
Nejasný osud Češky uvězněné v Tunisku. Blízcí o ní už rok nic nevědí
Žena z Ostravy, která měla zavraždit svého manžela na dovolené v Tunisku, dostala doživotní vězení. Trest se jí pak snížil na 30 let. Exkluzivní informaci redakci CNN Prima NEWS potvrdilo ministerstvo zahraničí. To zároveň přiznává, že s Češkou, která si odpykává trest v Tunisku, už není rok v kontaktu. Tuniská strana s ní prý neumožňuje jakýkoliv styk a porušuje tak mezinárodní úmluvy.
Stalo se to před necelými dvěma lety. Dovolená v tuniském Monastiru se pro manželský pár z Ostravy změnila v noční můru. V hotelovém pokoji našel personál mrtvého 59letého českého turistu. Jeho tehdy 54letou manželku o dva dny později zadrželi tamní policisté. Na krku muže totiž našli stopy po škrcení. „Před chvilkou jsem měla telefonát, kdy jí dali možnost zavolat. Přiznala se mi. Prý tam bylo dlouho období, kdy se mlátili a tak. Popisovala, že se zase ožral a začali se hádat. Nějak jí vyhrožoval,“ řekla tehdy neteř později odsouzené ženy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Anticikanismus je u nás všudypřítomný, varuje expertka. Diskriminaci čelí gayové i nevidomí
„Jakmile je jasné, že jde o plánovanou vraždu, pak platí článek 201 a to je trest smrti. Když je to ale obyčejná vražda, tak je to článek 205, a tam je to doživotí,“ sdělil následně mluvčí soudu v Monastiru Mahdiji Farid Ben Jahha. Od té doby soud v Monastiru několikrát jednání odročil. Téměř rok tak žena z Ostravy čekala na trest za vraždu v ženské vazební věznici.
Redakci CNN Prima NEWS se teď exkluzivně podařilo zjistit, že pravomocný rozsudek už padl. A verdikt je extrémně přísný, což potvrdilo i ministerstvo zahraničí. „Paní Onderková zprvu přiznala vinu na smrti svého manžela, poté změnila výpověď. Řekla, že to neudělala. Když to shrnu, tak prvoinstanční rozsudek byl doživotí, poté se paní Onderková odvolala a následný rozsudek byl tedy 30 let. Jde o pravomocný rozsudek, k tomu došlo v červenci loňského roku,“ sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Od té doby si žena odpykává třicetiletý trest v tuniském vězení a nikdo neví, co s ní je. Ministerstvo zahraničí totiž přiznává, že už rok nemá o Češce jakékoliv informace. „Naše konzulka na místě opakovaně žádá, aby jí byl umožněn přístup k české občance, což nám ostatně umožňuje vídeňská úmluva o konzulárních stycích. Tuniská strana má povinnost nás k české občance pustit, to se ale zatím již rok nepodařilo,“ popsal Drake.
Ministerstvo: Chceme ji dostat do Česka
Ministerstvo zahraničí si dokonce několikrát předvolalo tuniskou velvyslankyni. Pokaždé jí bylo důrazně řečeno, aby tuniská strana umožnila styk s vězněnou Češkou. Ani jednou to ale nedopadlo.
„Naším cílem je českou občanku dostat do Česka. My bychom si přáli, aby mohla vykonávat svůj trest v české věznici. Bohužel tady historicky chybí s Tuniskem právní základ, tedy smlouva o tom, že si můžeme vězně předávat,“ popsal Drake.
Česká strana teď hodlá podniknout ještě razantnější kroky k tomu, aby se s odsouzenou ženou mohla spojit. Jak toho chce docílit, ale z pochopitelných důvodů nemůže prozradit. „Běžné úkony byly vykonány neúspěšně. Tunisko s námi má bilaterální smlouvu a je tam povinnost umožnit styk. Pokud to porušuje, nastupují jiné procesy. V současné době se řeší vydání tuniského občana do Tuniska, může tedy nastat reciprocita,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS advokát Miroslav Krutina.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Žena dala falešnému bankéři 750 tisíc, část peněz předala na parkovišti. Policie prosí o pomoc