Na Slovensku by mohly nastat nové volby. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž obdržela zhruba 600 tisíc podpisů na uspořádání referenda, za kterým stojí opoziční strany Směr-SD a Hlas-SD. Podle vládních představitelů je referendum o nových volbách v rozporu s principy právního státu.
Podpisy odevzdali Čaputové představitelé petičního výboru, ale reálně za sběrem podpisů stojí opoziční strany Směr-SD a Hlas-SD, v jejichž čele stojí expremiéři Robert Fico, respektive Peter Pellegrini.
Důvodem je odpor opozičních stran a jejích příznivců k současné vládě. „Takovou hroznou a nenáviděnou vládu jsme tu ještě neměli. Nemůžeme referendum dopředu odsuzovat k neúspěchu,“ prohlásil před prezidentským palácem po odevzdání podpisů Pellegrini s tím, že věří v historický úspěch petiční akce.
Podle mluvčího prezidentky Martina Strižince se aktuálně bude počet podpisů ověřovat a přepočítávat. Dodal, že Čaputová nechce proces zbytečně natahovat. Proto podpisy bude ověřovat hned padesátka pracovníků prezidentské kanceláře.
Pokud bude potvrzené, že alespoň 350 tisíc z odevzdaných podpisů bude ověřených, tak petice splní kritéria potřebná k vyhlášení referenda o nových volbách. Prezidentka by jej měla následně vyhlásit do 30 dní od odevzdání. Čaputová ovšem avizovala, že by se v daném případě mohla obrátit na Ústavní soud, který by měl rozhodnout do 60 dní.
Posted by Peter Pellegrini on Monday, May 3, 2021
Popření principů právního států, míní o referendu vláda
S vyhlášením referenda naopak nesouhlasí představitelé nynější vlády premiéra Eduarda Hegera (OLaNO). V té jsou zastoupeny hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) expremiéra Igora Matoviče, Jsme rodina šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára, strana Svoboda a Solidarita ministra hospodářství Richarda Sulíka a strana Za lidi, kterou založil exprezident Andrej Kiska, ale aktuálně ji vede ministryně pro inovace Veronika Remišová.
„Lidé ví, co by návrat Směru-SD a jeho klonů znamenal. Je v kompetenci paní prezidentky, aby se obrátila na Ústavní soud, pokud to bude považovat za vhodné, protože v Ústavě máme jasně definované, že poslanec je volený na čtyři roky,“ řekla po odevzdání podpisů Remišová. Podle ministryně spravedlnosti Márii Kolíkové je případné referendum o nových volbách v podstatě „popřením principu právního státu“.
Matovič míří na Fica s Pellegrinim
Do neoficiálních autorů volání po referendu – Fica a Pellegriniho – se pak začal trefovat expremiér Igor Matovič, který aktuálně ve vládě zastává post ministra financí. Podle něj „vybrakovali společnou kasu o desítky miliard“. Sám Matovič přitom aktuálně uvažuje o zavedení nové a vyšší sazby DPH na 25 procent.
V případě konání voleb by současné vládě mohl hrozit pád. Průzkumy totiž na vítěze voleb již měsíce favorizují právě stranu Hlas-SD expremiéra Pellegriniho, která přitom oficiálně vznikla teprve loni v září. Naopak současná nejsilnější strana v parlamentu, OLaNO Igora Maroviče, která v loňských volbách získala přes 25 procent hlasů, by nyní mohla dostat o více než polovinu méně.