Odstranění podstavce po soše maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 bylo o 673 000 korun dražší, než se plánovalo. Dodatečné náklady po akci schválili radní městské části. Na rozebrání soklu, demolici betonových konstrukcí a následnou rekultivaci volné plochy byl původně určen asi milion korun, sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.
„Pod přilehlou vydlážděnou plochou se nacházela masivní vrstva betonu, s níž jsme podle původní dokumentace autora pomníku nepočítali. Demoliční práce se kvůli tomu o několik dní protáhly,“ uvedl starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Při plánování demoličních prací se přitom podle mluvčího vycházelo z dokumentace autora pomníku Vratislava Růžičky z roku 1980. Výkresy se ale neshodovaly s reálnou podobou základů pomníku, tudíž cena demolice byla vyšší než jaká byla stanovena na základě dostupné dokumentace.
Podle Hannicha se zbouraly betonové vrstvy, nad nimiž stála socha, a železobetonové konstrukce a na místo byla následně položena hlína, na které se vysadí tráva. Na půl roku teď na místo pomníku nainstalují venkovní výstavu Galerie Paměti národa. „Hlavní částí výstavy bude audiovizuální objekt připomínající žulový podstavec pod sochou maršála Koněva. Návštěvníci do něj budou moci vstoupit a prohlédnout si videa o složité historii vztahů mezi Československem a Sovětským svazem,“ uvedl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN).
Na náměstí Interbrigády by v budoucnu měl být pomník připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války. Podle Laciny by architektonicko-urbanistická soutěž na realizaci pomníku měla být vypsaná v první polovině roku 2021 a financovat by ji částečně měla Praha.
Radnice, která je vlastníkem sochy, nechala sochu z náměstí v Bubenči na základě rozhodnutí zastupitelstva městské části odstranit 3. dubna. Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko i prezident Miloš Zeman. V Rusku vyvolalo jednání vlnu protestů. Nyní je socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ a následně se má přesunout do Muzea paměti 20. století.
Sovětský maršál Ivan Koněv se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku.