Na přelomu září a října papež František odmítl setkání s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem. Bál se, že by jej Donald Trump zneužil pro prezidentskou kampaň. Krátce po odmítnutí Pompeo hlavu církve nařkl z podporování komunistického režimu Číny. Nyní mu vzkázal, aby se „k problému Číny postavil seriózně“.
Mike Pompeo, který je sám praktikujícím evangelíkem, se rozhodl dále prohlubovat konflikt se Svatým stolcem. V pátečním rozhlasovém rozhovoru začal papeže Františka srovnávat s Janem Pavlem II., který podle něj, na rozdíl od současné hlavy církve, bojoval s komunismem.
Pompeo odletěl z Česka do Slovinska. Při návštěvě varoval před vlivem Číny a Ruska
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo po dvoudenní návštěvě ve čtvrtek po deváté ráno odletěl z České republiky. Bude pokračovat v cestě po střední Evropě, kdy postupně navštíví Slovinsko, Rakousko a Polsko.
„Jan Pavel II. byl důležitou osobností, která pomohla změnit směr, nastolit v Evropě svobodu a zlikvidovat Sovětský svaz,“ řekl ministr. „Dnes potřebujeme stejnou morální autoritu,“ dodal na účet úřadujícího papeže.
„Jsou silnými šiřiteli dobra, a potřebujeme, aby o tom (o porušování lidských práv v Číně, pozn. red.) mluvili seriózním, smysluplným a konzistentním způsobem, který je v souladu s idejemi, jež jsou jim tak drahé,“ vyjádřil se Pompeo o Vatikánu.
Ministr zahraničí USA tak reagoval na to, že papež se chystá prodloužit dohodu s Čínou z roku 2018 ohledně jmenování biskupů. Dohoda má mimo jiné pomoci urovnat pošramocené vztahy mezi Vatikánem a Pekingem.
Papež: Před volbami se s politiky nesetkávám
Pompeo začal kritizovat Papeže Františka poté, co řekl, že se s ním během jeho návštěvy Říma nehodlá setkat. Ministr pořádal na americké ambasádě ve Vatikánu symposium, hlava církve však odmítla dorazit, přestože byla pozvána. Když se novinář zpravodajské agentury Asna zeptal, zda se papež obával zneužití Trumpovou administrativou, papežův tajemník pro zahraniční otázky odpověděl: „Ano, to je přesně ten důvod, proč se papež s ministrem nesetká.“
Papež František zpochybnil právo na soukromé vlastnictví
Koronavirová pandemie podle papeže Františka ukázala, že politika volného trhu nedokáže řešit nejpalčivější potřeby lidstva. Křesťanská tradice nikdy neuznávala právo na soukromé vlastnictví jako absolutní a nedotknutelné a papež pohrdá ekonomickou teorií obhajující snižování daní velkým a bohatým firmám a jednotlivcům, informoval web CNN.
„Papež již dříve zdůraznil, že se nesetkává s politickými představiteli v předvolebním období,“ řekl pro agenturu Reuters kardinál Pietro Parolin, který symposium navštívil místo svatého otce. Pompeo na ambasádě vyzýval „všechny duchovní vůdce, aby našli odvahu postavit se náboženské perzekuci.“ Představitelé Vatikánu přiznali, že je Pompeova kritika za narovnávání vztahů s Čínou zaskočila.
„Nikde není náboženská svoboda potlačována tak jako v Číně,“ řekl Pompeo na tiskové konferenci. „Katolické svatyně byly znesvěceny a zničeny, biskupové jako Augustin Cui Tai uvězněni. Autority nařizují věřícím, aby obrázky Krista nahradili portrétem Mao Ce-tunga či Si Ťin-pchinga,“ hovořil dále ministr o situaci čínských katolíků.
Někteří si to interpretovali tak, že jeho vyjádření mu měla pomoci především v domácí politice.
Kardinál Parolin reagoval na Pompeova slova opatrně. „Někteří si to interpretovali tak, že jeho vyjádření mu měla pomoci především v domácí politice. Nemám k tomu důkaz, ale jednoznačně je to jeden ze způsobů, jak to číst,“ naznačil duchovní.
Pompeo přitom kritizoval Vatikán za dohodu o jmenování biskupů již dříve. V září vydal článek v Christian journal First Things, v němž varoval, že dohoda neochránila katolíky před „pleněním strany“. „Jestliže Vatikán dohodu obnoví, ohrožuje tím svou morální autoritu,“ napsal pak ke článku na svém Twitteru.
Biskupové centrem sporu mezi Vatikánem a Pekingem
Diplomatické vztahy mezi Vatikánem a Pekingem jsou pošramoceny od pronásledování katolíku poté, co se komunisté chopili moci, a hlavně za Maovy éry. Právě spor o jmenování biskupů byl hlavním kamenem úrazu při jejich narovnávání. Svatý stolec trval na svém právu jmenovat biskupy, Čína to však odmítala a povyšovala duchovní sama. Někteří kvůli tomu byli exkomunikováni z církve.
Sblížení s čínskými katolíky dříve podporoval například i hongkongský kardinál Joseph Zen, dnes ale s papežem nesouhlasí. „Jak můžete očekávat svobodu vyznání pro katolíky a všechna ostatní náboženství? Nemají svobodu. Nikdo nemá v Číně svobodu.“ Papež podle Zena riskuje stejné pochybení, jako směrem k zemím za železnou oponou během studené války.