reklama

Nemáme personální nouzi. Favority na ministry tvoří média, musím se smát, tvrdí Jurečka

Pětikoalice představí konkrétní jména ministerských kandidátů, až bude předseda ODS Petr Fiala jmenován premiérem. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl šéf lidovců Marian Jurečka. Zda se on sám stane ministrem zemědělství nebo kdo převezme resort práce a sociálních věcí, prozradit nechtěl.

reklama

Lidovci by měli v budoucí vládě Petra Fialy obsadit ministerstvo zemědělství, práce a sociálních věcí a životního prostředí. „Tato tři ministerstva jsme i vzhledem k volebnímu výsledku považovali za prioritní a nakonec jsme je všechny dostali. S výsledkem jsem velmi spokojen,“ komentoval Marian Jurečka.

Není ale zatím jasné, kdo konkrétně by měl zmíněné posty zastávat. Jurečka je podle kuloárních informací kandidátem na ministra zemědělství. Tuto funkci už vykonával v letech 2014 až 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky (dříve ČSSD).

Nechtěný resort práce?

V případě křesla ministra práce to ale vypadá, že se z něj stává trochu nechtěný resort. Přitom ještě před volbami se politické subjekty předbíhaly v tom, kdo má o tento post větší zájem. Ten dávaly veřejně najevo například poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebo Olga Richterová (Piráti).

Obě ale nakonec zřejmě zaujmou posty ve vedení Sněmovny. Pekarová by se měla stát dokonce její šéfkou. Pirátská poslankyně v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlovala, že se ministryní nestane z osobních důvodů.

Resort práce nakonec obsadí podle koaliční smlouvy lidovci. Neoficiální informace hovořily jako o kandidátce o senátorce Šárce Jelínkové. Ta však spekulace odmítla s tím, že by se postu nemohla věnovat na 100 procent.

Jurečka: Rodina je na prvním místě

Hledá se tak dál. A vyloučeno není ani to, že by si nakonec Marian Jurečka „střihl“ v nové vládě jinou roli. Ministerstvo práce, které by mělo být v době krize jedním ze stěžejních resortů vlády, by totiž mohl převzít právě on. Předseda lidovců to ale zatím komentovat nechce.

Personálně zatím není jasno ani o novém lidoveckém ministrovi životního prostředí. Křeslo veřejně odmítl nejžhavější kandidát, místopředseda KDU-ČSL a zastupitel Brna Petr Hladík, mimo jiné z rodinných důvodů. Jurečka ale možné kandidáty označil spíše za mediální spekulace.

„Musím se smát, jak tu běhají jména. O Šárce Jelínkové i Petrovi Hladíkovi se uvažovalo, ale jen v řádu několika dnů po volbách. Mám od nich zprávy, že kvůli rodinným důvodům do toho jít nemohou. Mrzí mě to, ale respektuji to. Pro lidovce je rodina na prvním místě,“ řekl Jurečka s tím, že kdyby ho manželka požádala, aby se o místo ministra neucházel, poslechl by ji.

„Ve všech třech oblastech máme velkou plejádu odborníků, rozhodně nemáme personální nouzi. Teď nebudu potvrzovat jména. Ta zveřejníme v momentu, kdy bude Petr Fiala jmenován premiérem,“ sdělil a připomněl, že vláda Bohuslava Sobotky v roce 2013 řešila personální složení až do poloviny prosince.

Tagy:
Marian Jurečka politika Petr Fiala KDU-ČSL Markéta Pekarová Adamová Olga Richterová Bohuslav Sobotka K věci vláda Šárka Jelínková SPOLU Petr Hladík kandidáti

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama