reklama

Účast tří Pirátů ve vládě by mi přišla fér. Vyjednávání nejsou snadná, říká Richterová

Jednání mezi koalicí Spolu a Piráty se Starosty na programu či personálním zastoupením možné nové vlády stále pokračují. V případě, že by koalice PirSTAN obdržela šest vládních křesel, místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové by přišlo fér, kdyby tři z nich patřila její straně. Poslankyně to řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

V úterý došlo už ke třetímu jednání mezi koalicemi Spolu a PirSTAN ohledně vzniku nové vlády. Podle šéfa ODS Petra Fialy se jednotlivé subjekty ve většině programových otázek shodují. Koaliční smlouva by tak prý mohla být hotová už příští týden.

Rozdělení ministerských křesel prý ještě nebylo domluveno. V médiích se však spekuluje o tom, že by Spolu mělo připadnout devět křesel ve vládě a Pirátům se Starosty šest. Ve hře je i nové ministerstvo pro evropské záležitosti i člen vlády, který by se zabýval digitalizací. Jedna z těchto pozic by mohla náležet právě Pirátům.

Vypadá to ale, že někdejší kandidátka na post ministryně práce a sociálních věcí Olga Richterová ve vládě nakonec neusedne. Měla by se totiž stát místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. „Naší koalici resort práce ani nebyl nabídnut. Vzhledem k výsledkům voleb a i z osobních důvodů jsem si řekla, že o něj ani usilovat nebudu. Hlasy našich voličů budu reprezentovat ve Sněmovně,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Rovněž uvedla, že koaliční vyjednávání možná nejsou tak jednoduchá a bezproblémová, jak naznačoval Fiala. „Vyjednávání je pro Piráty i vzhledem k počtu poslanců obtížné. Nechci ale dávat partnerům vzkazy přes média. Do dalších detailů se mi jít nechce,“ sdělila. Poté potvrdila, že by se Piráti chtěli o vládní křesla rozdělit se Starosty poměrem 1:1.

Transparentní přístup?

Takový plán mnoho lidí považuje vzhledem k tomu, že Starostové mají v dolní komoře Parlamentu 33 zástupců a Piráti pouze čtyři, za absurdní. Richterové však rozdělení postů na půl přijde spravedlivé.

„Byli jsme vždy zastánci co nejpartnerštějšího přístupu. Jako tehdy silnější strana jsme se už před volbami se Starosty domluvili, že se Ivan Bartoš s Vítem Rakušanem budou jako lídři ve významných televizních debatách střídat. Vždy jsme postupovali férově a transparentně. Chceme, aby to platilo i nadále. Jednání běží, poměr jedna ku jedné ve vládě mi ale přijde fér,“ řekla.

I když koalice nechtějí zatím prozradit, jak by mohlo personální zastoupení vlády vypadat, jisté náznaky už se v médiích objevují. Jasně deklarovaný je post premiéra, kterého by dělal Petr Fiala. O křeslo ministra financí usiluje místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Občanští demokraté v této věci pravděpodobně nebudou chtít ustoupit vzhledem ke špatným zkušenostem z minulosti, kdy byli předseda vlády a šéf financí z jiné strany. Předseda STAN Vít Rakušan by se měl pravděpodobně stát ministrem vnitra a šéfem zdravotnictví bude nejspíše Vlastimil Válek z TOP 09.

Klouzavý mandát neprošel

Kromě možných nových ministerstev pro Piráty se v médiích často skloňuje také jméno Ivana Bartoše jako nového ministra pro místní rozvoj. Protože sami Piráti kumulaci funkcí odmítají, měl by Bartoš rezignovat na poslanecký mandát hned poté, co by se stal ministrem. Jeho náhradnicí v Ústeckém kraji je však starostka Trmic Jana Oubrechtová (STAN).

Ta už avizovala, že by křeslo Pirátům nepřenechala. Takzvaný klouzavý mandát, který by poslancům v případě vládní účasti umožňoval předat poslanecké křeslo náhradníkům na dobu, po kterou by měli angažmá v kabinetu, navíc neprošel Senátem.

Na dotaz, zda by si Bartoš v případě účasti ve vládě poslanecký mandát nechal, Richterová jednoznačně neodpověděla. Řekla ale, že jí shození klouzavého mandátu ze stolu Senátem zklamalo a že o jeho prosazení budou Piráti usilovat i nadále.

Tagy:

Hlavní zprávy

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama