Diego Maradona byl před smrtí 12 hodin v agonii. Lékařský tým, který se o hvězdného Argentince staral, byl „nedbalý a lhostejný“, uvádí zpráva lékařské komise, která prošetřuje jeho smrt. Podle ní mohl mít Maradona v případě adekvátní péče hypoteticky větší šanci přežít. V souvislosti s jeho smrtí je vyšetřováno sedm lidí, nikdo však zatím nebyl obviněn.
Argentinský fotbalový velikán mohl mít větší šanci na přežití, pokud by byl přijat do jiného zdravotnického zařízení. Tvrdí to ve své zprávě lékařská komise, která se podílí na vyšetřování fotbalistovy smrti. Pro CNN to potvrdil státní zástupce.
Mnoho nesrovnalostí
Vyšetřovatelé mimo jiné zkoumají, proč byl bývalý fotbalista během svých posledních dnů léčen doma či zda mu jeho psychologický stav umožňoval rozhodovat se z vlastní vůle, a zabývají se nedostatečnou léčbou jeho srdečních chorob.
Všechny tyto body jsou zmíněny ve zprávě lékařské komise, kterou získala CNN. Nikdo zatím nebyl formálně obviněn, ale sedm osob již bylo upozorněno, že jsou v souvislosti s případem vyšetřovány.
„Jde pouze o hypotetické tvrzení, že by Diego Armando Maradona nezemřel, kdyby byl adekvátně ošetřován. S přihlédnutím k tomu, co je známo o dnech před jeho smrtí, ovšem souhlasíme s tím, že by měl větší šanci přežít, pokud by byl léčen v lepším zdravotnickém zařízení,“ uvádí se ve zprávě.
Práce Maradonova lékařského týmu vedeného neurochirurgem Leopoldem Luqueem a psychiatričkou Agustinou Cosachovou je vyšetřovateli tvrdě kritizována. Jejich počínání označili za „neadekvátní, nedostačující a nedbalé“.
Dvanáct hodin v předsmrtné agonii
Odborníci rovněž měli potvrdit výsledky pitvy, která určila, že příčinou smrti byl „akutní plicní otok sekundárně po exacerbaci (zhoršení nemoci, pozn. red.) chronické srdeční nedostatečnosti“. Testy podle nich nezjistily žádné stopy drog ani alkoholu v jeho těle. Zdůraznili však, že Maradona, který zemřel 25. listopadu 2020 v šedesáti letech, trpěl dlouhou předsmrtnou agonií.
„Maradona začal umírat nejméně 12 hodin před 12:30 odpoledne 24. 11. 2020, což znamená, že se objevily neklamné známky období dlouhodobé agonie, a ve výsledku dospíváme k závěru, že pacient nebyl adekvátně monitorován od 00:30 toho dne,“ uvádí se dále s tím, že „varovné příznaky, které pacient vykazoval, byly ignorovány“.
Podle zprávy bývalý fotbalista ani „nemohl plně využívat své mentální schopnosti a nebyl způsobilý k rozhodování o svém zdraví přinejmenším od doby, kdy byl přijat (na lékařskou kliniku v La Plata)“.
Pokračuje také diskuse o domnělé domácí hospitalizaci, která měla probíhat v Maradonově domě v Tigre v severní části Buenos Aires poté, co byl odhlášen z Olivos Clinic 11. listopadu.
Nedostatky lékařského týmu
Lékařští experti rovněž tvrdí, že ošetřovatelský tým, který se o Maradonu staral v domácím léčení, „trpěl nedostatky“ a že správná kontrola a péče nebyly prováděny praktickými lékaři ani terapeutickými asistenty.
Nakonec komise diskutovala o psychiatrických prostředcích předepsaných Maradonovi. Přestože je medikace údajně vhodná pro dávkování při nervové poruše, kterou trpěl, „nedá se vyloučit, že tento lék hrál nějakou roli“, jelikož dva týdny před smrtí nebyly provedeny žádné kardiologické testy.
Všichni vyšetřovaní tvrdí, že se žádné nedbalosti nedopustili, ke komisní zprávě se však zatím oficiálně nevyjádřili. Zpráva bude nyní analyzována státními zástupci, kteří rozhodnou, jak bude vyšetřování pokračovat.