Most pro Ukrajinu do NATO: Zelenskyj a Biden podepsali novou dohodu. Co všechno obsahuje?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden

Americko-ukrajinská dohoda

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden ve čtvrtek podepsali desetiletou americko-ukrajinskou dohodu zaměřenou na posílení bezpečnosti Ukrajiny. Stalo se tak během třídenního summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který se koná na jihu Itálie. Dohoda má také sloužit jako „most“ pro případné členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci.

Cílem USA je v dlouhodobém horizontu posílit obrannou a odstrašující schopnost Ukrajiny, řekl Biden po podpisu dohody novinářům. Ukrajina díky ní bude „silná, udržitelná a odolná“, dodal. Zelenskyj označil bezpečnostní smlouvu s USA za nejsilnější dohodu uzavřenou od roku 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost. Dnešek je podle něj historický. „Dnešek je skutečně historickým dnem. Rusko je skutečnou globální hrozbou,“ upozornil Zelenskyj a poděkoval Bidenovi za jeho dlouhodobou podporu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruská informační válka je záminkou k omezování svobody slova, myslí si téměř polovina Čechů

Dokument mimo jiné stanoví, že obě vlády se do 24 hodin sejdou na nejvyšší úrovni, aby projednaly reakci v případě ozbrojeného útoku na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters. Dohoda podle ní také slouží jako „most“ pro případné členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Ukrajina se už třetím rokem s pomocí USA a dalších západních zemí brání ozbrojené ruské agresi.

Američané se rovněž zavazují k další vojenské podpoře, spolupráci v oblasti obranného průmyslu a výměně zpravodajských informací. Současně Ukrajinu vyzvali k provedení různých reforem, například v oblasti justice, trestního stíhání a boje proti korupci, ale také vojenských schopností a struktur, aby v budoucnu dosáhla standardů NATO.

„Spojené státy znovu potvrzují, že budoucnost Ukrajiny je v rámci NATO,“ uvádí se v dokumentu, který zveřejnila americká vláda. Zároveň je však zřejmé, že podle USA čeká Ukrajinu na cestě do vojenské aliance ještě dlouhá cesta, všimly si agentury.

Podle očekávání dohoda neobsahuje žádné závazky k nasazení amerických ozbrojených sil na obranu Ukrajiny. Podle americké vlády je cílem spíše umožnit Ukrajině, aby se nadále bránila sama. Dohoda rovněž neobsahuje žádné přísliby dodávek konkrétních zbraňových systémů. Zelenskyj přesto před novináři uvedl, že ukrajinské letectvo brzy získá západní stíhací letouny F-16. Americká vláda podle agentury DPA interpretuje dohodu s Kyjevem jako vzkaz Moskvě, že je odhodlána pokračovat v dlouhodobé podpoře Ukrajiny.

Zelenskyj dnes také podepsal bezpečnostní dohodu své země s Japonskem. V roce 2024 Tokio poskytne Ukrajině 4,5 miliardy dolarů (přes 100 miliard Kč) a bude Kyjev podporovat po celou dobu desetiletého trvání dohody. Kyjev již dříve podepsal podobné dohody s více než desítkou zemí včetně Německa.

Lídři zemí skupiny G7 v Itálii rovněž nalezli shodu ohledně využití výnosů ze zmrazeného ruského majetku. Ukrajina by měla dostat úvěr ve výši 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), první peníze by mohly přijít už letos. Dohodu nepřímo potvrdili německý kancléř Olaf Scholz a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle nich je ale ještě zapotřebí dojednat detaily.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pavel udělil Čaputové Řád Bílého lva. Dostal od ní nejvyšší slovenské vyznamenání

Tagy:
NATO Ukrajina Joe Biden vláda USA Kyjev Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj