
Richterová k volbám: „Don Pablo“ Blažek je přes čáru. Piráti vždy hlídali, aby se nekradlo
Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým vědců z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a objevil známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy. Napsal o tom britský web BBC.
Stejně jako jízda pod vlivem alkoholu je řízení pod vlivem drog krajně nebezpečné. Zatímco přítomnost alkoholu mohou policisté celkem snadno zjistit orientační dechovou zkouškou, u drog je situace komplikovanější. Vědci z kalifornské univerzity nově vyvinuli přístroj podobný alkoholtesteru, který je schopen detekovat stopy THC, tedy především marihuany, v dechu.
Nobelovu cenu za chemii letos společně získali Němec Benjamin List a Američan David MacMillan za vývoj nového způsobu vytváření molekul, známého jako asymetrická organokatalýza. Ve Stockholmu to oznámil generální tajemník Královské švédské akademie věd Goran Hansson.
Mimozemský život v naší galaxii je pravděpodobnější, než se dříve myslelo. Vědci totiž objevili uvnitř Mléčné dráhy množství molekul, na základě kterých mohou vzniknout podmínky k životu stejně, jako se tomu stalo na Zemi. O nové studii informuje web The New York Post.
Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.
Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na COVID-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i léčbě nemoci. Protilátku vyvinuli vědci z biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně (IRB) ve Švýcarsku. Její účinnost pak v preklinické studii ověřovali výzkumníci v českobudějovickém Biologickém centru Akademie věd ČR (BC AV). Za akekdemii o tom informovala Daniela Procházková.
Vědci našli v atmosféře Venuše důkazy o tom, že by na téhle planetě mohl být život. Astrobiolog Tomáš Petrásek vysvětluje, co od takového objevu můžeme očekávat. A také varuje, že bychom měli být opatrnější, pokud se tak moc těšíme na setkání s mimozemšťany.