reklama

Podzimní vlna je horší než jarní. Chceme aspoň klidné Vánoce, říká zdravotní sestra

Na jaře nebyla situace tak strašná jako nyní. Veřejnost si její závažnost možná ani neuvědomuje, protože ji nevidí na vlastní oči, řekla o druhé vlně pandemie koronaviru staniční sestra oddělení ORL z Fakultní nemocnice (FN) Brno Gabriela Watzingerová v pořadu Interview CNN Prima NEWS. Sestry nyní odpracují i 500 hodin za dva měsíce, přály by si volno a normální život. Podle Watzingerové si všichni zaslouží klidné Vánoce, i když vše může začít po svátcích nanovo. Prosí proto všechy, aby byli ukáznění.

reklama

Gabriela Watzingerová nyní pracuje skoro nonstop: „Vůbec není problém mít 220 hodin měsíčně, takže za dva měsíce nasbíráme pět set hodin, ani nemrkneme.“ Dochází na tři pracoviště: na své „mateřské“ oddělení ORL, na JIP a na odběrová místa. Přijde domů, vyspí se a zase se vrátí do práce. Často má sílu až ráno kontrolovat, kde v ten den vlastně slouží. „Tabulky plánovaní směn svítí červeně, ale zatím je to pořád ještě v normě,“ popsala náročnou práci.

Zároveň Watzingerová uvedla, že psychicky toho má už hodně za sebou. „Na jaře jsem neznala nikoho nemocného s covidem a teď už mám plno známých nemocných, někteří dokonce zemřeli,“ zdůraznila staniční sestra ORL s tím, že veřejnost si stále neuvědomuje, jak velký rozdíl je mezi situací na jaře a nyní. „Představte si třeba pět jednotek intenzivní péče o osmi lůžkách, které jsou přeplněné pacienty v těžkých stavech s covidem.“

Zasloužili bychom si klidné Vánoce

Proto prosí lidi, aby se lidé o Vánocích chovali ukázněně a sešli se jen v kruhu rodinném. „Možná vše zase začne nanovo, ale klidné Vánoce bychom si zasloužili všichni, nejen zdravotnický personál,“ uvedla Watzingerová.

Sestry na ORL ve FN Brno mají podle ní tři dny volna měsíčně. „Teď jsem měla volný celý víkend po dlouhé době,“ řekla. Podle ní si sestry přejí hlavně volno a návrat do normálního života, aby měly soukromí a mohly s rodinami jezdit na výlety. Nejvíce je prý podporují děti, manželé a rodina, ale oporu si poskytují i ony sami navzájem.

Pandemie koronaviru personál v nemocnici podle Watzingerové semkla. „Dřív jsme se pořádně ani nepozdravili, protože se neznáme, teď se nejen zdravíme, ale povídáme si, když se náhodou potkáme po cestě z práce,“ vyprávěla Watzingerová v pořadu Interview.

V nemocnici jsou vděční za dobrovolníky, i když nemají takovou kvalifikaci, aby plně nahradili sestru, která na JIP pracuje. Ta se navíc po nástupu několik týdnů zapracovává. „Dobrovolník tak může pomoci, ale nezastoupí sestru jako takovou,“ vysvětlila Watzingerová.

Tak vysokou výplatu s odměnami už asi nezažijeme

V říjnové výplatě zdravotníkům přišly alespoň odměny za jarní vlnu epidemie, které už od jara sliboval premiér Andrej Babiš. „Bylo to krásné, nebudu lhát. Takovou výplatu asi už nikdy nezažijeme a myslím, že sestřičky si to opravdu užijí,“ uvedla staniční sestra ORL s tím, že o penězích za podzimní pandemii ale nic neví.

Podpořit zdravotní sestry, které jsou denně v kontaktu s covidem, má i probíhající kampaň Sestřičky sestřičkám, která začala včera a na jejím účtu je zatím něco přes milion z cílové částky deseti milionů korun.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Gabrielou Watzingerovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny
Roman Prymula

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze
Praha

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze

Srpnové zdražení jízdného v Praze by se mohlo Pirátům před volbami krutě vymstít. Hned se do nich kvůli tomu totiž pustil premiér Andrej Babiš. Šéf strany Ivan Bartoš mu ale vzkázal, že Piráti nedělají politiku podle toho, co je v danou chvíli výhodné, ale podle toho, co je důležité. „Odmítám optiku, že je něco netaktické a jsou volby,“ řekl CNN Prima NEWS.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

Počet nakažených stále klesá. Česko je ale čtvrtou nejhorší zemí v počtu úmrtí na covid

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci COVID-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Tuzemsko je ale čtvrtou nejhorší zemí světa, co se týká počtu úmrtí na covid.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

Známý český učitel a básník zemřel na postcovidový syndrom. Lékaři varují před příznaky

V důsledku postcovidového syndromu předminulý týden zemřel montessori pedagog Radek Glabazňa. Zprávu o náhlém úmrtí zveřejnila Asociace Montessori ČR, která o něm mluví jako o velmi schopném kolegovi i skvělém kamarádovi. Zanechal po sobě ženu a čtyři dcery. Postcovidový syndrom se vyznačuje depresí, úzkostí nebo třeba roztěkaností. Experti varují před tím, že ho lidé nemusí přežít nebo budou mít trvalé následky.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama