
Kupka sepsul Nerudovou za Green Deal. Díky za sebestřednost, vmetl jí při hádce o „zásluhy“
Americký prezident Donald Trump zřejmě dohodu o míru na Ukrajině nedomyslel. V pořadu K věci to řekl spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just. Ve středu podepsaný dokument Američanům dává přístup k ložiskům surovin na ukrajinském území. Část z něj, včetně zásob nerostů, je však pod kontrolou Moskvy. Uniklé plány Washingtonu o míru přitom počítají s tím, že Rusy okupovaná území na východě Ukrajiny by jim měla zůstat.
Řada bodů amerického návrhu by mohla ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského politicky poškodit. Podle analytiků a úředníků by takový vývoj vytvořil prostor, který by Moskva mohla využít, píše deník The Washington Post. „Rusové se chtějí Trumpovi zavděčit – nebo by se dalo říct, že ho chtějí obehrát,“ uvedl jeden z evropských představitelů. Zmražení konfliktu podle analytiků v podstatě znamená vítězství Ruska na Ukrajině.
Smlouva, která mohla změnit svět. I tak někteří lidé mluví o izraelsko-jordánské dohodě z Londýna 1987, která měla vyřešit palestinskou otázku na Západním břehu. Smyslem smlouvy měl být společný dohled Izraele a Jordánska na zmíněný region, o který se v posledních desetiletích vedou četné spory. Zastánci Londýnské dohody naznačují, že v případě jejího aplikování by nikdy nevznikl Hamás ani Palestinská autonomie a zároveň by neexistovalo napětí ohledně vzniku nových osad. Co domluvu Tel Avivu s Ammánem nakonec zhatilo?
Vyjádření Andreje Babiše (ANO) v předvolební debatě o nepodpoře Polska a Pobaltí při hypotetické válce bylo nešťastné a nemělo zaznít. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Doplnil, že svým výrokem expremiér ukázal neznalost Ústavy a závazků k partnerům vyplývající z členství v NATO.
Ruští poslanci v úterý většinou hlasů přijali usnesení vybízející prezidenta Vladimira Putina k uznání nezávislosti povstaleckých republik v Donbasu na východě Ukrajiny. Oznámila to agentura TASS. Takový krok by podle Kyjeva znamenal konec mírových dohod z Minsku o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny.
Arménie a Ázerbájdžán se v Moskvě dohodly na příměří v bojích o Náhorní Karabach, oznámil to v noci na dnešek po třístranných jednáních v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Příměří by mělo platit od dnešního poledne, uvedla agentura TASS.
Afghánské úřady dnes oznámily, že začaly s propuštěním posledních 400 vězněných příslušníků hnutí Tálibán. Povstalci takový krok stanovili jako podmínku pro zahájení mírových jednání.
K podepsání mírové smlouvy mezi Spojenými státy a Tálibánem mohlo dojít už před dvaceti lety, řekl host moderátora Pavla Štrunce, arabista Petr Pelikán. Podle něj stažení vojáků NATO z Afghánistánu může způsobit další migrační vlnu v Evropě. To samé by se mohlo stát s uprchlíky z Libye, kde probíhá konflikt mezi generálem Chalífem Haftarem a premiérem Fáizem Sarrádžem.