reklama

Vložky a tampóny by mohly zlevnit. Schillerová navrhne snížit u nich DPH

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Vložky, tampóny a další potřeby by se měly podle návrhu posunout ze základní sazby 21 procent do druhé snížené sazby 10 procent. Ta nyní platí třeba na léky či dětskou výživu.

reklama

Ministerstvo financí odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun, informovalo v úterý v tiskové zprávě. „Na trhu s dámskými hygienickými potřebami je velká konkurence. Proto očekávám, že zákaznice toto snížení ve svých peněženkách skutečně pocítí,“ napsala poté na Twitter Schillerová.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ministryni minulý týden požádal, aby vypracovala návrh, na základě kterého by mohly být hygienické potřeby dostupnější. Reagoval tak na schválení zákona ve Skotsku, které poskytne tyto produkty bezplatně.

„Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo něco takového možné i u nás. U příjmově slabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení,“ napsal Babiš na Twitter.

Snaha o naklonění veřejnosti, říká ekonom

Ještě loni bylo ministerstvo financí proti změně DPH u menstruačních pomůcek. „Snahou je využívat výjimky ze základních pravidel systému DPH co nejméně a jen v odůvodněných případech tak, aby byl celý systém DPH co možná nejtransparentnější a co nejméně komplikovaný. Podobný návrh rovněž není součástí programového prohlášení vlády ČR,“ řekla loni Šárka Šmolíková z odboru komunikace ministerstva financí deníku Blesk.

„Celkově se nelze zbavit dojmu, že vláda si chce líbivým krokem naklonit část veřejnosti, pročež se uchyluje k nesystémové snaze, o které se prostě bude hodně mluvit, neboť dámské menstruační pomůcky jsou typem všeobecně známého a všeobecně používaného zboží,“ uvedl člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Žena za menstruační pomůcky ročně utratí skoro tři tisíce

Žena průměrně za tyto potřeby utratí měsíčně zhruba 230 korun, ročně to vychází na 2 670. Po daňové úlevě z ministerstva financí by tedy ročně platila asi o 300 korun méně. Stát naopak 300 milionů prodělá. Snížení daně navíc neznamená automatický pokles ceny. Záleží na prodejcích, jestli při nižší sazbě skutečně zlevní.

Česko tak se svou 21procentní daní v současné době v Evropě dost vyčnívá. „Menstruační pomůcky jsou ve stejné skupině jako luxusní šperky, tabák a alkohol, což je absurdní, vzhledem k tomu, že je to základní hygienická potřeba,“ míní Marie Mrvová ze společnosti Gender Studies.

Přesto všechno existují pochyby, proč vlastně novinka vznikla. A zda nejde o jakousi úlitbu voličům. „Je evidentní, že vláda to dělá jen proto, že je to populární krok. Podobné věci jsme viděli, pokud se nepletu, na jaře s DPH na pivo,“ souhlasil se svým kolegou i ekonom Martin Pánek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Roušky i při výuce a hrozící omezení péče. Epidemie zrychluje podle rizikového scénáře
Školství

Roušky i při výuce a hrozící omezení péče. Epidemie zrychluje podle rizikového scénáře

Některé děti starší 12 let budou muset mít zakryté dýchací cesty i během vyučování ve třídách. Opatření navrhne ministerstvo zdravotnictví. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) však zdůraznil, že jde o lokální opatření, nikoliv plošné. Restrikce budou namířené jen na epidemicky postiženější kraje ČR. Podle Vojtěcha v některých krajích vlivem covidu hrozí omezování nemocniční péče. S nařízením nesouhlasí ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Zázrak v hořícím letadle. Všech 21 osob na palubě se zachránilo díky nevídanému štěstí

Nevídané štěstí potkalo cestující úterního letu z Houstonu do Boston. Letoun měl při startu važné potíže, narazil do nedalekého plotu a ihned začal hořet. Všem 21 osobám na palubě se však podařilo plamenům uniknout a jako zázrakem všichni vyvázli bez vážnějších zranění. Nejmladšímu cestujícímu bylo jen 10 let, pasažéři mířili na baseballový zápas.

Do konce roku zemřou na covid dva tisíce lidí, varuje Hořejší. Hostomský by rozvolňoval

Šíření covidu v Česku neustále zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, podle imunologa Václava Hořejšího a biochemika Zdeňka Hostomského je ale potřeba sledovat zejména počty hospitalizovaných a zemřelých. Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že nakažlivější variantě delta se stejně neubráníme. Hořejší očekává, že do konce roku zemřou na covid ještě dva tisíce lidí.

Okamura čelí exekuci. Novináře označil za mediální žumpu, k omluvě ho nedonutil ani soud

Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura čelí exekuci. Neomluvil se Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval „mediální žumpou“, ačkoli mu to na jaře pravomocně nařídil pražský vrchní soud. Pokud Okamura nesplní soudem uloženou povinnost, může mu exekutor dát až stotisícovou pokutu. Šéf SPD s rozsudkem nesouhlasí.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš by demisi mohl složit do rukou Pekarové. Jsem připravena na vše, říká šéfka TOP 09

Ve chvíli, kdy by skutečně došlo k aktivaci článku 66 Ústavy a prezidentovy pravomoci by se rozdělily mezi předsedu vlády a šéfa Sněmovny, může dojít k velmi pikantní situaci. Je totiž velmi pravděpodobné, že končící premiér Andrej Babiš (ANO) bude demisi své vlády podávat do rukou nově zvolené hlavy Sněmovny. Tou by měla být Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). 37letá politička je na takový akt připravena.

Nakažených covidem je přes tři tisíce denně. Ministr Vojtěch chystá tvrdší opatření

Aktualizováno

Šíření covidu v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo 3 246 případů, což je o 1 739 víc než před týdnem a nejvíc za jediný den od 20. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Přibývá také nakažených pacientů, kteří musí být hospitalizováni. Od minulého úterý jejich počet stoupl o dvě pětiny na 620. Stovka lidí je v těžkém stavu. Prudce roste i počet úmrtí. Za posledních sedm dní zemřelo s covidem 51 lidí, zatímco třeba za celé září to bylo 44.

reklama