Na následky koronaviru zemřel v neděli v Neuilly-sur-Seine u Paříže ve věku 81 let japonský módní návrhář Kenzó Takada. Známý byl pod jménem Kenzo, pojmenoval tak i svou obchodní značku v módním průmyslu.
„Kenzó Takada zemřel v neděli 4. října 2020 v americké nemocnici v Neuilly-sur-Seine na následky COVID-19,“ uvedl návrhářův mluvčí v prohlášení.
Takada byl prvním japonským návrhářem, který se usídlil v Paříži. Zde si od roku 1964 vybudoval kariéru a proslavil své křestní jméno. Značku Kenzo založil v roce 1970.
Módní domy a řetězce jdou s dobou. Čím dál více dbají na trvale udržitelný rozvoj
„Fast fashion“ (rychlá móda) je pasé a nejen obchodní domy si to začínají uvědomovat. Moderní je udržitelnost. Některé firmy i módní řetězce se proto snaží smýšlet ekologicky. Například britský luxusní obchodní dům Selfridges nově začne zákazníkům půjčovat, recyklovat a opravovat oblečení. Vydá se i na pole secondhandového podnikání (oblečení z druhé ruky). Rozhlasové stanici BBC to řekla generální ředitelka Selfridges Anne Pitcherová.
Rodák z prefektury Hjógo na největším japonském ostrově Honšú (27. února 1939) se o módu zajímal od dětství, i když se to jeho rodičům moc nelíbilo. „Jsem ze sedmi dětí, rodiče nikdy nechtěli, abych se věnoval módě. Dokonce mi to zakazovali, takže jsem přes den pracoval a v noci si dodělával módní kurzy. Jako jeden z mála mužů jsem vystudoval tokijskou módní školu, která je hlavně pro ženy,“ vzpomínal návrhář, který se v polovině 60. let přestěhoval do centra světové módy, Paříže.
Svět zaujal už svou první přehlídkou v roce 1970, skutečné slávy dosáhl koncem 70. let. Návrhář, který nacházel inspiraci ve starých filmech, obrazech, ale i časopisech, proslul mimo jiné odvážnými modely, které vycházely z tradičního japonského kimona. Během 80. let přidal k dámské i pánskou módu a později také populární parfémy, v roce 1993 ale svou značku prodal koncernu LVHM, pod který spadá i Louis Vuitton nebo Christian Dior.
Aktivní kariéru návrháře a designéra ukončil Takada na přelomu století, ze světa módy ale nikdy úplně neodešel. Jezdil po celém světě, mimo jiné radil mladým návrhářům, které povzbuzoval k tomu, aby se snažili udržet vlastí identitu a styl. Několikrát pobýval také v Praze, například v roce 2003 přijel do českého hlavního města na přehlídku The Prague Fashion Days.