Mimozemský život v naší galaxii je pravděpodobnější, než se dříve myslelo. Vědci totiž objevili uvnitř Mléčné dráhy množství molekul, na základě kterých mohou vzniknout podmínky k životu stejně, jako se tomu stalo na Zemi. O nové studii informuje web The New York Post.
Když astrofyzikové z univerzity v britském Leedsu před časem objevili velké množství „životodárných“ organických molekul ve vesmíru, domnívali se, že jde o vzácný jev. Teď ale vědci tvrdí, že je v kosmu až 100krát více těchto molekul obíhajících kolem přibližně 400 miliard hvězd v Mléčné dráze, než se původně myslelo.
Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun
Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Podle nově zveřejněné studie se tyto molekuly shlukují uvnitř obrovských protoplanetárních disků, tedy zploštělých oblaků prachu a plynu, které rotují kolem vznikajících anebo čerstvě zformovaných hvězd. Z těchto shluků postupem času vznikají menší tělesa nebo i planety. „Vše, co pak chybí k zažehnutí života, je voda a správná vzdálenost od hostitelské hvězdy (tzv. obyvatelná zóna, pozn. red.),“ vysvětlují vědci.
„Je možné, že molekuly potřebné k nastartování života se nacházejí ve všech prostředích, kde se utváří planety,“ myslí si spoluautorka studie doktorka Catherine Walshová. Výzkum spolu s kolegou doktorem Johnem Illeem publikovali tento týden v odborném časopise The Astrophysical Journal.
Obří asteroid může trefit Zemi, NASA vypočítala datum pádu. Čína ho chce sestřelit
Vědci s obavami sledují vesmírné putování planetky Bennu, která se nyní proměnila spíše v nebezpečný asteroid mířící k Zemi. Americká NASA vypočítala, že těleso může dopadnout na modrou planetu kdykoli v intervalu mezi tímto rokem a rokem 2300. Za nejpravděpodobnější ale označila jedno konkrétní datum.
Vědci si myslí, že protoplanetární disky obsahují prvky, které jsou nepostradatelné i pro život na Zemi. „Vytváří se tam cukry, aminokyseliny a dokonce i složky ribonukleových kyselin (RNA) – za správných okolností,“ tvrdí doktor Ilee. „Chtěli bychom se dozvědět více o tom, kolik z těchto molekul a kde přesně bylo přítomno během zrození planet,“ dodal.
Odhaduje se, že okolo každé hvězdy v galaxii obíhá alespoň jedna planeta. Radiové signály vysílané nově zformovanými hvězdami, které zachytává radiový teleskop ALMA nacházející se v poušti Atacama v Chile, naznačují, že molekuly klíčové pro vznik života mohou být přítomny až v 80 % protoplanetárních disků po celé galaxii.
Narazíme na mimozemský život?
Podle mnoha teorií vznikl život na Zemi tak, že „vhodné“ chemické sloučeniny doplnily komety, asteroidy a meteority, díky kterým se na naši planetu dostala voda. Modrá planeta navíc leží v ideální vzdálenosti od Slunce. Studie vědců z Leedsu jako první ukazuje, že stejný jev se může či mohl odehrát i v protoplanetárních discích mimo náš solární systém.
„Pokud nalézáme molekuly jako tyto v tak obrovském množství, tak bychom podle našeho současného chápání astrochemie mohli narazit dokonce i na složitější molekuly,“ naznačuje Ilee.