reklama

Arabista Pelikán: Ať v Afghánistánu klidně mlátí ženy, když jsme jim neukázali opak

K podepsání mírové smlouvy mezi Spojenými státy a Tálibánem mohlo dojít už před dvaceti lety, řekl host moderátora Pavla Štrunce, arabista Petr Pelikán. Podle něj stažení vojáků NATO z Afghánistánu může způsobit další migrační vlnu v Evropě. To samé by se mohlo stát s uprchlíky z Libye, kde probíhá konflikt mezi generálem Chalífem Haftarem a premiérem Fáizem Sarrádžem.

reklama

„Část Afghánců, která je napojena na okupační síly, se bude po odchodu všech vojsk právem cítit ohrožena na životech. Lidé nebudou hledat pomoc u spojenců, ale u příbuzných, kteří jsou již někde usazeni. Takže půjdou například do Pákistánu, Indie, nebo Evropy,“ popsal možný příchod obyvatel Afghánistánu do Česka Pelikán.

Na napravování Afghánců už je pozdě. Nepovedlo se to Rusům ani Britům.

Únorové podepsání mírové dohody se Pelikánovi ale libí a mrzí ho, že to česká média v záplavě koronaviru vynechala. Dále připomněl, že smlouva má vlastně jediný bod, a to, aby se Afghánistán nestal základnou pro útoky proti USA a jejich spojencům. „Spojené státy se na to mohly dohodnout už na začátku a nemusely se tam utratit biliony dolarů a velké množství lidských životů,“ řekl Pelikán.

Podle arabisty už je na nějaké napravování Afghánců pozdě, protože se to nepovedlo ani Rusům, Britům nebo teď koaličním partnerům NATO v čele s USA. „Proč bychom nenechali Afghánistán Afghánistánem. Ať si tam klidně mlátí ženy a porušují lidská práva, když jsme jim za dvacet let a za cenu obrovského úsilí a investic neukázali opak,“ dal najevo svůj postoj Pelikán. Dále ještě doplnil, že podobné snahy budou marné třeba i za sto let.

Koronavirus prožívají v Libyi stejně jako u nás, jen se navíc ještě střílí.

Během rozhovoru došlo také na téma konfliktu v Libyi. Tam se generál Haftar, který ovládá východ Libye a je podporován Ruskem, Francií nebo Jordánskem, snaží dobýt hlavní město Tripolis. To je na západě země, kde vládne režim premiéra Fáize Sarrádže, na jehož straně stojí třeba Itálie a Turecko. To může být problém pro Českou republiku, protože Francie, Itálie a Turecko jsou aliančními partnery v NATO, avšak nyní stojí každý na jiné straně.

„Je to pro nás blbé. Předloni, když byl Den Afriky na Ministerstvu zahraničí, tak na pozvánce pro Libyi byly dvě různé podoby její státní vlajky. Takže pokud se k tomu naše armáda postaví podobně, můžeme řídit naše jednotky jako modré a červené,“ řekl s nadsázkou Pelikán. Samotní Libyjci bojují vedle zmíněného konfliktu ještě s koronavirem. „I když mi kamarádi, kteří tam žijí, řekli, že neznají nikoho, kdo by na koronavirus umřel, vládne tam stejná panika jako u nás nebo v Itálii. Jen se k tomu ještě na ulicích střílí,“ popsal tamní situaci Pelikán.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Skočil spoluvězni koleny na hlavu. Když vyšel na svobodu, putoval vzápětí do vazby

Policisté a soudy v Královéhradeckém kraji se potýkají s agresivním recidivistou. Pětatřicetiletý muž byl odsouzen už dvanáctkrát a ve vězení strávil celkově 15 let. Naposledy byl propuštěn v úterý, ale hned ho zadrželi policisté a ve středu skončil u soudu. Ten ho poslal do vazby, aby nemohl utéct. Kvůli pokusu o vraždu spoluvězně, kterému skočil koleny na hlavu, může recidivista strávit za mřížemi dalších 18 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama