reklama

Lahvové místo točeného. V době zavřených hospod se mění pivní kultura Čechů

Staropramenu se loni prodej čepovaného piva meziročně propadl o 37 procent, Plzeňskému Prazdroji o 30 procent. (ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz

V českých restauracích se loni vyčepovalo o několik stamilionů piv méně než v roce 2019. Kvůli zavřeným výčepům si lidé zvykli na „lahváče“ před televizí. Přestože jsou pivovary svým výčepním připraveny pomoci, z tradiční hospody se stává ohrožený druh.

reklama

Výčepní v současnosti doufají, že si jejich hosté na domácí pohodu nezvykli a po rozvolnění opatření se zase vrátí do hospod. „Doufám, že to bude co nejdřív,“ řekl televizi CNN Prima NEWS Lukáš Jirsa, provozní restaurace U Salzmannů v Plzni.

K tématu

Předběžné prodejní výsledky některých pivovarů ukazují, jak se český pivní trh radikálně změnil. Staropramenu se loni prodej čepovaného piva meziročně propadl o 37 procent, Plzeňskému Prazdroji o 30 procent. To je propad o 111 milionů vyčepovaných půllitrů.

Pivovary teď podporují restaurace

„Hostinští si prošli špatným rokem a už si navykli, že musí pracovat jinak. Když se budou hosté vracet, tak tam, kde je pivo kvalitní,“ myslí si Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje. „Bude třeba se zaměřit na bezpečné prostředí v hospodách,“ dodává Denisa Mylbachrová, manažerka komunikace Pivovarů Staropramen.

I proto v současnosti pivovary podporují restaurace výrazněji než v minulosti. Celkově už jde o stovky milionů korun určených na modernizace či hygienická opatření. „Určitě neleníme, snažíme se přestavovat, trošku obnovovat, máme na to teď až moc času. Chceme, aby lidé přišli do čistého a novějšího prostředí,“ popisuje hospodský Jirsa.

Jisté ale je, že podíl čepovaného piva tak jako tak poklesne. Stejně jako všude jinde v Evropě, i v Česku levnější pivo v lahvích a plechovkách stále citelněji válcuje to sudové.

Staropramenu se loni prodej čepovaného piva meziročně propadl o 37 procent, Plzeňskému Prazdroji o 30 procent. (Ilustrační foto)
Staropramenu se loni prodej čepovaného piva meziročně propadl o 37 procent, Plzeňskému Prazdroji o 30 procent. (Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

Tagy: pivovary hospody Plzeňský Prazdroj točené pivo pivo Staropramen uzavřené hospody výčepní půllitr
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea

Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea

Jsou to pouhé dva dny, co se svět dozvěděl, že se má Supeliga stát realitou. Evropská soutěž se zakládajícími 12 členy si okamžitě získala odpůrce napříč celým fotbalovým spektrem, nadšence prakticky žádné. V pondělí sílily protesty fanoušků týmů, jež se rozhodly utvořit elitní společnost. A zdá se, že obrovský tlak má výsledek. Podle informací z Británie se rozhodly z projektu vycouvat Chelsea i Manchester City.

Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
WHO proti covid pasům: Výhody pro očkované jen prohloubí nerovnost
reklama
reklama
Babiš to schytává od všech. Bagatelizujete teroristický čin, vyčítá premiérovi opozice

Opozice

Domácí zpravodajství

Kauza Faltýnkův deník: Olomoucký kraj kvůli poznámkám zadá audit správy silnic
Hamáček si znovu předvolá ruského velvyslance. Oznámí mu další kroky Česka
Další trest pro pražského imáma: Za pomoc k teroristickému útoku dostal 14,5 roku
Vážná nehoda zastavila provoz na Pražském okruhu. Silničáři ho obnovili po šesti hodinách
Další články
reklama
reklama