíte přežít. Vás hlava bolela, vy jste to nějak přežila a žila dál,“ promluvila o svých zkušenostech s migrénou Jindra Nebovidská. „Žije se s tím špatně. Některé migrény byly delší, některé kratší, takže když jste měla tu kratší, tak jste odpoledne něco udělala. Když to trvalo déle, tak jste neudělala nic, prostě jste se tomu přizpůsobila, jinak to nešlo,“ dodala.

Zásadní je rychlá diagnóza

Podle neurologů je při léčbě migrény důležitá především rychlá diagnóza a následně správný postup léčby. Mezi prvními symptomy a diagnózou migrény ale u většiny případu uběhnou dva roky. Odborníci ve středu zároveň představili aplikaci Migréna kompas, která má pacientům pomoct migrénu zvládnout. Má je nejen informovat a zaznamenávat spouštěče, ale i připomínat, aby si vzali léky.

„Hlavní funkcí je evidovat si jednotlivé záznamy o migréně a díky tomu získat přehled o průběhu a vývoji nemoci. Dále poskytnout informace o léčbě a nějaké užitečné tipy pro každodenní život s migrénou. A v té poslední řadě připomínat důležité věci, které pacient nemá zapomenout, jako je aplikace léku nebo návštěva lékaře,“ popsal aplikaci její vývojář Jaromír Krotký. Migréna kompas by mohl podle něj v budoucnu být jakousi první pomocí při atace bolesti hlavy, zabývat se propojením změny tlaku, počasí a vlivu na spuštění migrény. Další vylepšení se týká spuštění modulu, který by mohl pomáhat s úpravou životosprávy či lepším spánkem.

Tagy: