Místopředseda slovenské Národní rady Juraj Šeliga ohlásil odchod z vedení parlamentu. Učinil tak poté, co byl v době zákazu vycházení spolu se dvěma dalšími politiky v baru, jehož vnitřní prostory měly být s ohledem na koronavirová omezení pro hosty uzavřené.
Fotografie Šeligy, jeho kolegyně z nejmenší vládní strany Za lidi, poslankyně Jany Žitňanské, i předsedy Bratislavského kraje Juraje Droby v souvislosti s noční návštěvou podniku zveřejnil týdeník Plus 7 dní. Žitňanská se v reakci vzdala funkce šéfky parlamentního sociálního výboru.
„Dovolte, abych se omluvil za špatný příklad, který jsem spolu se svými kolegy občanům dal. Mohl bych tvrdit, že to bylo pracovní setkání. Nebyl to žádný mejdan. Takovéto pracovní setkání mělo být v oficiálních prostorech, nikoliv v uzavřených prostorech kavárny,“ prohlásil Šeliga.
Třicetiletý Šeliga byl dříve jedním z hlavních představitelů občanské iniciativy Za slušné Slovensko, která po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v roce 2018 svolávala demonstrace proti tehdejší vládě. Na zmíněných mítincích, jež byly v zemi nejmohutnějšími shromážděními od sametové revoluce v roce 1989, Šeliga vystupoval jako spoluorganizátor. I po vstupu do politiky opakoval, že politici by měli vyvozovat zodpovědnost za svá pochybení.
TLAČOVÁ KONFERENCIA ZA ĽUDÍ K AKTUÁLNYM TÉMAMTLAČOVÁ KONFERENCIA K AKTUÁLNYM TÉMAM
Posted by Juraj Šeliga on Wednesday, May 5, 2021
Rezignovala i provinilá kolegyně
Kromě Šeligy se veřejně omluvila i Žitňanská. Ta se v reakci vzdala funkce šéfky parlamentního sociálního výboru. Droba podle médií pochybení přiznal, z funkce předsedy kraje ale neodstoupí.
Za porušení protiepidemických opatření hrozí na Slovensku pokuta do 1 659 eur (42 800 korun). Šeliga řekl, že případnou pokutu zaplatí.
Opatření však na Slovensku porušili i další politici. Jedním z nich byl například expremiér a nynější opoziční lídr ze strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Ten před časem vyšel do obchodu nakupovat nové obleky, přestože v té době musely být obchody kvůli vládnímu nařízení zavřeny.
V Česku naopak loni na podzim skončil ve funkcí ministra zdravotnictví Roman Prymula po zveřejnění fotografií zachycujících, jak v nočních hodinách opouští restauraci, která měla být kvůli koronaviru uzavřená, a usedá do auta bez roušky.
Slovensko uvolňuje opatření
Epidemická situace na Slovensku se zlepšuje zhruba od poloviny března a země v dubnu postupně začala odbourávat karanténní omezení. Uvolňování je ale pomalejší, než předpokládá národní protiepidemický systém, jehož parametry kabinet možná upraví. Například bary a restaurace nadále nesmí obsluhovat klienty ve svých vnitřních prostorech, ale pouze na zahrádkách.
Kromě toho v zemi platí zákaz vycházení po 21:00. S jeho zrušením prozatím neuspěla vládní strana Za lidi. Podle její šéfky Veroniky Remišové ministr zdravotnictví a epidemiologové požadovali, aby zákaz vycházení i shromažďování zůstaly v platnosti ještě alespoň jeden týden.