Poslední dobou se na internetu či v tisku objevuje mnoho nabídek na „léčivé“ výrobky, které mají být mimořádně účinné při léčbě či prevenci různých onemocnění. Ministerstvo zdravotnictví (MZ) proto na svých webových stránkách varuje, že některé z nich nejsou seriózní, uvádí klamavé informace nebo že je zřejmé, že takové výrobky nemají účinky, které slibují.
„Léčivé přípravky nejsou běžnými výrobky (či obchodním artiklem) a zacházení s nimi podléhá specifickému režimu a podmínkám stanoveným právními předpisy České republiky i Evropské unie, současně i dohodám v rámci mezinárodního práva,“ vysvětluje ministerstvo zdravotnictví na webu.
Běžný spotřebitel tak těžko rozliší, jestli je nabízený výrobek skutečně léčivým přípravkem. V praxi jsou za léčivé přípravky zaměňovány například doplňky stravy, zdravotnické prostředky nebo kosmetické prostředky.
Ministerstvo zdravotnictví proto uvádí doporučení, které může spotřebitelům usnadnit orientaci v nabídkách takových výrobků.
Jak takové výrobky poznat?
Když si člověk není jistý, jestli se jedná o léčivý přípravek, může navštívit internetové stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kde může vyhledat v databázi léků všechny registrované léčivé přípravky v České republice – podle názvu či léčivé látky.
Pokud v databázi výrobek uveden není, znamená to, že se nejedná o léčivý přípravek registrovaný v Česku. Pacient se také může poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
Neseriózní nabídky si člověk může všimnout díky několika znakům
Že něco nesedí, si můžete všimnout i sami. Neseriózní či podvodné nabídky například neuvádějí přesný kontakt na výrobce či distributora. Jejich text je sice uveden v českém jazyce, ale zjevně se jedná o nepřesný překlad, neuvádí přesné složení výrobku nebo poukazuje na doporučení lékařů, což je v rozporu s obecnými legislativními požadavky na reklamu na léčivé přípravky i doplňky stravy.
Taková nabídka může být také až moc líbivá a „slibovat zázraky“. Kompletní seznam věcí, na které si dávat pozor, najdete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.
Léčivé přípravky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis, mohou být vydávány pouze v kamenné lékárně a není možný jejich zásilkový výdej. Naopak přípravky, které nejsou vázány na předpis, lidé mohou zakoupit v lékárně i prostřednictvím zásilkového výdeje. Lepší je však zkontrolovat, že lékárna zásilkový výdej provozuje.
V posledních týdnech se na internetu objevily neseriózní nabídky těchto výrobků:
- Atrovex
- Dialine
- Hondrostrong
- Normalife
- Recardio
- Suganorm