Místo plné tajemství, kde se počítalo s válkou: Bunkr v Přáslavicích

Bunkr v Přáslavicích, únikový východ

Záložní zesilovací stanice u Přáslavic

Pod celým Českem vedou stovky kilometrů tunelů, které v minulosti sloužily takzvanému národnímu kabelovému okruhu. Byl to bezpečný a přísně utajovaný prostor pro vedení komunikačních kabelů v případě války. Jeden z objektů tohoto projektu, takzvaná záložní zesilovací stanice u Přáslavic na Olomoucku, byl nedávno zpřístupněn veřejnosti. Podívejte se s námi do světa, kde se dříve utajovalo úplně všechno.

Nevýrazná dvoupodlažní budova stranou obce Přáslavice i blízké, dodnes fungující, vojenské posádky jsou pro technické fandy zcela fascinujícím komplexem. I obyčejná zatravněná loučka v areálu byla připravena bránit bezpečnost socialistického tábora. „Pod ní bylo anténní pole, které sloužilo v případě války nebo nějakého nouzového režimu k šíření vln přes atmosféru,“ vysvětlil v pořadu Prima Česko Marek Ryšavý, bývalý člen týmu obsluhy objektu.

Dříve tajná stanice je dnes přístupná veřejnost

„Součástí areálu je bunkr, který jsme se rozhodli zpřístupnit široké veřejnosti, protože si myslíme, že tento objekt je tak unikátní, že by neměl uniknout žádnému fandovi vojenské historie a širokému lidu,“ prozrazuje Aleš Horák, jednatel společnosti vlastnící stanici.

Bunkr má dvě patra nad a čtyři patra pod zemí. Nejpřísnější kritérium byla schopnost se hermeticky odříznout od světa v případě jaderné války.

„Pokud došlo k zamoření okolí, tak člověk, který se chtěl dostat do objektu, do té čisté části, tak musel projít protiradiační očistou,“ vypráví Marek Ryšavý.

Stanicí vedou stovky metrů chodeb, kanceláří a schodišť. Nad dimenzemi toho všeho zůstává rozum stát. V rámci prohlídky si můžete vyzkoušet otevřít jedny z dveří – ovšem doporučujeme alespoň pár hodin kulturistické přípravy.

Pokrok techniky stanici vyřadil z provozu

Objekt ztratil na významu v devadesátých letech. S přechodem na modernější techniku byly obrovské prostory najednou k ničemu.

A důvod pro všechen ten beton okolo? Vojenské kabely. Kam vedly, je vzhledem k dobovému kontextu jasné. „Zdejší objekt byl součástí mezinárodní koaxiální kabelové magistrály 1, což byla magistrála spojující Moskvu s Berlínem, šla samozřejmě i přes české území, Polsko až do Německa,“ objasňuje Martin Netolický, jednatel společnosti vlastnící záložní zesilovací stanici.

Kabelový okruh byl především zabezpečován proti záškodníkům. A patro po patru se dále dostáváme do nejspodnějších částí objektu, kde je dojem zdejší monstrozity snad největší.

Jako z románu Julese Verna

Například v místnosti, kde jsou dva obří dieselové agregáty, si člověk připadá jako ve sci-fi románu Julese Verna.

I tam muselo být samozřejmě všechno připravené k odříznutí se od světa na delší dobu. „Je to šestiválec, tři sta litrů, každý válec má svoje vstřikovací čerpadlo, konstrukčně jsou to lodní motory... používalo se to jako záloha elektrické energie v případě výpadku sítě, vysvětluje Aleš Horák fungování agregátů.

Mimo tyto prostory můžete v bunkru vidět i bateriovou místnost nebo supertajnou vrátnici s odpočtem. O něm ovšem nikdo neví, co odpočítává.

Tagy: