Zatajování kriminality pákistánských gangů otřáslo Británií. Podle expertů je to špička ledovce

Britská policie

Hromadné zneužívání dětí v Británii

Velkou Británii na počátku roku otřásl skandál. Policie zatajovala ve městě Oldham kriminální chování přistěhovaleckých gangů. Podle novinářů Sama Ashworth-Hayese a Charlieho Peterse se nejedná o ojedinělé chování, ale docházelo k němu systematicky. Stály za tím například obavy z nařčení z rasismu nebo propuknutí nepokojů. Jejich analýzu v sobotu zveřejnil deník The Telegraph.

Ashworth-Hayes a Peters reagovali svou analýzou vydanou serverem The Telegraph na nedávné zjištění webu GB News. Podle něj ve městě Oldham, nedaleko Manchesteru, místní úřady v roce 2022 systematicky zatajovaly sexuální násilí na dětech páchané členy tamějšími gangy napojenými na zde žijící Pákistánce.

ČTĚTE DÁLE: Vtip kamarádů se změnil v horor. 12letý chlapec z Georgie utrpěl těžké popáleniny v obličeji

Novináři popsali například příběh 14leté muslimské dívky z města Bradford. Děvče bylo pod dohledem pracovníků sociálky poté, co opakovaně oznámilo znásilnění, zneužívání a nátlak ze strany cizího muže. Pachatel byl přitom rodiči dívce vybrán za manžela. Když se „vdávala“ za svého násilnického chotě na tradiční islámské svatbě, její sociální pracovnice se dokonce obřadu zúčastnila. Úřady poté zařídily, aby byla svěřena do pěstounské péče rodičům svého „manžela“.

Podobných příběhů souvisejících s pákistánskými gangy se přitom událo v posledních letech napříč ostrovním královstvím víc. Policie se ovšem podle novinářů podobnými případy téměř nezabývala.

Podle Ashworth-Hayese a Peterse se nejen strážci zákona, ale i místní úřady často obávali zhoršení vztahů s pákistánskými komunitami. Přílišné vměšování mohlo vyvolat rasové nepokoje. Strážci zákona dokonce skupiny Pákistánců začali v řadě případů popisovat obecnějším pojmem, například jako „asijské“ komunity.

„Popírání rozsahu problému je zakořeněno hluboko v britském politickém systému. Občas se zdá, že přístup vlády k multikulturalismu nespočívá v dodržování zákonů, ale v minimalizaci rizika nepokojů mezi komunitami,“ uvedli novináři v analýze.

Úřady podle nich věděly, jaké nástroje by mohly a měly použít při potírání kriminality ze strany nejen pákistánských organizovaných skupin. V zájmu korektních vztahů s menšinami ovšem policie a další bezpečnostní složky k problematice přistupovaly laxně. Mezi nimi také měl panovat strach z nařčení z rasismu.

„Skandální případy násilnických gangů byly výsledkem multikulturalismu, což v praxi znamenalo, že úředníci zavírali oči, protože oběti byly většinou běloši a jejich násilníci převážně etničtí Pákistánci,“ přiblížil svůj pohled v analýze Guy Dampier, výzkumný pracovník think tanku The Legatum Institute.

Případ otřásá britskou politikou

Jak počátkem ledna informoval web BBC, postupně odhalované případy rezonovaly i v nejvyšších patrech britské politiky. Lídryně britských konzervativců Kemi Badenochová dokonce navrhla zřízení zvláštní celonárodní vyšetřovací komise, která by měla za úkol prošetřit případy sexuálního násilí na dětech ze strany pákistánských kriminálních skupin. „Rok 2025 musí být rokem, kdy se oběti začnou domáhat spravedlnosti,“ uvedla Badenochová.

Miliardář Elon Musk označil kauzu jako selhání vlády. „Starmer musí odejít. Je to národní ostuda,“ uvedl Musk na síti X na adresu úřadujícího britského premiéra Keira Starmera. V jednom ze svých dřívějších příspěvků na X Musk dokonce prohlásil, že viníky celého problému je právě vládnoucí strana labouristů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mladíci měli v pražské nemocnici obtěžovat nezletilou pacientku, všichni byli opilí

Tagy: