reklama

Měsíc ukrojil kus Slunce a nastalo částečné zatmění

Blíží se největší červnová událost na obloze – částečné zatmění Slunce, které nastane 10. června. Půjde o nejvýše položené sluneční zatmění, pozorovatelné z území ČR a Slovenska, až do roku 2179. Již v těchto dnech můžeme rovněž vidět „noční svítící oblaka“, která se letos objevila nezvykle brzy, informoval astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

reklama

Astronom upozornil, že částečné zatmění Slunce viditelné v celém svém průběhu velmi vysoko nad obzorem z ČR i Slovenska spatříme po šesti letech. V ČR začne po 11:35 středoevropského letního času, kdy se silueta Měsíce ve fázi novu „zakousne“ do slunečního disku z horního pravého okraje. Na severozápadě Čech zakryje až 19 procent slunečního průměru, dále na východ však zatmění začne později a bude menší.

Například na východě Slovenska bude až po 12:08 a zakrytí dosáhne jen devíti procent. Maximum zatmění nastane nad oběma státy mezi 12:30 až 12:55 podle polohy pozorovatelů. Kolem poledne bude ve výšce více než 60 stupňů nad obzorem a skončí před 14:00. Podrobnosti o zatmění v různých lokalitách najdete na interaktivní mapě.

Horálek zdůraznil, že jev lze bezpečně pozorovat pouze se speciálním filtrem pro ochranu zraku.

K zatmění Slunce dochází tehdy, když se mezi pozorovatele a Slunce promítne Měsíc v novu, který sluneční disk částečně, nebo zcela zakryje. Měsíc obíhá Zemi po dráze mírně odkloněné od roviny zemské dráhy, častěji tedy Měsíc v novu sluneční disk na denním nebi mine a k zatmění nedojde. Zhruba jednou za půl roku se však Měsíc v novu dostane velmi blízko pomyslné přímky mezi Zemí a Sluncem a část obyvatel Země tak spatří tento úkaz.

Horálek dodal, že během dalších devíti let v ČR bude možné pozorovat šest dalších částečných zatmění – a to v letech 2022, 2025, 2026, 2027, 2029 a 2030.

Svítící oblaka objevující se kolem slunovratu přišla brzy

Astronom rovněž upozornil, že už nyní mohou lidé vyhlížet takzvaná noční svítící oblaka, která se objevují v týdnech kolem slunovratu. „Už to začalo. Letos dokonce velice brzy. První pozorování se objevila už někdy kolem 21. května, a to je poměrně nezvyklé. Běžně to začíná někdy v půlce června. Takže je možné, že letošní sezóna bude docela bohatá,“ vysvětlil Horálek.

Připomněl, že jde o řídkou oblačnost, která se nachází mimořádně vysoko – zhruba 85 kilometrů nad zemí. „Kvůli tomu, že je velice řídká, ji přes den nespatříme. Ale když Slunce zapadne do nějaké hloubky, mezi šesti až 16 stupni pod obzorem, tak ji nasvětluje zespodu, zatímco u nás už je soumrak nebo noc. A my vidíme, jak na obloze svítí takové závoje – oblačna,“ popsal astronom.

„Způsobuje je prach, který se nachází v mezosféře a do atmosféry se dostal několika způsoby – jednak je to třeba prach z meteorických rojů, ale i z průmyslové činnosti nebo silných sopečných erupcí. Na ty částice se pak nabaluje led vznikající zejména reakcí kyslíku a vodíku v té výšce, ale třeba i rozpadem metanu,“ vysvětlil Horálek s tím, že kolem slunovratu (21. června) mohou být například ze Sněžky a jiných vrcholů noční svítící oblaka pozorovatelná po celou noc. Jinak by je lidé měli vyhlížet na severním obzoru mezi půl desátou večerní až půlnocí, nebo půl druhou a půl čtvrtou hodinou ranní.

Krásná je nyní i Mléčná dráha, ale jen mimo město

„V tuto chvíli je také opět asi nejkrásnější Mléčná dráha, ale ta je viditelná jen mimo města,“ podotkl k dalšímu úkazu Horálek. Obzvlášť dobré podmínky pro pozorování podle něj nastanou právě kolem 10. června, když bude Měsíc v novu. „Hlavně v ranních hodinách už jsou také pozorovatelné planety Jupiter a Saturn, jdou jakoby v závěsu za centrální dráhou Mléčné dráhy. V ranních hodinách jsou viditelné nad jižním obzorem. Jupiter je velmi výrazný, Saturn o něco slabší.“

Na konci měsíce, konkrétně 28. a 29. června, se pak podle jeho slov nabídne po půlnoci jak pohled na Jupiter a Saturn, tak i na Měsíc krátce po úplňku. „Takže tam bude taková krásná trojice jasných objektů,“ uzavřel astronom.

Tagy:
Mléčná dráha obloha Měsíc Slunce zatmění svítící oblaka

Hlavní zprávy

ON-LINE: Uvidí Česko po dlouhé době prezidenta Zemana? Ovčáček slíbil video
Miloš Zeman

ON-LINE: Uvidí Česko po dlouhé době prezidenta Zemana? Ovčáček slíbil video

 • Aktualizováno
 • Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už téměř dva týdny. Jeho kancelář svolala na čtvrteční 15. hodinu tiskový brífink. Při předchozích vyjádřeních kancléř Vratislav Mynář ani Zemanova manželka Ivana zdravotní stav prezidenta nekomentovali. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) tvrdí, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci.

  Sledujte ŽIVĚ brífink z Hradu: Ovčáček svolal brífink. Očekává se vzkaz prezidenta
  Sledujte v TV

  Sledujte ŽIVĚ brífink z Hradu: Ovčáček svolal brífink. Očekává se vzkaz prezidenta

  Kancelář prezidenta republiky uspořádá ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě tiskovou konferenci. Na Twitteru to bez bližších podrobností oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dá se tak jen spekulovat, co chce kancelář veřejnosti sdělit. Může jít o podrobnosti ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana, ale i o reakci na kroky politiků ohledně odebrání pravomocí hlavě státu. Začátek je naplánovaný na 15:00, brífink můžete sledovat živě v tomto článku.

  KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór

  Je leden 2019. Sedím v newsroomu, připravuji se na zprávy. Kolega, který sedí naproti, si přinese ke stolu oběd, ten zavoní až ke mně. Zvednu se, nakloním se nad jeho talíř, protože mezi lidmi v redakci tu obecně panuje uvolněná a přátelská atmosféra. Chvíli si povídáme o tom, jak jeho žena skvěle vaří. Vzápětí mi na Messengeru pípne zpráva od kolegy, který vedle něj sedí ob místo. „To bylo moc pěkné, jak ses k němu naklonila. Nechceš se na to kuře podívat ještě jednou? :P“ Posílám mu GIF s chlapečkem, který zvedá oči v sloup. Začínám se cítit nepohodlně v šatech z kostymérny, které mají, hodnoceno zpětně, jemný „vysílatelný“ výstřih. „To byl kompliment, ty osobo,” odpovídá, „nemůžu Ti psát jenom o brexitu.”

  Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

  Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

  Česko zachvátila panika jménem AdBlue. Proč kapalina zdražuje a k čemu je potřeba?

  Aktualizováno

  Náklady na silniční dopravu stoupají v posledních týdnech a měsících o desítky procent, a to téměř ve všech aspektech. Zdražují paliva, samotná vozidla, energie, náklady na lidské zdroje a vyšší jsou i úroky. Nyní ale může dojít k nejhoršímu: Nedostatek kapaliny AdBlue může zastavit provoz všech nákladních vozidel i autobusů. A na silnice nevyjedou ani řidiči osobních vozů vyrobených podle normy Euro 6.

  Vojtěch: Za nízkou proočkovanost můžou dezinformace. Před volbami je šířili i politici

  Očkování v Česku se během léta zadrhlo. Zatímco některé západní státy, které mají proočkováno kolem 80 procent populace, mohou rušit covidová opatření, Česko se kvůli skokově rostoucím číslům chystá zavádět přísnější pravidla. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohou za nízkou proočkovanost v Česku především dezinformace, které byly šířeny rovněž některými politickými subjekty.

  Pyrotechnika s tvrdými tresty. Nesmysl, i hráči mají rádi světlice, říká exšéf kotle Slavie

  Senát v příštím týdnu téměř jistě schválí tvrdší tresty za použití pyrotechniky na fotbalových stadionech. Brzy tedy na hříšníky budou čekat pokuty až ve výši 100 000 korun. Změně nerozumí Lukáš „Strašák“ Vala, který roky vedl kotel fotbalové Slavie Praha. Už si udržuje odstup a má nadhled, proto pro CNN Prima NEWS říká, že v případě ohlušujících dělbuchů to chápe. Ale vadí mu přísný pohled na vizuální pyrotechniku, například světlice, které podle jeho slov i hráči oceňují.

  Nadějný ragbista zemřel při nehodě. Jeho kamarádi pak dojali zdrcenou vdovu s dětmi

  Zejména ragbyová komunita na Novém Zélandu se na začátku týdne ponořila do smutku. V pouhých 25 letech zemřel při autonehodě reprezentant All Blacks Sean Wainui. Nejtěžší chvíle nyní prožívají manželka a dvě děti, které po sobě mladý hráč zanechal. Právě jim se snaží pomáhat nejen klub, za který Wainui hrával, ale také přátelé i fanoušci. Na počest známého ragbisty předvedli emocionální a slavný maorský tanec haka.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Z pěti grilovaných kuřat jsou po inflaci dvě. Nastupuje vláda sebevrahů, varuje ekonom

  Za 10 eur jste v roce 1967 koupili v Rakousku pět grilovaných kuřat, dneska necelá dvě, upozornil na rostoucí inflaci názorně ekonom Jiří Schwarz v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS. Podle něj může být nastupující vláda Petra Fialy vládou sebevrahů, protože bude tlačena ke snížení výdajů, k rozpočtové odpovědnosti a bude mít malý manévrovací prostor k tomu, aby v jejím funkčním období bobtnaly výdaje. Bude zkrátka nepopulární.

  Vyznamenání od Zemana by měli dostat Prymula, Trávníček i Gott. Kdo ocenění odmítl?

  Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, slavnostní ceremonie se tak zřejmě epidemiolog Roman Prymula nebo herec Pavel Trávníček nedočkají. Vše bude záviset na zdravotním stavu Miloše Zemana. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

  Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

  Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

  reklama