Mlátil s rybou o zem, líčí svědek. Boj o přežití živočichů v řeporyjském lomu pokračuje

Incident s uhynulými obojživelníky a rybami z řeporyjského lomu ještě není vyřešen a policie už se zabývá dalším. Zatímco začátkem května uhynuly stovky živočichů během odčerpávání důlní vody ze zatopeného lomu u Dalejského potoka, tentokrát mělo na místě rybařit několik dospělých s dětmi. Podle očitého svědka skončila část ryb v igelitovém pytli bez vody či umrtvení a část byla ubita o kameny.

Hajný Marek Šimon, který v pražských Řeporyjích žije a pracuje nedaleko lomu, viděl v neděli 24. května několik lidí, kteří se v lomu pohybovali. Podle jeho odhadu však nešlo o pracovníky společnosti, místo prací totiž lidé v lomu chytali ryby. Kromě hlídače z bezpečnostní agentury mělo být na místě několik dalších dospělých s dětmi. „Kdyby dospělé ryby chytali s tím, že je pak sní, ale oni ty, které nechtěli, házeli po kamenech. Já koukal, co tam dělá a on tam mlátí s malou rybou o zem. Všichni tvrdili, že to dělají s vědomím vedoucího lomu,“ popisuje Šimon. Městská policie, kterou na místo přivolal, pojala podezření na neoprávněný lov a týrání ryb. Na místě se také našel prut a třpytka, k náčiní se však nikdo nehlásil.

Kamenolomy ČR si vysvětlily předběžko ČIŽP u nás v lomu, který chtějí zavézt a zapomínají se chovat jako lidi, po svém....

Posted by Řeporyje oficiální on Sunday, May 24, 2020

Marek Šimon, který podle svých slov vedoucího kamenolomu o všem informoval, způsob zacházení s rybami odsoudil. „Hlídač říkal: ‚To všechno jsme tady vylovili mrtvé.‘ Tak se ptám: ‚Vy jste je vylovili mrtvé?‘ Vzal jsem jednu rybu do ruky a ona měla propíchnutou pusu od háčku. Tohle nemělo s rybařením nic společného,“ popisuje Šimon. Policie měla na místě zajistit jak rybářské náčiní, tak uhynulé ryby. „My jsme je rychle zkoušeli dávat do nádob s vodou, jestli se zotaví, policisté je zakázali dávat zpět do vody. Říkali, že pokud je hodíme mrtvé do vody, tak je ostatní ryby sežerou a pro ně to jsou důkazy, které by tak zmizely. Takže jsme zkoušeli, které jsou mrtvé – ty se dávaly stranou a ty, které vypadaly, že ještě plavou, tak se vracely zpět do lomu,“ doplňuje Šimon.

Ryby i raci na suchu

Zatopený kamenolom v Řeporyjích poskytoval několik let útočiště mnoha živočichům, mezi nimi byli i raci bahenní nebo čolci. To však skončilo první květnový víkend, kdy společnost KAMENOLOMY ČR, která lom vlastní, odčerpala velkou část důlní vody. Nejen raci a čolci, ale také množství ryb se tak ocitlo na suchu. Podle zástupce odboru životního prostředí pražského magistrátu došlo při odčerpání k tomu, že část ryb a raků se nestačila přesunout do hlubší vody a zůstala v lagunách s nedostatkem vody. „Větší část ryb a raků sebrali příslušníci Hasičského záchranného sboru do kádě s vodou,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na místo byli proto přivoláni i pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy.

„Odčerpávání vody z biotopu s výskytem živočichů způsobil úhyn v řádech stovek. Většina živočichů byla již při příjezdu záchranářů mrtvá. Raci bahenní se nacházeli v reprodukčním období, samičky na sobě měly vajíčka, a tak je dopad na živočichy na dané lokalitě dramatický,“ popsal situaci vedoucí Záchranné stanice hl. m. Prahy Václav Nejman. Podle mluvčí společnosti KAMENOLOMY ČR Edity Novotné nebyl do oné události důvod předpokládat, že by se tam mohli vyskytnout chránění živočichové. „Rovněž tak do této důlní vody nikdo nevysazoval ryby,“ dodala Novotná. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) následně vydala rozhodnutí o předběžném opatření a zahájila řízení o zákazu škodlivé činnosti.

V současné době připravuje MČ Praha-Řeporyje trestní oznámení. „Patrně bude podán i podnět k ČIŽP či příslušnému orgánu životního prostředí k zahájení řízení,“ doplnila advokátka Kristýna Ryšavá, která městskou část zastupuje. Na dotazy ohledně víkendového incidentu společnost KAMENOLOMY ČR ani bezpečnostní agentura zatím neodpověděly.

Tagy: