Spolek Milion chvilek svolal na pondělní večer online demonstraci zvanou Rok změny. Chce, aby v příštích sněmovních volbách posílila v Česku demokratická opozice a odstavila od moci hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, kterého viní z arogance a střetu zájmů. Úspěch opozice hodlá podpořit vlastními akcemi a projekty. On-line demonstrace se uskutečnila v předvečer výročí pádu komunistické nadvlády v někdejším Československu, které připadá na 17. listopadu. K demonstraci se diváci mohli připojit prostřednictvím Facebooku a Youtube.
Jelikož je zakázáno organizovat běžné demonstrace, spolek Milion chvilek pro demokracii vysílalo tu svou poprvé on-line. „2019 byl rokem protestů, 2020 byl rokem krize, 2021 bude rokem změny a nové naděje!“ uvedl na začátku předseda Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll.
"Milí a vzácní přátelé, bláznivý rok 2020 pomalu končí. Přinesl krizi zdravotní, nastartoval krizi ekonomickou a odhalil...
Posted by Milion chvilek pro demokracii on Monday, November 16, 2020
Okomentoval také situaci kolem koronaviru. Podle organizátorů demonstrace se pandemie nachází na svém vrcholu a její dopady nelze odhadnout. „Je proto potřeba se semknout a společně krizi překonat,“ pokračoval. „Už dlouho jsme kvůli koronaviru většinu času odděleni, ale právě jsme si našli jednu společnou chvilku pro demokracii,“ dodal Roll.
Jsem svým způsobem Babišem posedlý. Mám našprtané, co od něj nemám kupovat, říká Klus
Zatím poslední skladba písničkáře Tomáše Kluse s názvem Lockdown kritizuje premiéra Andreje Babiše. Proč se věnuje politickým tématům a co mu vadí na aktuální vládě? Na tyto a další otázky odpovídal moderátorce Marii Bastlové v pořadu CNN Prima NEWS K věci.
Je třeba usilovat o stát, který občany podporuje
Také uvedl, že do nejzazšího termínu voleb zbývá 333 dní. Spolek proto číslo promítl na zeď pod Kramářovou vilou, sídlem předsedy vlády, a zahájil odpočet.
Bývalá místopředsedkyně Sněmovny a senátorka ODS Miroslava Němcová zdůraznila, že je třeba za rok namísto firemního pojetí státu obnovit stát, který se bude opírat o svobodu a demokracii. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je třeba usilovat o stát, který občany podporuje a neomezuje. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka poukázal na předvolební spojenectví s ODS a TOP 09, k čemuž spolek před rokem vyzýval.
Předseda hnutí STAN Vít Rakušan uvedl, že nechce žít v zemi, kde vládnou ti, kteří donášeli. Změna, kterou chce spolek, by neměla podle Rakušana být namířena proti současnému premiérovi, jehož nazval falešným mesiášem, ale měla by dát perspektivu a vizi celé zemi do budoucna. Předseda Pirátů Ivan Bartoš dodal, že jeho strana vznikla, protože politika vyčpěla a vedla k politice elit. Chce stát, který se snaží pomoct a nezaklekávat.
Česko je podle Rolla unesený stát, který si Babiš ukradl pro sebe. Premiérův střet zájmů ve vztahu k holdingu Agrofert, který podle Rolla čerpá od státu 150 milionů korun měsíčně, potvrdila Evropská komise, řekl. Babišův autoritářský přístup opakovaně selhal během koronavirové krize, vláda selhávala v přijímání protiepidemických opatření. Závažné ohrožení podle Rolla představuje také zneužívání moci prezidentem Milošem Zemanem a jeho týmem, ať už kvůli dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, nebo prosazování kanálu Dunaj–Odra–Labe.
Skutečné řešení problémů je překrýváno marketingem
Koronavirová krize podle ekonoma Daniela Münicha odhalila v plné nahotě způsob vládnutí v Česku, kde je skutečné řešení problémů překrýváno marketingem. „Uvrhla nás do ekonomické krize stylem silnější pes šustí. Bohatí zbohatnou a chudí zchudnou,“ dodala k situaci také komička Adéla Elbel. Spolek chce také bránit nezávislost médií a posilovat a propojovat občanskou společnost.
Demonstrace se s ohledem na protiepidemická opatření nekonala na pražské Letné, kam loni v červnu přišlo podle spolku na čtvrt milionu lidí, ale prostřednictvím Facebooku a Youtube. Dějištěm bylo pódium v pražském Lucerna Music Baru, na které organizátoři pozvali pamětníky událostí z listopadu 1989 i představitele nynějších opozičních stran. Do programu se zapojili i diváci komentáři pod streamovaným videem nebo vzkazy přes SMS bránu.
Na Youtube bylo k on-line demonstraci po hodině připojeno zhruba 13 000 lidí, na Facebooku kolem 8 000 lidí. V závěru dvouhodinové akce se tento počet sledujících snížil na 16 500.