Co chystá Trump a Musk?
Nejbohatší muž planety a člen budoucí americké administrativy Elon Musk rozjíždí skrze příspěvky na své síti X vlastní zahraniční politiku. Pustil se do lídrů Kanady, Británie i Německa. Politici ale podle CNN netuší, jestli Musk zastupuje sám sebe, nebo vládu Donalda Trumpa.
Megaloman Elon Musk víří vody na sociálních sítích už roky. Zatímco spravuje hned několik miliardových firem, stíhá sdílet příspěvky, kritiky a vtípky. Čím dál častěji řeší i politiku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Skandál se znásilňováním dětí? Zavřete Starmera, zuří Musk. Samé lži, ohradil se premiér
Jelikož je ale členem budoucí administrativy Donalda Trumpa, svět tápe v odpovědi na otázku, jestli Musk stále vystupuje jen za sebe, nebo už nastiňuje kroky příští vlády.
Musk se má stát Trumpovým ministrem pro efektivitu. Zatím ale působí spíše jako rozvášněný ministr zahraničí. Na sítích se rád vměšuje například do dění v Německu, kde sympatizuje s krajně pravicovou AfD (Alternativou pro Německo), nebo v Kanadě, kde teď slaví pád premiéra Justina Trudeaua.
Vězení pro šéfa Downing Street
Zdaleka největší vášně ale rozvířily jeho příspěvky na adresu britského ministerského předsedy Keira Starmera. Musk chce hnát labouristu k odpovědnosti za zneužívání dětí. Upozornila na to americká CNN.
Miliardář obvinil britského premiéra, že ve své někdejší roli státního zástupce selhal v potírání sexuálního násilí proti dětem. Musk do veřejného prostoru opakovaně vrací už více než deset let starý případ, kdy britská prokuratura, kterou Starmer v letech 2008 až 2013 vedl, řešila rozsáhlou kauzu zneužívání dětí gangy násilníků většinou pákistánského původu v anglickém městě Rotherhamu.
Britská vláda teď odmítla případ znovu prošetřit, kauza proto hýbe celou zemí. K Muskově kritice se přidali i konzervativci.
„Vězení pro Starmera,“ napsal Musk na své síti X, kam následně přidal i anketu, kde se uživatelů ptal, jestli má Amerika osvobodit Británii od „tyranské vlády“. Upozornil na to list Politico.
Musk už štve i Trumpův tým
Řadě evropských lídrů se nelíbí, jak se Musk vměšuje do politiky na starém kontinentu. Ohradil se třeba francouzský prezident Emmanuel Macron i norský premiér Jonas Gahr Støre. Napsal to list The Guardian.
Podle odborníků současné Muskovo chování ukazuje, že může i ve státním úřadu hájit své vlastní zájmy.
„Bude Musk plnit Trumpovu zahraničněpolitickou agendu a působit jako Trumpův osobní velvyslanec vždy a všude?“ ptala se na CNN Lindsay Gormanová, výkonná ředitelka a vedoucí pracovnice German Marshall Fund.
„Nebo bude Musk prosazovat svou vlastní vizi globálních záležitostí, která se může v některých ohledech shodovat s Trumpem, ale v jiných ne. A jaká pak bude mocenská dynamika mezi těmito dvěma?“ spekulovala.
Muskovo vyvádění na sítích už údajně způsobuje bolehlav i některým krotším členům Trumpovy administrativy. CNN zmiňuje budoucího ministra zahraničí Marca Rubia nebo bezpečnostního poradce Michaela Waltze.
„Myslím, že to bude velmi rychle nepřehledné. Nezávidím kariérním diplomatům na ministerstvu zahraničí, kteří budou mít určitě plné ruce práce, aby se zorientovali, čí agendu vykonávají,“ uzavřela Gormanová.
PODÍVEJTE SE: Skandál se znásilňováním dětí? Zavřete Starmera, zuří Musk. Samé lži, ohradil se premiér