Maso jen pro bohaté? Zdražilo o desítky procent, lidé upřednostňují sýry a zeleninu

Maso zdražuje a lidé ho nekupují

Maso jako luxusní zboží? Jeho cena šla v posledních měsících nahoru o desítky procent a podle řezníků i ekonomů bude ještě dále stoupat. Jak řezníci, tak obchodní řetězce hlásí, že zájem zákazníků klesá.

Jiří Němeček má v Praze malé řeznictví. Tak nízký zájem o maso prý ještě nezažil. Podle něj jde o důsledek zdražení. „Odhadl bych pokles o 60 procent. Když si paní vezme osm plátků hovězího a dá za to čtyři sta, už to je v kapse sakra cítit,“ popisuje.

Například kilo hovězího zadního stálo před dvěma měsíci 220 korun, nyní za něj dají zákazníci o čtyřicet korun víc. „I kuřecí šlo razantně nahoru,“ podotýká Němeček. Jen od prosince podle dat Českého statistického úřadu podražilo o třicet korun na kile. Cena vepřového pak vyrostla o 60 procent.

O maso je prý menší zájem i v prodejnách na vesnicích. „Lidé více přemýšlejí nad tím, co kupují a začali tak trochu šetřit. Maso zdražilo poměrně dost a lidé si už skutečně rozmyslí, jestli koupí maso, nebo ho nahradí něčím jiným,“ říká předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev Pavel Březina.

Menší zájem o maso hlásí také supermarkety. V porovnání se začátkem roku ho teď lidé prý nakupují o 20 procent méně. „Vidíme vysokou poptávku po receptech na vaření jen ze zeleniny, více lidí nahrazuje maso sýry,“ uvádí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Podle ekonomů se zákazníci mohou růstu cen bránit jedině vyhledáváním slevových akcí. „Nemůžeme čekat, že se dostaneme na předcovidové ceny, ale oproti těm několikrát zvýšeným cenám je o to vítanější i nějaká desetiprocentní, dvacetiprocentní sleva,“ říká ekonom Petr Bartoň. Ceny masa se ale zvýšily i ve slevových letácích. Podle společnosti Česká distribuční o 19 procent.

Tagy:
maso ceny ekonomika ekonom Český statistický úřad Tomáš Prouza zdražování Praha řezník Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky Jiří Němeček Svaz českých a moravských spotřebních družstev Pavel Březina