Arménie a Ázerbájdžán se v Moskvě dohodly na příměří v bojích o Náhorní Karabach, oznámil to v noci na dnešek po třístranných jednáních v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Příměří by mělo platit od dnešního poledne, uvedla agentura TASS.
Podle ní je cílem přerušení bojů výměna zajatců a těl padlých vojáků, která se má odehrát za zprostředkování výboru Červeného kříže.
„Příměří je vyhlášeno od 12:00 10. října 2020 z humanitárních důvodů za za účelem výměny válečných zajatců a jiných zadržovaných osob a těl padlých,“ citovala agentura TASS z prohlášení po pátečním 10hodinovém jednáním ministrů zahraničí Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu v Moskvě.
Boje v Karabachu nekončí. Metropolí otřásly výbuchy
Vzájemným ostřelováním arménských a ázerbájdžánských sil dnes pokračoval konflikt o horskou enklávu Náhorní Karabach, který propukl minulou neděli. Karabašskou metropolí Stěpanakert otřásly výbuchy, podle ministerstva zahraničí neuznávané republiky jej zasáhlo ázerbájdžánské ostřelování. Baku oznámilo, že se pod palbou arménských sil ocitla ázerbájdžánská města, píší zahraniční agentury.
Lavrov také uvedl, že strany konfliktu souhlasily se zahájením rozhovorů o mírovém urovnání situace v Náhorním Karabachu, a to prostřednictvím takzvané Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Skupina byla vytvořena v roce 1992 s cílem zprostředkovat mírové řešení sporu o Náhorní Karabach. Skupině předsedají USA, Rusko a Francie.
Spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Současný střet se rozhořel 27. září a je nejvážnější za více než 25 let.
Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době jsou enkláva a přilehlý Lačinský koridor, vedoucí do Arménie, pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.