Mokré trhy v Indii: Obchoduje se s opičíma rukama i psy staženými z kůže

Obchodníci na trzích v Indii prodávají useknuté opičí ruce i sťaté rybí hlavy, zatímco vystrašení psi čekají na stažení z kůže a porážku kvůli masu. Nezisková organizace PETA zveřejnila záběry z kamer z indických mokrých trhů.

Příslušníci neziskové organizace PETA bojující za práva zvířat uvedli, že záběry z kamer těchto trhů ukazují nekontrolovatelné porušování dobrých životních podmínek zvířat a ochrany volně žijících živočichů. Organizace také varovala před tzv. mokrými trhy, kde se zvířata prodávají v děsivých podmínkách a které jsou tak „živnou půdou“ pro smrtelné choroby. V těsné blízkosti těchto zvířat a v nehygienických podmínkách hrozí vypuknutí pandemie podobné koronaviru, který se údajně začal šířit na mokrém trhu ve Wu-chanu.

Maso z opic, divočáků a jelenů bylo nelegálně prodáváno na indickém trhu Churachandpur. Useknuté opičí ruce ležely na prostěradle hned vedle ohromných kusů masa prosycených krví. Na Keera Bazaar ve městě Dimapur zase byli zajati psi, kteří čekali na smrt a rozprodání na maso. Web Hindustan Times však informoval, že indický stát Nágáland, ve kterém se Keera Bazaar nachází, dovoz, obchodování a prodej psího masa na začátku července zakázal.

„Místa plná nemocných a zoufalých zvířat jsou živnou půdou pro smrtelné choroby,“ řekla ředitelka PETA Elisa Allenová pro Mirror Online. „Dokud budou trhy se živými zvířaty povoleny, mnoho z nich bude zbytečně prožívat nesnesitelný osud a nakonec podstoupí násilnou, bolestnou smrt. Lidé budou navíc ohroženi dalšími chorobami,“ dodala.

Šokující zacházení se zvířaty bylo také zachyceno na kameru mokrého trhu ve Vietnamu z února letošního roku, kde byly vidět žáby s odříznutýma nohama a nespočet psů stažených z kůže ležel na dlouhých stolech.

Nepřijatelné životní podmínky

Živé ryby byly rozřezány, zatímco kuřata byla uzavřena do stísněných klecí vedle kachen se sťatými hlavami. Jeden záběr ukazuje i hromadu žabích střev na podlaze ve chvíli, kdy jeden ze zaměstnanců trhá kůži ze žabích nožiček a poté je zasune do zakrváceného a špinavého koše. Nůžky použité pro rozřezání žáby jsou poté umístěny do hromady střev, než si je vyzvedne pro opětovné použití další zaměstnanec.

Někteří pracovníci byli bez zakrytých obličejů, zástěr nebo dokonce plastových rukavic. Světová zdravotnická organizace varovala, že takové podmínky, které ohrožují lidský život i život zvířat, jsou nepřijatelné.

Neziskové organizace PETA a Open Cages bojující za práva zvířat volají po ukončení všech mokrých trhů. „Kdy se poučíme? Ohnisko koronaviru odhalilo, jak kruté a nebezpečné tyto trhy jsou,“ řekl generální ředitel Open Cages Connor Jackson. „Nemůžeme nechat klid zvířat a bezpečnost lidstva v rukou neúčinných předpisů,“ dodal.

Tagy: