reklama

Podzimní vlna je horší než jarní. Chceme aspoň klidné Vánoce, říká zdravotní sestra

Na jaře nebyla situace tak strašná jako nyní. Veřejnost si její závažnost možná ani neuvědomuje, protože ji nevidí na vlastní oči, řekla o druhé vlně pandemie koronaviru staniční sestra oddělení ORL z Fakultní nemocnice (FN) Brno Gabriela Watzingerová v pořadu Interview CNN Prima NEWS. Sestry nyní odpracují i 500 hodin za dva měsíce, přály by si volno a normální život. Podle Watzingerové si všichni zaslouží klidné Vánoce, i když vše může začít po svátcích nanovo. Prosí proto všechy, aby byli ukáznění.

reklama

Gabriela Watzingerová nyní pracuje skoro nonstop: „Vůbec není problém mít 220 hodin měsíčně, takže za dva měsíce nasbíráme pět set hodin, ani nemrkneme.“ Dochází na tři pracoviště: na své „mateřské“ oddělení ORL, na JIP a na odběrová místa. Přijde domů, vyspí se a zase se vrátí do práce. Často má sílu až ráno kontrolovat, kde v ten den vlastně slouží. „Tabulky plánovaní směn svítí červeně, ale zatím je to pořád ještě v normě,“ popsala náročnou práci.

Zároveň Watzingerová uvedla, že psychicky toho má už hodně za sebou. „Na jaře jsem neznala nikoho nemocného s covidem a teď už mám plno známých nemocných, někteří dokonce zemřeli,“ zdůraznila staniční sestra ORL s tím, že veřejnost si stále neuvědomuje, jak velký rozdíl je mezi situací na jaře a nyní. „Představte si třeba pět jednotek intenzivní péče o osmi lůžkách, které jsou přeplněné pacienty v těžkých stavech s covidem.“

Zasloužili bychom si klidné Vánoce

Proto prosí lidi, aby se lidé o Vánocích chovali ukázněně a sešli se jen v kruhu rodinném. „Možná vše zase začne nanovo, ale klidné Vánoce bychom si zasloužili všichni, nejen zdravotnický personál,“ uvedla Watzingerová.

Sestry na ORL ve FN Brno mají podle ní tři dny volna měsíčně. „Teď jsem měla volný celý víkend po dlouhé době,“ řekla. Podle ní si sestry přejí hlavně volno a návrat do normálního života, aby měly soukromí a mohly s rodinami jezdit na výlety. Nejvíce je prý podporují děti, manželé a rodina, ale oporu si poskytují i ony sami navzájem.

Pandemie koronaviru personál v nemocnici podle Watzingerové semkla. „Dřív jsme se pořádně ani nepozdravili, protože se neznáme, teď se nejen zdravíme, ale povídáme si, když se náhodou potkáme po cestě z práce,“ vyprávěla Watzingerová v pořadu Interview.

V nemocnici jsou vděční za dobrovolníky, i když nemají takovou kvalifikaci, aby plně nahradili sestru, která na JIP pracuje. Ta se navíc po nástupu několik týdnů zapracovává. „Dobrovolník tak může pomoci, ale nezastoupí sestru jako takovou,“ vysvětlila Watzingerová.

Tak vysokou výplatu s odměnami už asi nezažijeme

V říjnové výplatě zdravotníkům přišly alespoň odměny za jarní vlnu epidemie, které už od jara sliboval premiér Andrej Babiš. „Bylo to krásné, nebudu lhát. Takovou výplatu asi už nikdy nezažijeme a myslím, že sestřičky si to opravdu užijí,“ uvedla staniční sestra ORL s tím, že o penězích za podzimní pandemii ale nic neví.

Podpořit zdravotní sestry, které jsou denně v kontaktu s covidem, má i probíhající kampaň Sestřičky sestřičkám, která začala včera a na jejím účtu je zatím něco přes milion z cílové částky deseti milionů korun.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Gabrielou Watzingerovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci
Koronavirus

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

Německý prezident Steinmeier jmenoval novou vládu kancléře Scholze

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Němečtí poslanci zvolili sociálního demokrata Olafa Scholze novým kancléřem

Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Hlas mu dalo 395 poslanců, což bylo více než potřebných 369 hlasů. Scholze od převzetí moci od své konzervativní předchůdkyně Angely Merkelové dělí jen několik formálních kroků. Ještě dopoledne jej prezident Frank-Walter Steinmeier jmenuje kancléřem, poté složí kancléřský slib a odpoledne v 15 hodin SEČ oficiálně převezme od Merkelové kancléřství.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama