reklama

Musí ukázat, že je silný jako Trump, říká o novém prezidentovi Žantovský

Bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský se domnívá, že pokud chce Joe Biden sjednotit americkou společnost, musí ukázat stejnou sílu, jako Donald Trump. „Je to úkol těžko splnitelný,“ řekl někdejší diplomat pro CNN Prima NEWS.

reklama

Podle  Žantovského není startovní pozice Joea Bidena snadná. „Musí ukázat, že je tak silnou osobností jako Trump. Souhlasí s ním také bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, podle nějž musí nový prezident USA oslovit alespoň část těch, kteří jej nevolili. „Tito lidé chtějí typického silného amerického prezidenta, který staví národ na první místo,“ myslí si.

K tématu

Podle Žantovského má nový prezident tu výhodu, že je typickým představitelem americké politické kultury. „Bodrý politik, který umí poplácat po ramenou a naslouchat obyčejnému Američanovi. I to, myslím, přispělo k jeho vítězství,“ říká.

Biden ve svém inauguračním projevu naznačil, že chce především spojovat, bývalý diplomat se však domnívá, že ostrá společenská polarizace bude nadále přetrvávat. „I průběh dnešního rána to naznačuje,“ podotknul. Věří ale, že má americký politický veterán zkušenosti k tomu, aby rozbouřenou společnost uklidnil. „Je to politik středový, který není znám extrémními názory,“ podotknul.

Vystudovaný psycholog Žantovský upozornil, že Biden nesmí dělat ve svém úřadu příliš radikální kroky. „Hned po inauguraci podepíše 17 prezidentských dekretů, a některé z nich jsou poměrně kontroverzní. Pokud chce skutečně spojit společnost, nesmí to s kontroverzemi přehánět,“ myslí si.

Kamala Harris je „korunním princem“

Někdejší politik Cyril Svoboda vidí potenciál v nové viceprezidentce Kamale Harris, která je nejen první ženou v tomto úřadu, ale zároveň i první míšenkou na této pozici. Naznačil dokonce, že vzhledem k věku prezidenta, kterému je 78 let, by mohlo dojít v úřadu k výměně. „Kamala Harris je korunní princ, nikoliv čekatel na budoucí funkci,“ řekl ve speciální relaci CNN Prima NEWS.

Kamala Harris podle něj pomohla rozšířit voličskou základnu nového prezidenta Spojených států. Biden je totiž dle jeho slov „typický bílý Američan irského původu“. „Nesmíme ale přeceňovat roli viceprezidenta,“ dodal.

Biden má z jeho pohledu kredibilitu nejen díky svým dlouholetým politickým zkušenostem, ale také díky několika osobním tragédiím, jímž čelil, zejména pak úmrtí svých dvou dětí a první manželky. „S ohledem na to, co překonal v osobní rovině, ukázal, že má ohromnou energii,“ ocenil jej bývalý šéf české diplomacie.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala
Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama