Moderní diagnostika i umělá inteligence. Nemocnice Nymburk je místem, kde každá minuta rozhoduje
Infarkt, podezření na zlomeninu páteře po tragické nehodě nebo bolest břicha. Na urgentním příjmu nemocnice se sejdou pacienti, kteří potřebují ošetřit akutně nebo naopak poslat k obvodnímu lékaři. V moderních nemocnicích je k těmto účelům vymezená takzvaná triáž, což je výraz pocházející z francouzského výrazu triage, tedy třídit, seřadit, vybrat. Ta je společně s celým oddělením urgentního příjmu něco jako srdce nemocnice. Jak takové srdce tepe a kudy do něj vede čára života pro lékaře, ale i pacienty, může ukázat příklad Nemocnice Nymburk. V současné době je zde kvalita a bezpečnost poskytované zdravotní péče garantována získáním akreditace České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví.
Nymburská nemocnice se těší pověsti důležitého zdravotnického zařízení, které poskytuje komplexní péči pro obyvatele regionu. Jednou z klíčových složek této nemocnice je urgentní příjem, kde je každý den zajišťována rychlá a efektivní pomoc pacientům se závažnými i méně vážnými zdravotními problémy.
Moderní diagnostika i umělá inteligence. Nemocnice Nymburk je místem, kde každá minuta rozhoduje Zdroj: Se souhlasem Nemocnice Nymburk
Červená čára života a triáž
Primář urgentního příjmu Nemocnice Nymburk začíná svůj pracovní den kolem sedmé hodiny ranní. Jeho první kroky vedou přes recepci na urgentní příjem, který je, jak říká vrchní sestra Iva Nováková, dosažitelný po takzvané „červené čáře života“. Tato trasa vede pacienty k triáži, tedy k procesu, při kterém zdravotníci třídí pacienty podle závažnosti jejich stavu.
„Pacienti s vážnými problémy, jako jsou dušnost nebo bolesti břicha, mají prioritu. Lehčí případy, jako jsou odřeniny nebo bolesti zad, často čekají v čekárně,“ vysvětluje Iva Nováková, vrchní sestra urgentního příjmu Nemocnice Nymburk. Tento systém zajišťuje, že pacienti s akutními stavy, jako je například infarkt, dostanou okamžitou péči, zatímco ti s méně závažnými potížemi si počkají. A skutečně se občas sestry nestačí divit, s jakými problémy lidé do nemocnice přicházejí. Vrchní sestra urgentního příjmu k tomu dodává: „Lidé sem chodí i s klíšťaty nebo třískami.“
A důležitost správného třídění potvrzuje i jednatelka Nemocnice Nymburk, Nela Kvačková. „Hlavním kritériem je závažnost zdravotního stavu pacienta, nikoli to, v jakém pořadí k nám dorazili.“
„Pacienti s akutními a vážnými problémy, jako jsou například bolesti na hrudi nebo dušnost, dostanou okamžitou péči, zatímco ti s méně závažnými obtížemi, například s drobnými poraněními, mohou chvíli počkat. Tento systém zajišťuje, že těm nejohroženějším se dostane včasné a potřebné pomoci.“
Péče na urgentním příjmu a školení personálu
I primář urgentního příjmu Nemocnice Nymburk se hned na začátku svého dne na urgentu zajímá o to, co je nového a jací pacienti se závažným zdravotním stavem během jeho nepřítomnosti na urgentu přibyli.
Na urgentním příjmu jsou pacienti podrobováni prvotní prohlídce a zdravotnický personál je školen v resuscitaci, aby byl schopen rychle a efektivně reagovat. „Trénujeme resuscitaci s personálem pravidelně, aby všichni postupovali stejně, než dorazí specialisté z oddělení ARO,“ říká primář urgentního příjmu Robert Kučera.
Po přiřazení pacienta na urgentní příjem se zajistí jeho základní zdravotní funkce. „Pacienta si zajistíme, natočíme mu EKG, uděláme odběry, napojíme na monitor,“ doplňuje zdravotní sestra Markéta Hauerová.
Jednatelka nemocnice Nela Kvačková dodává, že vybavení je klíčové: „Monitorovací technika a lůžka, která sledují vitální funkce pacienta, jsou nezbytné pro poskytování kvalitní péče,“ popisuje jednatelka Nemocnice Nymburk.
„Výhodou u nás v nemocnici je, že lékaři a veškeré odbornosti přichází k lůžku pacienta, tedy za pacientem. Ne, že by nám tady pacienti rotovali po nemocnici a hledali ta pracoviště, takže to je ta výhoda urgentního příjmu - všechno na jednom místě.“
Mají tu i monitor, na který chodí zprávy ze záchranné služby a informace o tom, jaký pacient k nim jede. „Díky těmto informacím víme, co budeme potřebovat na zajištění a kterého z pacientů musíme poslat ve vyšetřovacím procesu dál a udělat místo na lůžku,“ vysvětluje primář urgentního příjmu Robert Kučera a dodává: „Náš nemocniční software mi umožňuje vidět, s jakou diagnózou pacienti přijeli, který lékař je vyšetřuje a mohu se na ty případy podrobně podívat. Mám možnost si i zkontrolovat rentgenové snímky.“
Umělá inteligence a moderní diagnostika
V Nemocnici Nymburk se začíná využívat i umělá inteligence, která pomáhá lékařům při hodnocení rentgenových snímků. Primář urgentního příjmu Nemocnice Nymburk Kučera si je vědom toho, že AI má své limity, ale věří, že její využití v diagnostice se bude stále zlepšovat. „Některé snímky, třeba snímky v leže, není schopná diagnostikovat, nicméně ve chvíli, kdy ta umělá inteligence neukáže nic, tak tam nic není, na to se dá spolehnout. Ale ty zkušenosti mají radiologové větší a my můžeme jen doufat, že se umělá inteligence bude dál učit. Je to určitě budoucnost,“ dodává primář urgentního příjmu.
Dalším klíčovým nástrojem je CT vyšetření, které dokáže přesněji diagnostikovat stavy jako krvácení do mozku nebo plicní embolii. „CT je důležité pro diagnostiku závažných stavů, ke kterým běžný rentgen nestačí,“ říká Kučera.
Ošetření a péče o pacienty
Pacienti, kteří potřebují další péči, zůstávají na lůžkovém oddělení, kde je lékaři pravidelně navštěvují během vizit. „Častými pacienty na lůžkách jsou starší lidé, často s problémy způsobenými dehydratací nebo infekcemi močových cest,“ vysvětluje primář urgentního příjmu.
Nepřetržitá péče
Nemocnice, na rozdíl od většiny pracovišť, nikdy nepřestává fungovat. Lékaři a sestry se střídají ve službách, aby byl pacientům zajištěn stálý dohled, ať už je den nebo noc. „Souhra mezi lékaři a zdravotním personálem je klíčová pro nepřetržitý provoz,“ shrnuje jednatelka nemocnice Kvačková.
Nymburská nemocnice je nejen centrem kvalitní péče, ale i místem, kde se neustále zdokonalují moderní přístupy k léčbě a diagnostice, aby pacienti dostali tu nejlepší možnou péči. „Urgentní příjem a vůbec nemocnice není o těch prostorech primárně, ale o týmu a chuti pomáhat pacientům,“ říká závěrem jednatelka nemocnice Nela Kvačková.
Celou reportáž o Nemocnici Nymburk najdete v úvodním videu.