
Žilková se hodlá se Stropnickým soudit kvůli Kordule. Rodinu doplnili noví členové, říká
Mléčné produkty v posledních měsících zdražují o desítky procent. I přesto podle výrobců cena v obchodech neodpovídá realitě. Proto požadují po obchodních řetězcích, aby jim za mléko platily více. Zástupci supermarketů se tomu brání – mlékaře viní z chamtivosti.
Mlékaři v kravíně nedaleko Prahy prý každý den na produkci mléka prodělávají dva až tři tisíce korun. Aby se jim chov dojnic vůbec vyplatil, musela by být podle jejich slov výkupní cena vyšší.
„Podle mě k nějakému zdražení ještě dojde. Není to ale věc toho, že si budeme moci říct za mléko 13 až 14 korun. Taková částka by mě dneska uspokojovala, že bychom alespoň provoz neměli v červených číslech,“ uvedl majitel mléčné farmy Jan Miller.
Obchodní řetězce prý totiž nechtějí mlékařům zaplatit vyšší výkupní ceny. Lidé v obchodech tak podle nich kupují mléčné produkty za ceny, které výrobcům jen pokrývají náklady.
„Při dnešní výkupní ceně mléka, která je kolem 11 korun za litr, skutečně není možné vyrobit máslo, které by se prodávalo v obchodě za méně než 65 korun. To prostě nejde,“ zmínil Jiří Kopáček, který je předsedou Českomoravského svazu mlékárenského.
Ustupovat ale nechtějí ani obchodníci. „Obchody tady nejsou od toho, aby garantovaly agrobaronům nějaké přehnaně vysoké zisky. Už je nejvyšší čas, aby také zemědělci sáhli do svých rezerv,“ prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Bez ohledu na spor výrobců a obchodů se mléčné výrobky meziročně zdražily o desítky procent. Například máslo o více než polovinu, polotučné mléko o 42 procent a sýr eidam o 30 procent.
„Myslím, že zdražování mléčných výrobků bude pokračovat. Rostou jak ceny krmných směsí, tak ceny energií či paliv, takže mlékárny mají vyšší vstupy a logicky musí zdražovat i vlastní produkci,“ řekl ekonom David Marek. Současná situace by podle mlékárenských svazů mohla vést k menšímu zájmu lidí o mléčné produkty. Něco takového již hlásí i supermarkety. Lidé prý nakupují hlavně méně másla.
Videa zasažených ruských vojáků nebo armádních vozidel se během války na Ukrajině na sociálních sítích objevují s železnou pravidelností. Jedno z posledních ukazuje, jak byl pomocí bezpilotního letounu zneškodněn nic netušící okupant. Pravost takových záběrů není v době válečného konfliktu možné nezávisle ověřit.
Tato věc je neodpustitelná, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) k zákrokům policie na mítincích šéfa ANO Andreje Babiše. Zdůraznil, že celou věc řeší výhradně policejní prezident Martin Vondrášek bez zásahu šéfa resortu, i když by na tom on sám mohl získávat politické body.
Republikánská členka americké Sněmovny reprezentantů Lauren Boebertová v rozhovoru prohlásila, že obyvatelé Venezuely jedí psy kvůli tomu, že nemají zbraně. Zákaz útočných pušek v USA podle ní Američany donutí k tomu stejnému.
Sledujeme on-line
V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.
Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.
Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.
Zločinci se postupně přesunují na internet a kyberzločinů přibývá raketovým tempem. Obětí může být každý, stačí když si nedáte dostatečný pozor. CNN Prima NEWS bude postupně publikovat seriál, který odhalí nejčastější triky kybermafie a poradí, jak nenaletět. A začneme falešnými bankéři.
Honičku s neobvyklým koncem mají za sebou policisté v Liberci. Prchající řidič se jim rozhodl ztratit mezi auty v parkovacím domě u obchodního centra, nakonec ale s vozem havaroval do betonového pilíře.
Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.
V noci ze 7. na 8. srpna roku 2008 začala válka v Jižní Osetii, která se až v příliš mnoha děsivých detailech podobala současnému konfliktu na Ukrajině. I tehdy si Rusko nárokovalo dvě sporná území cizího státu. I tehdy se mluvilo o genocidě. Jenže zatímco současnou válku Západ jednotně odsoudil, při bojích v Gruzii si Evropa nechtěla Moskvu rozházet.
Kuriózní výjezd mají za sebou pardubičtí strážníci. Ženu na ulici napadla dvojice vikingů se sekyrou. Brzy se ale ukázalo, že nejde o opravdovou sečnou zbraň, ale o nafukovací hračku. Agresory posilněné alkoholem městská policie zpacifikovala. Skončili na pardubické záchytce.
Při sjezdu řeky Sjoa v Norsku zemřel český raftař, který se tam plavil s dalšími sedmi Čechy. Uvedla to místní policie. Ostatní Češi skončili v péči záchranářů. Neštěstí se stalo minulý týden na jedné z řek, které jsou velmi populární mezi vodáky z celého světa a kam v létě míří i řada turistů z Česka.
Nákaza krymsko-konžské krvácivé horečky se plíží do Evropy. Gruzínské úřady v období od ledna do května letošního roku zaznamenaly více než čtyři desítky případů nákazy, u které může úmrtnost dosáhnout až desítek procent. Choroba se rychle šíří také v Iráku, kde se nakazilo 273 lidí.
Na zákroku policisty v pražských Horních Počernicích, při kterém došlo na kopance i rány pěstí, není podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nic trestného. V současné chvíli je ale s policistou vedeno kázeňské řízení. Zákrok muže zákona ale pobouřil část veřejnosti.
Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.
Začátek týdne bude v Česku jasný až polojasný, ojediněle se mohou z rána objevit přeháňky. Teploty vystoupají až k 27 °C, koncem týdne se však vrátí tropické třicítky. Nadále je v platnosti výstraha před požáry. Kde platí?
U obce Veleň nedaleko Prahy boural v neděli večer motorkář. Přivolaní záchranáři mu už nemohli pomoct. Řidič motorky na místě nehody vážným zraněním podlehl.
Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.
Policie zveřejnila identikit muže, kterého minulý týden bez známek života vytáhli potápěči z Hranické propasti. Policii se nepodařilo odhalit jeho totožnost, a tak nyní žádá veřejnost o pomoc s identifikací.