reklama

Musí ukázat, že je silný jako Trump, říká o novém prezidentovi Žantovský

Bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský se domnívá, že pokud chce Joe Biden sjednotit americkou společnost, musí ukázat stejnou sílu, jako Donald Trump. „Je to úkol těžko splnitelný,“ řekl někdejší diplomat pro CNN Prima NEWS.

reklama

Podle  Žantovského není startovní pozice Joea Bidena snadná. „Musí ukázat, že je tak silnou osobností jako Trump. Souhlasí s ním také bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, podle nějž musí nový prezident USA oslovit alespoň část těch, kteří jej nevolili. „Tito lidé chtějí typického silného amerického prezidenta, který staví národ na první místo,“ myslí si.

K tématu

Podle Žantovského má nový prezident tu výhodu, že je typickým představitelem americké politické kultury. „Bodrý politik, který umí poplácat po ramenou a naslouchat obyčejnému Američanovi. I to, myslím, přispělo k jeho vítězství,“ říká.

Biden ve svém inauguračním projevu naznačil, že chce především spojovat, bývalý diplomat se však domnívá, že ostrá společenská polarizace bude nadále přetrvávat. „I průběh dnešního rána to naznačuje,“ podotknul. Věří ale, že má americký politický veterán zkušenosti k tomu, aby rozbouřenou společnost uklidnil. „Je to politik středový, který není znám extrémními názory,“ podotknul.

Vystudovaný psycholog Žantovský upozornil, že Biden nesmí dělat ve svém úřadu příliš radikální kroky. „Hned po inauguraci podepíše 17 prezidentských dekretů, a některé z nich jsou poměrně kontroverzní. Pokud chce skutečně spojit společnost, nesmí to s kontroverzemi přehánět,“ myslí si.

Kamala Harris je „korunním princem“

Někdejší politik Cyril Svoboda vidí potenciál v nové viceprezidentce Kamale Harris, která je nejen první ženou v tomto úřadu, ale zároveň i první míšenkou na této pozici. Naznačil dokonce, že vzhledem k věku prezidenta, kterému je 78 let, by mohlo dojít v úřadu k výměně. „Kamala Harris je korunní princ, nikoliv čekatel na budoucí funkci,“ řekl ve speciální relaci CNN Prima NEWS.

Kamala Harris podle něj pomohla rozšířit voličskou základnu nového prezidenta Spojených států. Biden je totiž dle jeho slov „typický bílý Američan irského původu“. „Nesmíme ale přeceňovat roli viceprezidenta,“ dodal.

Biden má z jeho pohledu kredibilitu nejen díky svým dlouholetým politickým zkušenostem, ale také díky několika osobním tragédiím, jímž čelil, zejména pak úmrtí svých dvou dětí a první manželky. „S ohledem na to, co překonal v osobní rovině, ukázal, že má ohromnou energii,“ ocenil jej bývalý šéf české diplomacie.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Stát by mohl proplácet dětem testy potřebné k cestě na dovolenou

Babiš: Stát by mohl proplácet dětem testy potřebné k cestě na dovolenou

Stát by mohl proplácet dětem testy, které budou potřeba v létě pro vstup do cizích zemí. CNN Prima NEWS to prozradil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj vláda nechce, aby rodiny platily při cestování za testy na koronavirus, když očkování je v současné době bezplatné. O tom, zda bude pro letní dovolenou v zahraničí potřeba antigenní, či PCR test, bude vláda jednat s okolními státy.

Slovensko

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování proti nemoci COVID-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. V úterý o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodlo tak po informaci slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), že příčina nedávného úmrtí 47leté ženy pravděpodobně souvisela s očkováním zmíněnou vakcínou. Nadále jí však na Slovensku budou očkováni lidé, kteří již dostali první dávku této látky.

Slovensko začne brzy očkovat Sputnikem, říká Matovič. Ministr zdravotnictví o tom neví
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: V příštích týdnech otevřou zahrádky, skončí rotační výuka a ožije kultura

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Místo k moři jeďte do Prahy. Pomůže to českým podnikům, říká šéf CzechTourism
ODS opouští jedna z bývalých tváří. Vedení strany nebrání svobodu v covidové době, říká
Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom
Ministerstvo zdravotnictví neumí odůvodnit svá rozhodnutí. Soud zrušil další opatření
Další články
reklama
reklama