Během jediného měsíce se deficit státní kasy prohloubil o 67,5 miliardy, když ke konci října činil jen 274 miliard. Jde o vůbec nejhorší výsledek v historii samostatné České republiky. Dosud nejhlubší schodek za 11 měsíců nastal v listopadu 2009, kdy stát hospodařil s deficitem bezmála 170 miliard.
Podle ministerstva financí je bilance hospodaření státu ke konci listopadu ovlivněna jak nižším inkasem příjmů, tak vyšším plněním výdajů. Příjmy státního rozpočtu jsou meziročně nižší o 38 miliard, z toho nejvíce se propadly daňové příjmy bez pojistného, a to o 48,5 miliardy korun. O 6,1 miliardy naopak vzrostly příjmy z evropských rozpočtů.
Na výdajové straně je pak patrný meziroční nárůst o bezmála 240 miliard v případě běžných výdajů. Kapitálové výdaje (tedy veřejné investice) se zvýšily o 25,4 miliardy. Z hlediska jednotlivých položek dosáhly nejvyššího nárůstu sociální dávky (o 65,2 miliardy) a v jejich rámci se projevila valorizace důchodů (+30,7 miliardy), rodičovského příspěvku (+13 miliard), ale také výplata dávek nemocenského pojištění (+15,1 miliardy). Dávky v nezaměstnanosti vzrostly jen o 2,2 miliardy korun.
Vládě tak na poslední měsíc v roce zbývá rezerva ve výši 158,5 miliardy korun, celý rok totiž může skončit s deficitem až do výše 500 miliard korun. V průběhu roku došlo k několikeré úpravě schodku Poslaneckou sněmovnou. Původně byl naplánován deficit státní kasy ve výši 40 miliard korun.
Lepší, než se čekalo
Podle analytiků je pravděpodobné, že se nakonec podaří rozpočtový deficit udržet na výrazně lepších číslech. „Bez druhé vlny pandemie bychom očekávali letošní deficit ve výši 350 miliard korun. Aktuální opatření vlády a slabší výkon ekonomiky zřejmě nasměruje schodek do rozmezí 370 až 400 miliard,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonomický analytik Komerční banky František Táborský. Podle něho totiž prosinec přinese finální zálohu na dani z příjmů právnických osob a další peníze. Na straně druhé se na výdajové straně projeví zaúčtování mimořádného vyplacení důchodů schválených vládou.
Rovněž podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se státní rozpočet ke konci roku ocitne v lepších číslech, než je plánovaný 500miliardový deficit. „Druhá vlna covidového úderu je o poznání slabší, což přispívá k tomu, že schodek nedosáhne hloubky pěti set miliard korun. Na rozdíl od jarní karanténní uzavírky ekonomiky nyní nadále funguje průmyslová výroba, která svojí produkcí z velké části reaguje na zahraniční poptávku, jež je také mnohem méně ochromena než na jaře,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.