Ministryně obrany Jana Černochová navštívila Izrael. Jednala se svým protějškem Galantem

Ministryně obrany Jana Černochová ve čtvrtek navštívila Izrael, setkala se se svým tamním protějškem Joavem Galantem. Informoval o tom mluvčí ministerstva Karel Čapek. Tématem jednání byla bezpečnostní situace na Blízkém východě i v Evropě, spolupráce obou zemí v obranném průmyslu i akviziční projekty, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Černochová také v Izraeli dostala bezpečnostní briefing, na němž se seznámila s minulou i aktuální bezpečnostní situací i s výhledem do budoucna, sdělil Čapek. Na české ambasádě se ministryně setkala s bývalým izraelským velvyslancem v ČR Danielem Meronem.

ČTĚTE TAKÉ: Vítězství máme na dosah, pomůže to míru v regionu, uvedl Netanjahu. Požadavky Hamásu svrhl ze stolu

Černochová při čtvrteční návštěvě vyjádřila Izraeli solidaritu a jednoznačnou podporu v jeho boji proti teroristické organizaci Hamás, informovalo ministerstvo. „Izrael je naším nejbližším partnerem na Blízkém východě. Stejně jako v roce 1948 i nyní stojíme po vašem boku a jsme připraveni poskytnout pomoc dle vašich potřeb,“ řekla ministryně. „Vyjádřila také podporu právu Izraele na sebeobranu a odsoudila zločiny, jichž se Hamás dopustil proti Izraeli a jeho civilnímu obyvatelstvu,“ doplnil úřad.

Černochová podle ministerstva ocenila kroky Izraele k navýšení humanitárních dodávek do Pásma Gazy a připomněla nedávnou českou pomoc v hodnotě několika milionů korun na podporu civilistů v Pásmu Gazy i izraelských zdravotnických organizací. Zásadní je podle ní zabránit rozšíření konfliktu do širšího regionu. „Bezpečnostní situaci výrazně zhoršují útoky Húsíů na komerční lodě v Rudém moři i útoky Íránem podporovaných milic na americké jednotky v regionu. Odvetné akce jsou nezbytné s cílem odradit je od dalších útoků,“ uvedla.

Izrael v Pásmu Gazy vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, které loni 7. října provedlo masivní přeshraniční útok na Izrael, při němž zahynulo 1 200 lidí. Dalších asi 250 osob palestinští ozbrojenci unesli do Pásma Gazy, zhruba stovku z nich propustili během dosud jediného příměří na konci listopadu. Izraelská odveta si podle čtvrteční bilance úřadů ovládaných Hamásem za čtyři měsíce bojů vyžádala životy nejméně 27 840 Palestinců. Tyto údaje však nelze nezávisle ověřit a zahrnují i zabité bojovníky Hamásu a jiných ozbrojených skupin.

Černochová a Galant jednali také o obranné spolupráci a nákupech. Česko s Izraelem v poslední době vyjednalo několik velkých armádních zakázek. V říjnu 2021 české ministerstvo obrany podepsalo smlouvu o nákupu izraelského protiletadlového raketového systému Spyder, který ve výzbroji nahradí přes 40 let starý protiletadlový komplet 2K12 KUB sovětské konstrukce a výroby. Hodnota zakázky činila 13,7 miliardy korun. Loni v prosinci ministerstvo informovalo, že do Česka dorazil poslední z osmi mobilních radiolokátorů MADR, nákup nabral několikaleté zpoždění. „O komplikacích ministryně Černochová hovořila i s Joavem Galantem a vyjádřila přání, aby problémy byly napraveny tak, aby radiolokátory mohly být do výzbroje armády zavedeny co nejdříve,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo.

Krátce po říjnovém útoku palestinského hnutí Hamás, které USA i EU označují za teroristické, navštívil Izrael jako první zahraniční státník šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Ještě v říjnu do Izraele přiletěl premiér Petr Fiala (ODS) a na začátku prosince do země zavítali předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) společně s šéfkou Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). V polovině ledna Izrael navštívil prezident Petr Pavel.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Izraelské komando v převleku za ženy a lékaře vtrhlo do nemocnice, kde zlikvidovalo teroristy

Tagy: