reklama

Vložky a tampóny by mohly zlevnit. Schillerová navrhne snížit u nich DPH

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Vložky, tampóny a další potřeby by se měly podle návrhu posunout ze základní sazby 21 procent do druhé snížené sazby 10 procent. Ta nyní platí třeba na léky či dětskou výživu.

reklama

Ministerstvo financí odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun, informovalo v úterý v tiskové zprávě. „Na trhu s dámskými hygienickými potřebami je velká konkurence. Proto očekávám, že zákaznice toto snížení ve svých peněženkách skutečně pocítí,“ napsala poté na Twitter Schillerová.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ministryni minulý týden požádal, aby vypracovala návrh, na základě kterého by mohly být hygienické potřeby dostupnější. Reagoval tak na schválení zákona ve Skotsku, které poskytne tyto produkty bezplatně.

„Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo něco takového možné i u nás. U příjmově slabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení,“ napsal Babiš na Twitter.

Snaha o naklonění veřejnosti, říká ekonom

Ještě loni bylo ministerstvo financí proti změně DPH u menstruačních pomůcek. „Snahou je využívat výjimky ze základních pravidel systému DPH co nejméně a jen v odůvodněných případech tak, aby byl celý systém DPH co možná nejtransparentnější a co nejméně komplikovaný. Podobný návrh rovněž není součástí programového prohlášení vlády ČR,“ řekla loni Šárka Šmolíková z odboru komunikace ministerstva financí deníku Blesk.

K tématu

„Celkově se nelze zbavit dojmu, že vláda si chce líbivým krokem naklonit část veřejnosti, pročež se uchyluje k nesystémové snaze, o které se prostě bude hodně mluvit, neboť dámské menstruační pomůcky jsou typem všeobecně známého a všeobecně používaného zboží,“ uvedl člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Žena za menstruační pomůcky ročně utratí skoro tři tisíce

Žena průměrně za tyto potřeby utratí měsíčně zhruba 230 korun, ročně to vychází na 2 670. Po daňové úlevě z ministerstva financí by tedy ročně platila asi o 300 korun méně. Stát naopak 300 milionů prodělá. Snížení daně navíc neznamená automatický pokles ceny. Záleží na prodejcích, jestli při nižší sazbě skutečně zlevní.

Česko tak se svou 21procentní daní v současné době v Evropě dost vyčnívá. „Menstruační pomůcky jsou ve stejné skupině jako luxusní šperky, tabák a alkohol, což je absurdní, vzhledem k tomu, že je to základní hygienická potřeba,“ míní Marie Mrvová ze společnosti Gender Studies.

Přesto všechno existují pochyby, proč vlastně novinka vznikla. A zda nejde o jakousi úlitbu voličům. „Je evidentní, že vláda to dělá jen proto, že je to populární krok. Podobné věci jsme viděli, pokud se nepletu, na jaře s DPH na pivo,“ souhlasil se svým kolegou i ekonom Martin Pánek.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Byznys

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka

Češi v roce 2020 ve vybraných hypermarketech a supermarketech nakoupili meziročně o osm procent více ovoce. Prodeje zeleniny proti roku 2019 vzrostly o zhruba čtyři procenta. Tehdy přitom nad ovocem, u kterého tržby stouply o 0,6 procenta, zvítězila zelenina s meziročním růstem o 12,3 procenta. Větší zájem měli v roce 2020 čeští zákazníci také o zdravé potraviny, jinak táhly hlavně citróny a jablka. Vyplývá to z dat výzkumné společnosti Nielsen.

Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Mercedes-Benz GLA 220d 4Matic: Narostl a do rodiny lépe zapadá
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama