Zadržování moči může vážně ohrozit zdraví. Kdy si dát pozor a proč jít „na malou“ po sexu?
molekula
Výpis příspěvků ke štítku „molekula“
Také řidiči pod vlivem marihuany by mohli brzy preventivně „foukat do balonku“
Stejně jako jízda pod vlivem alkoholu je řízení pod vlivem drog krajně nebezpečné. Zatímco přítomnost alkoholu mohou policisté celkem snadno zjistit orientační dechovou zkouškou, u drog je situace komplikovanější. Vědci z kalifornské univerzity nově vyvinuli přístroj podobný alkoholtesteru, který je schopen detekovat stopy THC, tedy především marihuany, v dechu.
Udělali chemii „zelenější“. Nobelovu cenu za to získal americko-německý tandem
Nobelovu cenu za chemii letos společně získali Němec Benjamin List a Američan David MacMillan za vývoj nového způsobu vytváření molekul, známého jako asymetrická organokatalýza. Ve Stockholmu to oznámil generální tajemník Královské švédské akademie věd Goran Hansson.
Život mimo Zemi je pravděpodobnější, než se myslelo. Vědci učinili zásadní objev
Mimozemský život v naší galaxii je pravděpodobnější, než se dříve myslelo. Vědci totiž objevili uvnitř Mléčné dráhy množství molekul, na základě kterých mohou vzniknout podmínky k životu stejně, jako se tomu stalo na Zemi. O nové studii informuje web The New York Post.
Řidiči, pozor. Běžný lék na úzkost vás může připravit o řidičák kvůli drogám
Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.
Češi úspěšně otestovali protilátku na covid, švýcarský objev funguje i na mutace
Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na COVID-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i léčbě nemoci. Protilátku vyvinuli vědci z biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně (IRB) ve Švýcarsku. Její účinnost pak v preklinické studii ověřovali výzkumníci v českobudějovickém Biologickém centru Akademie věd ČR (BC AV). Za akekdemii o tom informovala Daniela Procházková.
Nespoléhejme na to, že se k nám mimozemšťané budou chovat hezky, varuje astrobiolog
Vědci našli v atmosféře Venuše důkazy o tom, že by na téhle planetě mohl být život. Astrobiolog Tomáš Petrásek vysvětluje, co od takového objevu můžeme očekávat. A také varuje, že bychom měli být opatrnější, pokud se tak moc těšíme na setkání s mimozemšťany.