Fidži nemá ani milion obyvatel, takže přes 1 200 nakažených koronavirem za den je celkem alarmující číslo. COVID-19 se však na souostroví v Oceánii nešíří tak rychle jako úsměvy po středečním triumfu sedmičkových ragbistů na olympiádě v Tokiu. Reprezentace tohoto souostroví v Ocenánii totiž obhájila zlaté medaile.
Těžko si představit, co zlatá medaile v ragby pro Fidžijce přesně znamená. Ale stačilo to na to, aby kompletně zapomněli na koronavirovou situaci – při euforických oslavách porušovali zákaz vycházení, tančili a zpívali na ulicích, mávali vlajkami z aut a odpalovali světlice. Nastala zkrátka pořádná divočina, a to ve všech sférách společnosti.
Nawaka villagers continue to celebrate the Fiji 7s team Gold Medal win at the Tokyo Olympics. #Olympics #FijiRugby #FIJ #Nawaka #FijiSports pic.twitter.com/5gRu1ngeA7
— Filipe Naikaso (@Naikasof) July 28, 2021
Fidži si musí každé medaile z olympiády nesmírně vážit. Pod pět kruhů se výprava z Oceánie vydala poprvé v roce 1956 a na jakýkoliv lesklý suvenýr čekala dlouhých 60 let. V Riu de Janeiru to konečně klaplo. A můžete hádat, díky čemu. Sedmičkové ragby – menší a rychlejší verze klasického – se po mnoha a mnoha dekádách vrátilo do programu her a fidžijský tým ve svém národním sportu na globální akci kraloval. A teď mu to vyšlo znovu, když ve finále porazil rivaly z Nového Zélandu 27:12.
Jen pro doplnění, olympijský kov z něčeho jiného než ragby tato země zatím nemá.
Tréninky v garáži
„Létající Fidžané“ jsou takovou partičkou, které nejde nepřát. Dokáže si získat vaše srdce. Už třeba jen ve chvíli, kdy zní státní hymna, hráči brečí. To dokládá, jak nesmírně si možnosti reprezentovat na největší sportovní akci váží. A ví, jak zapáleně veškerou jejich snahu sledují snad všichni lidé v jejich domovině.
Sing it loud and proud, Fiji rugby! What great voices! #TokyoOlympics pic.twitter.com/QdG3lT6MsW
— NBC Olympics & Paralympics (@NBCOlympics) July 29, 2021
Zvláště letos byla cesta za triumfem pořádně náročná, a to ještě před tím, než olympiáda vůbec začala. Kapitán Jerry Tuwai a jeho kumpáni byli ochotni obětovat úspěchu vše. Proto se v dubnu rozloučili s rodinami a uzavřeli se do přísné bubliny. Nechtěli jakkoliv riskovat, že by se mohli objevit mezi nakaženými a sen o obhajobě by se rozplynul.
Trénovali v hotelové garáži, nejprve absolvovali karanténu v Austrálii, posléze v Japonsku. Aby opět snížili hrozbu nákazy, chtěli do dějiště her původně cestovat nákladním letadlem s mraženými rybami, ale nakonec zvolili klasický let.
A koncem července se po dlouhých týdnech monotónního režimu hráči Fidži pustili pod pěti kruhy do boje. Ovládli skupinu s Velkou Británií, Kanadou a domácím Japonskem, ačkoli zápas před tím nehráli více než rok.
Ve čtvrtfinále si poradili s Austrálií, v semifinále předčili Argentinu, a pak přišel i zmiňovaný triumf nad Novozélanďany.
Sedmidolarové bankovky
Po pěti letech opět fidžijští hráči zažili pocit, který jim říkal, že nemusí pocházet z velké země a z bohatých poměrů, aby dosáhli na velkou věc. Tak velkou, že se po úspěchu v Riu de Janeiru začaly ve státě složeném ze 110 ostrovů tisknout speciální bankovky s netradiční hodnotou sedm dolarů. Stát tím chtěl odkázat na milované sedmičkové ragby, které přineslo první olympijskou medaili.
Teď po obhajobě v Tokiu předseda vlády Frank Bainimarama uvedl, že se nebrání myšlence, aby šla do oběhu 14dolarová bankovka.
O 32letém kapitánovi Tuwaiovi už byla řeč. Ten je dokonalým vzorem pro všechny obyčejné Fidžijce. Pochází z chudé rodiny, má čtyři sourozence. Jako každé malé dítě i jeho ragby lákalo, jenže na míč nebyly peníze, a tak využíval alternativy v podobě lahve nebo kokosového ořechu.
Už po hrách v Riu říkal, že dříve se mohl jako neznámá tvář volně procházet doma po ulici, od úspěchu v Brazílii není možné ujít pět kroků, protože ho neustále někdo zastavuje.
GOLD to FIJI 🇫🇯
— The Coconet (@TheCoconetTV) July 28, 2021
They go back to back at the #Tokyo2020 Olympic Games 🥇 pic.twitter.com/2syiDsfCsS
Jako je teď sladké vítězství náplastí na dobu covidovou, před pěti lety zase prvenství aspoň částečně hojilo rány po devastující tropické cyklóně Winston. Tato bouře v Oceánii dosáhla na nejvyšší pátý stupeň Saffirovy-Simpsonovy stupnice a právě Fidži patřilo mezi nejvíce zasažené oblasti.
„Tahle výhra je pro všechny Fidžijce nad zlato. Tuto hru milují, vždycky nás spojila. Ukazuje to, že dokážeme dosáhnout velkých věcí bez ohledu na to, co nám stojí v cestě, bez ohledu na covid,“ řekl premiér Bainimarama po čerstvém zisku cenného kovu, který způsobil celonárodní šílenství.
Jediným škraloupem je, že hrdinové si nemohou vinou pandemie užít grandiózní přivítání ve své vlasti – po příletu zamíří do 14denní karantény. Ale pravděpodobně jim bude stačit, že se po více než třech měsících brzy uvidí své rodiny.