Když se bude epidemiologická situace vyvíjet příznivě, mohly by se restaurace otevřít již 10. května. Navrhuje to koalice Spolu, která připravila plán návratu České republiky k normálnímu životu. Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v předloženém postupu počítají se třemi variantami vývoje pandemie.
Vše se odvíjí od toho, jak rychle se podaří snižovat počty nakažených a hospitalizovaných. Návrh dá koalice k dispozici vládě. Je rozčleněn do sedmi dat mezi koncem března a začátkem srpna a obsahuje scénáře postupného uvolňování opatření v jednotlivých oblastech. Strany plán představily na středeční tiskové konferenci ve Sněmovně.
„Lidé si zaslouží znát plán, který umožní návrat naší země do stavu, v jakém jsme ji znali před epidemií. Náš AntiCovid tým připravil plán, který počítá se třemi variantami vývoje. Vychází z podobných modelů z Británie, Izraele a Německa. Cílem je ukončit chaotickou komunikaci vlády,“ uvádí koalice na Twitteru.
Lidé si zaslouží znát plán, který umožní návrat naší země do stavu, v jakém jsme ji znali před epidemií. Náš AntiCovid tým připravil plán, který počítá se #3 variantami vývoje. Vychází z podobných modelů z Británie, Izraele a Německa. Cílem je ukončit chaotickou komunikaci vlády. pic.twitter.com/yp8WpkLjih
— Koalice SPOLU (@SpoluKoalice) March 10, 2021
Harmonogram rozvolňování opatření zohledňuje hodnotu reprodukčního čísla, počty pozitivně testovaných, regionálnost i proočkovanost populace. Scénáře jsou nazvány „Když to půjde dobře“, „Když to půjde hůř“ a „Vládní fiasko“.
V optimistickém scénáři by už od 29. března nebyl potřeba nouzový stav, využit by byl stav pandemické pohotovosti v návaznosti na nedávno schválený pandemický zákon. Scénář nepočítá s omezením volného pohybu osob mezi okresy či kraji.
Ve zhruba třítýdenních intervalech by se postupně uvolňovala opatření, například 10. května by už podle návrhu byly za režimových opatření otevřeny celý maloobchod a služby, restaurace by mohly mít otevřené zahrádky a uvnitř zaplnit až polovinu kapacity, a to do 22:00.
Prostřední scénář počítá s nouzovým stavem do 19. dubna, v první fázi by byl ještě částečně omezen volný pohyb osob na kraje, v případě rekreace na okresy. Otevřeny by do poloviny dubna byly vybrané maloobchody a služby, školy by pokračovaly v distanční výuce a restaurace ve výdeji pokrmů okénkem. Postupně by se jednotlivé oblasti rozvolňovaly.
Při nejrizikovějším scénáři by nouzový stav trval do května, výraznější rozvolnění by přišlo až před létem. Podobný režim, jako nastiňuje optimistická varianta od 10. května, by v případě té naopak nejhorší nastal až koncem června.
Konkrétní parametry, na kterých by jednotlivé scénáře měly záviset, chce opoziční expertní AntiCovid tým v pondělí konzultovat i s bývalým členem pracovní skupiny ministra zdravotnictví a děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislavem Maďarem nebo s bývalým národním koordinátorem testování a ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny LF Univerzity Palackého v Olomouci Mariánem Hajdúchem.