Každý rok podnikají obrovská hejna milionů monarchů stěhovavých svůj migrační let z Kanady a USA do Mexika, kde tráví celou zimu. V posledních dvou desetiletích však populace monarchů začala prudce klesat. Při loňském sčítání zdejší úřady a zástupci Světového fondu na ochranu přírody se zděšením zjistili, že počty motýlů klesly za posledních dvacet let o celých padesát tři procent! Na celém kontinentu proto vznikají ochranná pásma, za jejichž udržení dokonce někteří lidé platí životem.
Cesta dlouhá téměř čtyři tisíce kilometrů skýtá řadu nebezpečí a překážek. Mnoho monarchů proto do cíle ani nedorazí. Na jaře se motýli znovu vydávají do Kanady či USA, kde se během léta vylíhnou noví jedinci. Na jeho konci motýli hromadně vyrážejí na svá zimoviště v Mexiku. Na hranici dvou mexických států se rozkládá zimoviště o rozloze více než padesáti šesti tisíc hektarů. Právě tady byla vyhlášena Reserva de la Biosfera de la Mariposa Monarca – Biosférická rezervace monarchů stěhovavých. V roce 2008 byla dokonce zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Na jaře a v létě monarchové obsazují stromy v takových počtech, že strom samotný často ani není vidět Zdroj: Pixabay
Počty monarchů výzkumníci samozřejmě nezískávají sečtením každého jednotlivce. Velikost populace odhadují podle její rozlehlosti na zimovišti. Díky tomu mohou zjistit, jak se jim každoročně daří. V posledních dvou desetiletích však jejich počty značně klesly. Jejich ochraně však nepomůže jen samotná rezervace na zimovišti, ale především zajištění vhodných podmínek pro jejich rozmnožování. Monarchové jsou totiž značně vybíraví v tom, kam svá vajíčka nakladou – tuto čest má jen jedna jediná rostlinná čeleď, klejicha. Po vylíhnutí se housenky krmí listy těchto rostlin. Jedovaté glykosidy v nich obsažené housenky chrání před predátory. Pylem z květů rostlin této čeledi se pak živí dospělí motýli před svou cestou na jih.
Díky vědomému vysazování klejich a upouštění od používání pesticidů se počty monarchů opět zvyšují. V roce 2013 měřily mexické kolonie něco málo přes půl hektaru. Při předloňském sčítání to ale bylo již více než šest hektarů. Vyhráno však stále nemají. I lidé, kteří se rozhodli motýly chránit, čelí tlaku ze strany těžařů.