Mini se pouští do kontroverzní transplantace srdce u klasických modelů

Takzvané restmody, tedy úpravy či renovace klasických modelů s použitím moderní techniky, jsou dnes v jistých zákaznických kruzích mimořádně populární, takže asi nepřekvapí, když se podobné služby (samozřejmě kvůli nové obchodní příležitosti) chopí i nějaká automobilka. Nejnovějším příkladem je britská značka Mini, je ovšem dost pravděpodobné, že část fanoušků spíše popudí.

Pokud máte rádi klasická auta v původním stavu, nový program britské značky Mini s názvem Recharged vám pravděpodobně bude trhat srdce. Automobilka se totiž rozhodla v zájmu „prodloužení života starých modelů udržitelným způsobem“ nahrazovat malé benzinové čtyřválce elektromotorem.

Mini přitom říká, že jejich služba spojuje minulost s budoucností a zároveň připomíná, že díky přestavbě může „elektrická klasika jezdit na Oxford Street nebo Piccadilly Circus v Londýně a stát se opět součástí městského panoramatu, aniž by musel řidič platit ekologickou daň, respektive poplatek za vjezd“.

Proměny v čase

Když se v roce 1959 dostalo na trh první Mini, trpěla Evropa poválečnými strastmi a růstem cen. Vytvořit auto, které mělo sloužit za málo peněz, bylo klíčem k úspěchu a Mini se stalo ikonou.

O více než 60 let později už Mini rozhodně nepatří mezi cenově nejdostupnější značky. Nicméně status ikony si zachovává. A aby toho nebylo málo, ohlásilo novou strategii. Vedle výroby současných modelů se začne věnovat elektrifikaci klasických modelů.

Na rozdíl od mnoha dalších prý Mini svá starší auta předělává tak, aby byla úprava vratná v případě, kdyby se zákazník rozhodl uvést auto do původního stavu. Rovněž si zakládají na tom, aby se nezměnilo nic na motokárovém zážitku z jízdy, který je pro Mini typický. Čili zachování historie a také charakteristiky, pouze s voltem namísto oktanu.

Původní konstruktér by prý souhlasil

Britská značka tvrdí, že pokud by dnes sir Alec Issigonis opět navrhoval Mini, byla by elektrická. Protože i původní auto vzniklo s myšlenkou ušetřit palivo a přepravit čtyři cestující a jejich zavazadla v rámci co nejmenšího prostoru.

Ať už se s tímto nápadem automobilky ztotožňujete, nebo ne, Mini říká, že mělo pozitivní odezvu od zákazníků na prototyp z roku 2018, a ta byla rozhodující. V oxfordské továrně tedy začnou vznikat auta, která budou mít přední kola poháněná elektromotorem o maximálním výkonu 122 koní a umožní starým autům akcelerovat z místa na 100 km/h za devět sekund.

Pokud jde o kapacitu akumulátorů a jak se projeví na hmotnosti, to firma neuvádí. Říká jen, že baterie bude možné nabíjet (nijak zvláště vysokým) výkonem 6,6 kW a dojezd aut je odhadován na 160 kilometrů.

Součástí výměny pohonné jednotky je i úprava palubní desky, která bude řidiče informovat o teplotě systému, zvoleném režimu převodovky, rychlosti a dojezdu. Úpravy starých Mini budou zatím dostupné výhradně jen ve Spojeném království a automobilka do této chvíle neprozradila, kolik si bude za přehození motorů účtovat, ani co má v plánu dělat se starými agregáty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:29

Zelenskyj v reakci na dobytí Lymanu Ruskem zopakoval, že ukrajinská armáda se nevzdá, dokud nezíská zpět celý Donbas. Situace je ale obtížná, dodal.

08:12

Podle agentury Reuters se v Luhanské oblasti nachází přes 10 tisíc ruských vojáků

08:00

Svoboda: Na Ukrajině nás čeká ještě tuhý zápas. Ani Putinův odchod by neznamenal jistotu

07:46

Ostřelování Severodoněcku

Žádné galeje. Carlo je pohodář, umí odhodit kamennou tvář, říká o Ancelottim Jankulovski

Divoce běhá u autové čáry, na krku má konstantně naběhlou žílu, neustále pokřikuje na rozhodčího, při gólových oslavách se člověk skoro bojí o jeho zdraví. Tak přesně takovým fotbalovým trenérem není Carlo Ancelotti. Vážnou tvář italského elegána velmi dobře zná bývalý reprezentant Marek Jankulovski, který pod ním strávil čtyři roky v AC Milán. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS specifického trenéra přibližuje.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt

Po šesti týdnech výpovědí v pátek v soudní síni v americké Virginii zazněly závěrečné řeči advokátů herců Johnnyho Deppa a Amber Heardové, bývalých manželů, kteří se nyní vzájemně obviňují z pomluvy a fyzického a psychického napadání a týrání a požadují po sobě astronomické odškodné. Deppovi právníci požádali porotu, aby herci „vrátila zpátky jeho život“ tím, že uzná Heardovou vinnou z pomluvy. Obhájci herečky zase porotcům řekli, že se její život proměnil od začátku sporu v peklo a že se ji Depp snaží cíleně očernit kvůli tomu, že jej opustila.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Meghan za návštěvu Texasu schytala tvrdou kritiku. Raději leť za nemocným tátou, píší lidé

Na vévodkyni Meghan Markleovou se snesla vlna kritiky poté, co ve čtvrtek nečekaně navštívila pietní místo v texaském Uvalde, aby uctila památku 21 obětí střelby na základní škole. Lidé jí na sociálních sítích vytýkali, že se na tragické události chtěla jen zviditelnit. Podle některých by měla spíš navštívit svého otce v nemocnici, který před pár dny prodělal mrtvici.

Hrozí Česku turecký inflační scénář? Čelíme modelu „nakup, bude dráž“, říká Zlámalová

Ze strachu z dalšího růstu inflace se v Česku roztáčí nebezpečná spirála inflačních očekávání. V pořadu 360° to uvedla analytička Echo24 Lenka Zlámalová. Mimo jiné připomněla, že meziročně cena například oblečení vzrostla o 120 %. S komentátor Lidových novin Petrem Kamberským a ekonomem Petrem Dufkem vysvětlili, co je podle nich důvodem zvyšujících se cen.

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu

Dvě poslední překážky jsou před českými hokejisty na mistrovství světa, aby naplnili předsevzetí finského kouče Kariho Jalonena o cestě za zlatem. V sobotním večerním semifinále je čeká obhájce prvenství Kanada. Výhra by národnímu týmu zajistila první medaili z velké akce od roku 2012, porážka ho pošle do souboje o bronz proti horšímu ze zápasu Finsko–USA. Utkání s Kanadou začne v Tampere v 17:20.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.

Praha brojí proti popíjení na veřejnosti. Kde všude hrozí od července pokuta za alkohol?

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, ve čtvrtek schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.