Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se dočkal trvalé ochranky. Rozhodla o tom v pondělí vláda, která schválila rozšíření seznamu vládních představitelů, jimž policie poskytuje ochranu, informoval web iDNES.cz. Havlíček pro CNN Prima NEWS poté uvedl, že to souvisí s jeho agendou a jde jen o změnu režimu.
V prosinci loňského roku dostal Havlíček dočasnou ochranku v souvislosti se zasedáním uhelné komise. Policie tehdy vyhodnotila vicepremiérovu situaci jako riziko osobního ohrožení. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který rovněž předsedá zmíněné komisi, ale ochranku nedostal.
„Pohybuji se v oblasti, která je v tomhle velmi náročná i s ohledem na různé tlaky, které jsou přirozeně vyvíjeny, ať už ve smyslu energetiky, telekomunikací nebo dopravy. Jsou to samozřejmě témata, která dneska hýbou společností. A konečně i ministerstvo dopravy je největším investorem v České republice. V dané situaci to asi není úplně nepochopitelné, že se čas od času objeví nějaké tlaky nebo ataky nebo snaha učinit určité nepříjemnosti,“ citoval web iDNES tehdejší výrok Havlíčka.
Pondělní rozhodnutí vlády ovšem není reakcí na nějakou konkrétní hrozbu. Havlíček pro CNN Prima NEWS uvedl, že ochrana jeho osoby jednoduše pokračovala, jen se nyní překlopila do běžného režimu. Důvody jsou tedy stejné jako v prosinci. „Je to spojené s energetikou, investicemi do dopravy a stále ještě covid agendou,“ řekl ve středu redakci.
V rámci nařízení o zajišťování bezpečnosti ústavním činitelům z roku 2008 se uděluje ochranka prezidentovi republiky, předsedům horní i dolní komory a premiérovi. Policie dlouhodobě poskytuje bezpečnostní služby také šéfům resortu zahraničí, vnitra, spravedlnosti a financí. Ministra obrany hlídá vojenská policie.
Vládním činitelům mimo seznam se přiděluje ochranka ve chvíli, kdy například čelí výhrůžkám nebo pokud bezpečnostní složky usoudí, že jim hrozí na veřejnosti bezprostřední nebezpečí. V minulosti tak dočasně dostal ochranu i bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný.