Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.
Výrobce léku na toto riziko upozorňuje v příbalovém letáku. Všiml si toho i Martin H., který naši redakci na problém upozornil. „V letáku se píše o testech z moči, já si zkusil udělat test ze slin, stejný, jaký používají dopravní policisté. Byl jsem pozitivní,“ uvedl muž.
Zdrogovaný mladík na Ústecku bodl nožem do krku svého otce. Ten přežil a syna hájí
Krajský soud v Ústí nad Labem se ve středu začal zabývat případem šestadvacetiletého mladíka, který vloni v panelovém bytě na Děčínsku bodl během hádky svého otce. Roli v útoku údajně hrály drogy a mladíkův psychický stav. Trestní stíhání tak státní zástupce nakonec zastavil. Podrobnosti zjišťoval štáb Krimi zpráv.
Podle soudního znalce z oboru toxikologie Radomíra Čabaly je pravděpodobné, že na lék budou reagovat i policejní testy. „Ty testy jsou skutečně jen orientační. Vezměte si, že zejména v případě amfetaminu, metamfetaminu a extáze musejí rozpoznat velmi malé molekuly, které se snadno zamění s jinými. A nejde jen o léčiva, je spousta biogenních molekul, které se vyskytují v běžných potravinách, třeba v mase nebo sýrech, které se s nimi mohou zaměnit, protože to jsou také malé molekuly,“ vysvětlil soudní znalec.
Podle něj může test ukázat pozitivní výsledek i poté, co sníte kilo zralých banánů. Ty totiž obsahují triptamin. Stejný výsledek by se dostavil i po požití zrajících sýrů. „Budete pozitivní. I tam je spousta triptaminu, což je velmi podobná molekula tomu amfetaminu,“ doplnil expert.
„Když si vezmete, že musíte všechnu tu chemii nacpat na proužek papíru nebo nějakého nosiče, je to samozřejmě mnohem obtížnější, než když máte laboratorní stroj za miliony korun, který navíc pracuje na jiném principu,“ dodal.
Policie: Potvrzení od lékaře nestačí
Naopak rozbor vzorku krve v laboratoři je podle něj spolehlivý a jasně ukáže pravdu. Jenže na výsledky se čeká mnohdy řadu týdnů. Televize Prima v minulosti ve zpravodajství přinesla několik příběhů lidí, kteří zůstali i několik měsíců bez řidičáku, protože jim ho policisté na místě zabavili. Poté, co se ukázalo, že orientační test byl falešně pozitivní, úřady jim oprávnění vrátily, poškození řidiči se ale nedočkali ani omluvy, ani odškodnění.
Jak by se tedy zachovala policie, pokud by řidič při silniční kontrole a pozitivním testu argumentoval tím, že bere lék, jehož výrobce na možnou falešnou pozitivitu upozorňuje? „Potvrzení od lékaře by v tomto případě nebylo postačující. Pokud je na místě test pozitivní, hlídka nemá jinou možnost než řidiče vyzvat a následně převézt na odborné lékařské vyšetření,“ řekla Hana Rubášová z Policejního prezidia.
Země, kde armáda vyhlásila válku doktorům: Za péči o pacienty jim hrozí smrt, léčí tajně
Klinika pod palbou a lékaři v slzách. Jedna z kulek vystřelená vojáky zasáhla do krku mladého muže, který se snažil bránit dveře. Lékaři se zoufale snažili zastavit silné krvácení, zatímco podlaha okolo se zbarvila do ruda. Tak popisují reportéři agentury AP scénu z tajné nemocnice ukryté v jednom z myanmarských klášterů, kterou vzaly bezpečnostní složky útokem. Léčili se v ní totiž zranění demonstranti, kteří protestovali proti vývoji v zemi po únorovém vojenském puči.
Dodala, že policista může, ale také nemusí řidičský průkaz do doby výsledku krevního testu zadržet. „Nemělo by se k tomu přistupovat, pokud řidič nejeví známky ovlivnění,“ upozornila.
Trittico je lék, který může ovlivnit vnímání. Výrobce v příbalovém letáku upozorňuje, že uživatel by neměl sedat za volant, pokud na sobě pociťuje známky únavy nebo ospalosti. „Lék beru na noc, krásně se díky němu vyspím a ráno jsem svěží. Jenže ty látky se v organismu drží mnohem déle, než trvá jejich účinek,“ zdůraznil Martin H.
Na to, že by při užívání tohoto léku neměl řídit, ho neupozornil ani lékař, který mu lék předepsal, ani lékárník při vyzvednutí. Podle mluvčí České lékárnické komory Michaely Bažantové je více léčiv, která mohou způsobit falešnou pozitivitu při podstoupení orientačního drogového testu. Výrobce léku by na to měl upozornit. „Vždy se vyplatí prostudovat si příbalový leták a v případě jakékoliv nejistoty se obrátit s žádostí o konzultaci na svého lékárníka,“ upozornila Bažantová.