Spolek Milion chvilek svolal na pondělní večer online demonstraci zvanou Rok změny. Chce, aby v příštích sněmovních volbách posílila v Česku demokratická opozice a odstavila od moci hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, kterého viní z arogance a střetu zájmů. Úspěch opozice hodlá podpořit vlastními akcemi a projekty. On-line demonstrace se uskutečnila v předvečer výročí pádu komunistické nadvlády v někdejším Československu, které připadá na 17. listopadu. K demonstraci se diváci mohli připojit prostřednictvím Facebooku a Youtube.
Jelikož je zakázáno organizovat běžné demonstrace, spolek Milion chvilek pro demokracii vysílalo tu svou poprvé on-line. „2019 byl rokem protestů, 2020 byl rokem krize, 2021 bude rokem změny a nové naděje!“ uvedl na začátku předseda Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll.
"Milí a vzácní přátelé, bláznivý rok 2020 pomalu končí. Přinesl krizi zdravotní, nastartoval krizi ekonomickou a odhalil...
Posted by Milion chvilek pro demokracii on Monday, November 16, 2020
Okomentoval také situaci kolem koronaviru. Podle organizátorů demonstrace se pandemie nachází na svém vrcholu a její dopady nelze odhadnout. „Je proto potřeba se semknout a společně krizi překonat,“ pokračoval. „Už dlouho jsme kvůli koronaviru většinu času odděleni, ale právě jsme si našli jednu společnou chvilku pro demokracii,“ dodal Roll.
Je třeba usilovat o stát, který občany podporuje
Také uvedl, že do nejzazšího termínu voleb zbývá 333 dní. Spolek proto číslo promítl na zeď pod Kramářovou vilou, sídlem předsedy vlády, a zahájil odpočet.
Bývalá místopředsedkyně Sněmovny a senátorka ODS Miroslava Němcová zdůraznila, že je třeba za rok namísto firemního pojetí státu obnovit stát, který se bude opírat o svobodu a demokracii. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je třeba usilovat o stát, který občany podporuje a neomezuje. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka poukázal na předvolební spojenectví s ODS a TOP 09, k čemuž spolek před rokem vyzýval.
Předseda hnutí STAN Vít Rakušan uvedl, že nechce žít v zemi, kde vládnou ti, kteří donášeli. Změna, kterou chce spolek, by neměla podle Rakušana být namířena proti současnému premiérovi, jehož nazval falešným mesiášem, ale měla by dát perspektivu a vizi celé zemi do budoucna. Předseda Pirátů Ivan Bartoš dodal, že jeho strana vznikla, protože politika vyčpěla a vedla k politice elit. Chce stát, který se snaží pomoct a nezaklekávat.
Česko je podle Rolla unesený stát, který si Babiš ukradl pro sebe. Premiérův střet zájmů ve vztahu k holdingu Agrofert, který podle Rolla čerpá od státu 150 milionů korun měsíčně, potvrdila Evropská komise, řekl. Babišův autoritářský přístup opakovaně selhal během koronavirové krize, vláda selhávala v přijímání protiepidemických opatření. Závažné ohrožení podle Rolla představuje také zneužívání moci prezidentem Milošem Zemanem a jeho týmem, ať už kvůli dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, nebo prosazování kanálu Dunaj–Odra–Labe.
Skutečné řešení problémů je překrýváno marketingem
Koronavirová krize podle ekonoma Daniela Münicha odhalila v plné nahotě způsob vládnutí v Česku, kde je skutečné řešení problémů překrýváno marketingem. „Uvrhla nás do ekonomické krize stylem silnější pes šustí. Bohatí zbohatnou a chudí zchudnou,“ dodala k situaci také komička Adéla Elbel. Spolek chce také bránit nezávislost médií a posilovat a propojovat občanskou společnost.
Demonstrace se s ohledem na protiepidemická opatření nekonala na pražské Letné, kam loni v červnu přišlo podle spolku na čtvrt milionu lidí, ale prostřednictvím Facebooku a Youtube. Dějištěm bylo pódium v pražském Lucerna Music Baru, na které organizátoři pozvali pamětníky událostí z listopadu 1989 i představitele nynějších opozičních stran. Do programu se zapojili i diváci komentáři pod streamovaným videem nebo vzkazy přes SMS bránu.
Na Youtube bylo k on-line demonstraci po hodině připojeno zhruba 13 000 lidí, na Facebooku kolem 8 000 lidí. V závěru dvouhodinové akce se tento počet sledujících snížil na 16 500.